Strůjce útoku v Londýně Khalid Masood na nedatovaném snímku

Strůjce útoku v Londýně Khalid Masood na nedatovaném snímku | foto: AP

Kriminálník s klidnou povahou. Masood se radikalizoval až ve vězení

  • 271
Strůjce středečního útoku v Londýně, islámský konvertita Khalid Masood má za sebou bohatou kriminální minulost. Ve vězení se zřejmě radikalizoval. Jeho sousedé ho však popsali jako klidného muže, který se staral o rodinu. U britského parlamentu zabil čtyři lidi a desítky dalších zranil.

Vrah od Westminsteru se podle vyšetřovatelů narodil jako Adrian Russell Ajao. Příjmení naznačuje, že měl zřejmě africké předky. On sám však vystupoval pod jménem Khalid Masood. Používal také jméno Adrian Elms.

Útok u britského parlamentu

Na svět přišel v roce 1964 v hrabství Kent. Ještě donedávna žil s manželkou a třemi dětmi v Lutonu a následně na východě Londýna. Ve svém životopise tvrdil, že v roce 2005 odjel učit angličtinu do Saúdské Arábie a v roce 2009 se vrátil do Británie a vyučoval právě v Lutonu.

V posledních měsících byla jeho domovem čtvrť Winson Green v Birminghamu, píše The Independent. Několikrát se během tohoto období vracel do Londýna, kde zřejmě plánoval útok. Jeho sousedé si ho však pamatují jako obyčejného člověka, který se staral o rodinu. „Byl klidný, jeho rodina byla tak trochu rezervovaná,“ popsal jeden ze sousedů.

Potvrzuje to i Iwona Romeková. Masood podle ní žil na Winson Green asi sedm měsíců, na sklonku minulého roku se přestěhoval do jiného domu. „Byl milý, vídávala jsem ho v zahradě. Nikdy s ním nebyly potíže,“ popsala. „Myl své auto a staral se o zahradu. Byl přátelský, milý a bavil se s námi,“ popsal 27letý soused Ciaran Molloy.

Fotografie Masooda ze studentských let:

24.března 2017 v 13:51, příspěvek archivován: 24.března 2017 v 15:02

This photo shows #Westminster attacker Khalid Masood - born Adrian Russell Ajao - when he was at school in Kent https://t.co/bmZqsOrz0c https://t.co/Ownf00mBge

Podle sousedů po ulicích často chodil ve sportovním oblečení. Působil jako kulturista. Čas od času však oblékal také tradiční muslimské oblečení. Jeho manželka nosila muslimské šátky, tvář si však nikdy nezahalovala. S místními dětmi čas od času hrával fotbal. 25letý student Kaodi Campbell vzpomíná, jak mu Masood několikrát pomohl nastartovat nepojízdné auto.

Ublížení na zdraví a londýnský teror

Pod pláštíkem bezproblémové rodiny však najdeme násilnou minulost Masooda. Poprvé se o něj policie začala zajímat už v listopadu 1983. Tehdy byl odsouzen za poškozování cizí věci. Kvůli těžkému ublížení na zdraví se později dostal do vězení.

Právě zde podle britských médií, podobně jako v mnoha dalších podobných případech, proběhla jeho radikalizace. Za mřížemi Masood na kriminální činnost podle všeho nezanevřel. Policie ho v následujících letech vyšetřovala kvůli dalším násilným trestným činům. Naposled pak kvůli přechovávání zbraní v roce 2013.

Svou radikalizaci nedával na první pohled znát, v soukromí se však zřejmě stýkal s islámskými extremisty. Dostal se kvůli tomu i do hledáčku britských tajných služeb. Vždy se však pohyboval v kruzích, u kterých podle policie spáchání teroristického útoku nehrozilo. Zda se scházel s extremisty i v mešitě v Birminghamu, dosud policie neuvedla. Vedení mešity středeční útok odsoudilo.

Birmingham je považován za jakési semeniště britských islamistů. Podle sčítání z roku 2011 tam žije přes 213 000 muslimů, což je více než pětina obyvatel města. Podle aktuální studie Společnosti Henryho Jacksona pocházelo z tohoto města 39 z 269 lidí, které soudy v Británii v letech 1998 až 2015 odsoudily za terorismus. Z Birminghamu byla mimo jiné dvojice mužů, kterou soud loni v prosinci poslal do vězení za podporu terorismu, neboť předali peníze Mohamedovi Abrinimu, který je podezřelý z podílu na atentátech ve Francii a Belgii.

Tajné služby ho za bezprostřední hrozbu nepovažovaly, Masood i přesto v úterý ráno odešel ze svého domu a v nedaleké autopůjčovně si vyzvedl černý Hyundai Tucson, píše The Guardian.

Dojel s ním do Brightonu, kde se na jednu noc ubytoval v hotelu. Na recepci sdělil, že ve středu jede do Londýna. Ředitel hotelu ho označil za neobvykle otevřeného a přátelského hosta. Z hotelu se podle něj „v klidu odhlásil“, přičemž se usmíval a vtipkoval.

Ve středu odpoledne Masood na Westminsterském mostě v plné rychlosti srazil desítky lidí. Následně narazil do plotu Westminsterského paláce, kde sídlí parlament. S nožem v ruce se pokusil dostat dovnitř. Pobodal jednoho policistu. Teror ukončily až výstřely ostrahy. Masood zemřel při převozu do nemocnice.

Po útoku zemřeli čtyři lidé. Tři civilisté zahynuli po srážce autem, policista na následky bodných poranění. Mezi padesátkou zraněných, z nichž více než tři desítky musely být hospitalizovány, byli kromě Britů také tři studenti z Francie, dva Rumuni, čtyři Jihokorejci, dva Řekové a po jedné osobě z Německa, Polska, Irska, Číny, Itálie a Spojených států.

Bulvární list Daily Mail v pátek uvedl, že Masood ještě dvě minuty před útokem komunikoval s kýmsi prostřednictvím aplikace WhatsApp. Vyšetřovatelé se nyní snaží zjistit, zda Masooda někdo řídil, či zda útok naplánoval zcela sám. Vše o útoku naleznete zde.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video