Židovská čtvrť v belgických Antverpách.

Židovská čtvrť v belgických Antverpách. | foto: Profimedia.cz

Psi vítáni, židé nikoli. Turek v Belgii unikl trestu, stačilo si počkat

  • 125
Belgický prokurátor na začátku června stáhl trestní oznámení na tureckého majitele kavárny, který do ní před pěti lety zakázal vstup židům, a to jen několik týdnů po krvavém útoku na židovskou komunitu v Bruselu. „Psi jsou zde vítáni, ale židé za žádných okolností,“ hlásal tehdy nápis v turečtině. Podle židů tak zůstává boj proti antisemitismu jen na papíře.

Ačkoli turecká kavárna ve východobelgickém městě Saint Nicolas vyvěsila v roce 2014 nápis, podle kterého uvnitř ráda obslouží psy a v žádném případě židy, belgický prokurátor se podle listu The Times of Israel nakonec rozhodl obvinění proti jejímu majiteli stáhnout.

Tento krok je velmi nečekaný, vzhledem k tomu, že Evropa zažívá v současnosti největší vlnu antisemitismu od konce druhé světové války. Většina evropských států se proti rasismu snaží bojovat. 

Na rozhodnutí úřadů okamžitě reagoval předseda Belgické ligy proti antisemitismu Joel Rubinfeld, který je verdiktem podle svých slov hluboce znechucený a zklamaný.

Ačkoli mluvčí prokuratury rozhodnutí stáhnout trestní oznámení potvrdil, odmítl novinářům vysvětlit, proč se tak státní zástupce rozhodl.

Vyvěšení nápisu přitom před pěti lety vyvolalo protesty nejen v Belgii, ale také na mezinárodní úrovni. Turecký kavárník se totiž ke kroku rozhodl necelé čtyři týdny poté, co islamista zastřelil v bruselském Židovském muzeu čtyři lidi.

23.července 2014 v 16:47, příspěvek archivován: 25.června 2019 v 12:41

Cafe in Belgium: 'Entrance allowed to dogs but not to Jews' http://t.co/GVc1ziN9Rs #Antisemitism @LBCAbe #Gaza http://t.co/oEAatYlQla

Zatímco v turečtině nápis hlásal, že psi jsou v zařízení povoleni, ale židé za žádných okolností nejsou, francouzský text pak nahradil namísto židů slovo sionisté, pravděpodobně aby nevzbudil přílišné emoce místních obyvatel.

Od holokaustu uběhlo příliš mnoho času, říká expert o vzestupu antisemitismu

Kromě nápisu se za výlohou objevila také palestinská vlajka, červeně přeškrtnutá vlajka s Davidovou hvězdou a arabský šátek kefíje, který se pro mnohé stal symbolem palestinského odporu vůči Izraeli.

Ačkoli starosta města Jacques Heleven tehdy do kavárny poslal policii a označil podobné projevy antisemitismu za nepřijatelné, nyní úřady podle všeho oněměly. „Případ ukazuje, že boj proti rasismu a antisemitismu zůstává jen v rétorické oblasti,“ poukazuje na krok státu Rubinfeld.

Policie na místě střelby v Bruselu v roce 2014:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video