Ptačí chřipka překonala další hranici

  • 22
Po zhruba dvou měsících se opět ozvala ptačí chřipka. Koncem minulého týdne tuto nakažlivou chorobu zaznamenali v západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Německo se tak stalo už třetí postiženou zemí v Evropě. V sousední Belgii a Nizozemsku se nemoc vyskytla v únoru a březnu.

Česká státní veterinární správa zvažuje zákaz dovozu drůbežího masa a vajec z nově postižené oblasti. "Zvolíme stejný postup jako v případě Belgie a Nizozemska," řekl iDNES Zdeněk Semerád ze Státní veterinární správy.

Veterináři zvažují, zda restrikce uvalí jen na  postiženou spolkovou zemi Severní Porýní-Vestfálsko a Dolní Sasko, které sousedí s Belgií nebo na celé Německo. Semerád dodal, že zákaz zřejmě padne jen na obě spolkové země.

"Znamená to, že se nesmí uskutečnit dovoz ani tranzit žádných ptáků (exotických, okrasných i odchycených volně žijících), domácí drůbeže (vodní i hrabavé), i běžců, včetně násadových vajec kromě Holandska i z Belgie," informoval  při potvrzení nákazy v Nizozemsku a Belgii mluvčí české Státní veterinární správy Josef Duben.

Preventivně farmáři vybili tisíce slepic
Německé úřady o víkendu nařídily preventivně vybít kolem 84 tisíc slepic poté, co byl jeden podezřelý případ objeven v pátek na farmě ve Viersenu u hranic s Nizozemskem.

Lidé se nakazí jen zřídka

Nemoc, která kosí kuřata, není lidem nebezpečná. "Její původce není na člověka přenosný," potvrdil mluvčí veterinářů.

Ptačí chřipka se nejprve projevuje jako běžné respirační onemocnění, může se rozvinout v zápal plic. Nemocní ptáci jsou otupělí, ztrácejí chuť a snášejí méně vajec. Některým před smrtí otéká hlava.

Odborníci zjistili, že slepice napadl takzvaný subtyp H 7. Narozdíl od jiných kmenů, které mohou nakaženého dokonce usmrtit, není na člověka přenosný. "Subtyp H5, který nedávno řádil v jihovýchodní Asii, měl na svědomí úmrtí řady lidí," doplnil Duben. "Konzumace drůbežího masa tedy žádné nebezpečí z hlediska této chřipky pro české spotřebitele nepředstavuje," dodal.

Lidé se ptačí chřipkou nakazí jen zřídka. V dubnu ale zemřel v Nizozemsku veterinář na zápal plic vyvolaný ptačí chřipkou, kterou zkoumal na slepičí farmě.

Dosud se tato nemoc u člověka projevovala maximálně zánětem očí, který byl lehce léčitelný. Více čtěte ZDE. 

Kromě rizika nákazy hrozí nemoc především chovatelům. "Ti utrpí velkou škodu, i když jsou pojištěni," dodal Duben.

"Potvrdili jsme přítomnost viru ptačí chřipky," řekl mluvčí německé vládní virologické organizace.

V sousedním Nizozemsku bylo už kvůli nákaze usmrceno kolem 25 milionů ptáků. V sousední Belgii padlo 2,5 milionů ptáků.

Strach z rozšíření viru ovládl Německo, když se nákaza objevila na nizozemské farmě vzdálené jen 1,5 kilometru od hranic.

Severní Porýní-Vestfálsko je velkým producentem drůbeže. Evropská komise v pondělí zablokovala převoz drůbeže a vajec a jejich vývoz z této spolkové země do ostatních částí Německa a třetích zemí. 

Evropská komise na úrovni EU německá opatření potvrdila. Opatření zatím platí do 16. května, kdy komise znovu zhodnotí vývoj situace. 

V Belgii a Nizozemsku se nákaza objevila v březnu
Nemoc z Nizozemska, kde se objevila koncem února, za nedlouho pronikla do Belgie.

Nákaza se tehdy začala šířit mezi městem Turnhout a nizozemskými hranicemi v Ravels v chovu deseti tisíc brojlerů. Během dvanácti hodin tu uhynulo 20 procent čtyřtýdenních kuřat.

Nemoc začala kosit nizozemské drůbeží chovy koncem února. V kafilériích tehdy skončili ptáci a vajíčka nejméně ze třinácti farem. Jejich okolí se v okruhu deseti kilometrů uzavřelo pro veřejnost.

Nizozemské úřady okamžitě zakázaly výstavy a trhy a zastavily i vývoz.

"Nemoc se běžně v Evropě objevuje, v prosinci ji zaznamenali v Itálii. U nás se ale nikdy nevyskytla," potvrdil už dříve Duben. Vysvětlil, že v Nizozemsku šíření nákazy nahrává vysoká koncentrace chovů.

Traktor odváží mrtvá kuřata z farmy v Scherpenzeel. Kvůli ptačí chřipce skončili v kafilériích ptáci a vajíčka nejméně ze třinácti farem, desetitisíce kuřat byly utraceny preventivně. (5. března 2003)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video