Mučení iráckých vězňů před dvěma lety šokovalo celý západní svět. Ilustrační foto.

Mučení iráckých vězňů před dvěma lety šokovalo celý západní svět. Ilustrační foto. | foto: The New Yorker, Reuters

Psovod dostal za mučení Iráčanů půl roku vězení

  • 53
Americký psovod v hodnosti seržanta Michael Smith byl v noci na čtvrtek odsouzen k téměř půl roku vězení za týrání vězňů v irácké káznici Abú Ghrajb. Oznámila to americká vojenská mluvčí Shaunteh Kellyová.

Čtyřiadvacetiletý poddůstojník stráví za mřížemi 179 dní. Rovněž musí zaplatit pokutu 2250 amerických dolarů (asi 57 tisíc korun) za zneužití psa bez náhubku k zastrašování vězňů. Zároveň byl degradován na vojína a vyřazen z armády za špatné chování.

Obhajoba poukazovala na to, že Smith jednal na příkaz nadřízených. Po odhalení skandálu s mučením a týráním vězňů v Abú Ghrajbu se v roce 2004 dostal na veřejnost snímek se psem zuřivě štěkajícím do jen několik centimetrů vzdálené tváře vězně ochromeného děsem.

Podle listu The Washington Post podezřívali američtí vojáci vězně z příslušnosti k teroristické skupině Al-Kajda. Přišli proto se zvláštním projektem, jak zdrženého přimět k řeči.

Smithovým nadřízeným byl generál Geoffrey Miller, jehož penzionování armáda pozastavila do doby, než padne soudní verdikt ve Smithově kauze a také v případu seržanta Santose Cardony, který rovněž používal služebního psa k terorizování vězňů. Ten se před soud dostane v květnu.

Miller působil ve věznici od srpna do září 2003 jako poradce pro  výslechové metody s cílem získat od zajatců potřebné informace. Miller odmítl vypovídat před vojenskou justicí, která chce vědět, zda doporučil používání psů k zastrašování vězňů. Odvolal se přitom na své právo nevypovídat.

Vojenský tribunál už v souvislosti se skandálem v Abú Ghrajb vyměřil několik trestů. Nejznámějším se stal proces s vojínkou Lynndie Englandovou. Soud jí nakonec loni v září vyměřil tříletý trest. - více zde

VŠE O SKANDÁLU VE VĚZNICI ABÚ GHRAJB ČTĚTE ZDE

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video