Šok střídá opatrný optimismus. Ficovu vládu chválí i jeho odpůrci

  18:34aktualizováno  18:34
Nový slovenský kabinet v čele s Robertem Ficem má za sebou první zasedání a ministři se v těchto dnech začínají ujímat svých úřadů. Slováci se zase začínají probírat ze šoku, který jim způsobila nečekaná sestava nové koalice. A zjišťují, že nemusí být tak špatná.

Po obrovské vlně nevole, kterou způsobil vstup pravicových stran Síť a Most-Híd do vlády s levicovým Směrem a nacionalistickou Slovenskou národní stranou (SNS), zjišťují i oponenti kabinetu, že má vlastně dobrý program.

„Při dávce odvahy a štěstí může Ficova vláda spustit největší reformu země za posledních deset let,“ uvádí například opoziční Denník N. Poukazuje na program Hodnota za peníze, který připravil tento týden zemřelý reformní ekonom Martin Filko, jenž poslední roky působil na ministerstvu financí vedeném Petrem Kažimírem.

Ten by měl vyhodnotit celkový přínos investic do infrastruktury a dalších odvětví pro stát. Na základě této analýzy by pak vláda rozhodla o tom, kam půjdou peníze ze státního rozpočtu a eurofondů tak, aby měly největší přínos.

Fotogalerie

V kabinetu, který označil předseda Mostu-Híd Béla Bugár za „nejneočekávanější vládu“, která mohla vzniknout, jsou i výrazné postavy bývalých reformních pravicových kabinetů.

Ministryní spravedlnosti se za Most-Híd stala reformátorka justice Lucie Žitňanská, která zastávala stejný resort už ve vládě Ivety Radičové.

Podobné reformní naděje budí nový šéf zdravotnictví Tomáš Drucker, dosavadní šéf Slovenské pošty. Na ministra obrany nominovala SNS zástupce náčelníka generálního štábu Petera Gajdoše, což je v rámci NATO unikát.

Pro předsedu SNS Andreje Danka bylo obsazení klíčového postu nestraníkem východiskem z nouze, protože jeho strana si teprve získává v minulých letech ztracenou důvěru.

Už to, že se může účastnit vlády, je podle Danka obrovský úspěch. „Stranu, která byla symbolem hulvátství a korupce, jsem dostal za jednací stůl,“ přiznal Danko, který sám obsadí prestižní post předsedy parlamentu.

Lepší program než vláda sama

Program nové vlády, který počítá s vyrovnaným státním rozpočtem do čtyř let, zvýšením výdajů na školství, snížením daní, zvýšením nezávislosti policie a kontrolní rolí opozice ve zdravotnictví, oceňují i její oponenti. „Je tam hodně věcí z našeho programu, za což jsem rád,“ uznal pro Denník N šéf opoziční strany Svoboda a Solidarita Richard Sulík.

Jednoznačnou prioritou nové vlády má být boj proti anonymním, nebo jak se na Slovensku ujalo „schránkovým“ firmám, které by se už neměly dostat ke státním zakázkám. Do programu vlády se podařilo prosadit i „osobní hmotnou zodpovědnost osob, které nakládají s veřejnými zdroji,“ což byla jedna z priorit strany Síť.

Jasně je v cílech vlády podpořena proevropská a proatlantická linie, což je důležité jak vzhledem k minulosti SNS, tak i k tomu, že Slovensko přebírá předsednictví EU.

Slovensko, jež se za poslední čtyři roky dokázalo ekonomicky přiblížit na dosah Česku, by ho za čtyři roky „podivné vlády“ mohlo předehnat. Pokud ovšem dokáže naplnit slova zemřelého ekonoma Filka z jeho podle mnohých převratného návrhu: „Slovensko bude skutečně vyspělou zemí, jen když se zbaví ‚korupčního‘ smýšlení a omezí zdroje veřejného plýtvání založeného na nevědomosti, nezájmu a pasivitě.“

Premiér R. Fico hned po volbách tvrdil, že existuje šance na vznik smysluplné vlády:

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Útočník ubodal Francouze na návštěvě příbuzných a zranil tuniského vojáka

Útočník v pondělí na severu Tuniska zabil nožem francouzského občana, který byl v zemi na návštěvě u příbuzných, a...

Brita, který sexuálně zneužil desítky dětí, našli ve vězení mrtvého

Britský pedofil Richard Huckle, odsouzený k dvaadvaceti doživotním trestům za zneužití desítek malajsijských dětí, byl...

Francouzi v pasti. Kvůli odchodu USA ze Sýrie také odcházejí z dosahu Turků

Po Američanech Kurdy opouštějí další spojenci. Francouzská vláda totiž oznámila, že „podnikne kroky s cílem zajistit...

Tresty pro katalánské politiky zasely bouři. Reagovali i v FC Barcelona

Tresty vězení pro katalánské politiky za referendum o nezávislosti z roku 2017 odsoudili v pondělí nejen separatisté,...

Najdete na iDNES.cz