Protivládní demonstrace v Bagdádu pokračují. Karbalá hlásí 18 mrtvých

  • 13
Na náměstí Tahrír v centru Bagdádu se v úterý večer navzdory zákazu vycházení opět sešly desetitisíce demonstrantů, kteří žádají konec vlády premiéra Ádila Abdal Mahdího. Lidé vyšli do ulic i přesto, že média informovala o nejméně 18 mrtvých a stovkách zraněných po ranním útoku proti demonstrantům v šíitském městě Karbalá.

Šíitský duchovní a vůdce armády Muktada Sadr vyzval svého politického oponenta Hádího Amírího, aby mu pomohl vyslovit nedůvěru vládě, a přidal se na stranu demonstrantů v šíitském posvátném městě Nadžaf. Amírí později uvedl, že bude se Sadrem v zájmu lidu a záchrany země spolupracovat.

Agentura AP uvedla, že na demonstranty v Karbale zaútočili maskovaní ozbrojení muži. Ti se zaměřili na demonstranty, kteří se vydali do ulic brzo ráno. Mnoho jich bylo ve stanech postavených na hlavním náměstí města, když se ozvala střelba. 

Agentura Reuters hovoří o 14 mrtvých a 865 zraněných a střelbu v Karbale připisuje členům bezpečnostních sil. Karbalský guvernér ale incident popírá, podle něj na místě žádní mrtví nejsou a zprávy o tragédii jsou výmyslem médií.

„Poslední vývoj v mnoha oblastech Iráku a zvláště v noci na úterý v Karbale je nanejvýš znepokojující. Zprávy svědků naznačují, že proti demonstrantům byla použita ostrá střelba, což způsobilo množství obětí,“ uvedla nicméně ve svém prohlášení mise OSN pro Irák (UNAMI).

Iráčané zahájili masivní protivládní protesty začátkem října, za čtyři týdny při nich po celé zemi zahynulo podle agentury Reuters na 250 lidí. Důvodem nespokojenosti jsou zejména korupce a ekonomické problémy.

Ve snaze zastavit nejnovější vlnu protestů vyhlásily úřady v pondělí v Bagdádu noční zákaz vycházení. Obyvatelé metropole jej ale nerespektují, v úterý jich do ulic vyšlo vůbec nejvíc od pátku, kdy začala druhá vlna demonstrací proti vládě. Policie použila slzný plyn proti demonstrantům, kteří se pokoušeli prolomit bezpečnostní kordony a probojovat se do tak zvané Zelené zóny, kde sídlí některé vládní úřady a rovněž velvyslanectví.

Protivládní demonstrace v Iráku mají další oběti, za 2 dny nejméně 67 lidí

Šíitský duchovní Sadr vyzval k vypsání předčasných voleb a apeloval na svého největšího politického oponenta, šéfa aliance Fatah Amírího, aby jej podpořil ve snaze vyslovit nedůvěru vládě. Učinil tak poté, co premiér Mahdí řekl, že vypsání předčasných voleb není na něm, ale na parlamentu.

Parlament ve snaze zklidnit občany v pondělí odhlasoval rozpuštění provinčních a místních rad a omezení výhod pro nejvyšší vládní představitele. Ustavil rovněž zvláštní výbor a pověřil ho navrhnout do čtyř měsíců ústavní změny.

Iráčané demonstrovali už začátkem měsíce a v prvních devíti dnech přišlo o život 157 lidí. Nově se protesty rozhořely v pátek. Lidé se dožadují odstoupení vlády a hnutí označují za revoluci. Protesty neorganizuje žádná politická skupina, při demonstracích byly vypáleny kanceláře několika politických stran i ozbrojených milicí.

Sadr, který patří k nejsilnějšímu parlamentnímu bloku, vyzval demonstranty, aby se nenechali pondělním rozhodnutím parlamentu odradit od dalších akcí, protože ti, kdo jsou viněni z korupce, nebyli potrestáni.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video