Pondělí 16. prosince 2019, svátek má Albína
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 16. prosince 2019 Albína

Pro mnohé Pákistánce je bin Ládin Bůh

  0:01aktualizováno  0:01
Trička a turbany zdobené portréty Usámy bin Ládina s nápisy "Světový hrdina" jdou na tržištích pákistánského hlavního města Islámábádu na dračku. Stejně jako imitace kreditních karet a směnek na padesát milionů dolarů s jeho portrétem a doprovodným textem "Na Usámu spoléháme". Mnohem obtížnější už je zakoupit kazety nebo cédéčka s jeho ohnivými projevy, v nichž mimo jiné říká: "Každý Američan je můj nepřítel."

Ty prý byly totálně vyprodány už pár hodin po brutálním teroristickém útoku na americké cíle, i když jejich cena vylétla na šestinásobek.

Zdá se, že nejhledanější terorista světa a hlavní podezřelý ze zosnování krvavého běsnění v USA už nyní dosáhl více, než si vůbec dokázal představit. Nejenže radikalizoval pákistánské islamisty, jejichž vliv zemi rychle sílí, ale dokázal oslnit i mnohé jinak střízlivě uvažující Pákistánce.

"Je to nakažlivé a nikdo pořádně neví proč," říká vysokoškolský student Azam, který si přivydělává v jedné z islámábádských internetových kaváren. Strefil se do černého. I on, velmi slušný, až uctivý mladík, měl na displeji svého počítače jako pozadí nastavený velký portrét bin Ládina.

"Usáma se stal pro muslimy Bohem," říká jedenadvacetiletý Ismail Chán a mává přitom bílou vlajkou afghánského Talibanu. Před jednou z islámábádských mešit právě probíhá ne příliš početná protiamerická demonstrace. I když cizinec nezná místní jazyk, nerozumí vykřikovaným heslům ani početným transparentům, okamžitě pozná, o co davu bradatých muslimů jde.

"Musíme Ameriku i Pákistán důrazně varovat," tvrdí Ismail Chán, "pokud se pokusí zabít Usámu nebo napadnout naše afghánské bratry, rozpoutáme pronim nelítostnou válku. Jejich krev poteče ulicemi." S nějakou otevřenou nevraživostí se ovšem cizinec, alespoň Islámábádu, zatím nesetkává.

Místní jsou vesměs přívětiví a pokud už mají něco proti Americe, snaží se spíše poklidně vysvětlit své důvody, než je prosazovat silou. Stačí zajít dva kilometry od dějiště protestů, k monumentální Faisalově mešitě, a spatříte islámský svět v jeho tolerantní podobě. Lidé volně posedávají před mešitou, klábosí a usmívají se. A cizince zdraví a podávají jim ruce na uvítanou.

Na druhé straně obava z eskalace napětí je značná. V ulicích znatelně přibylo policistů se samopaly, čas od času projede náklaďák s vojáky, ale jinak zdejší život zatím nijak nevybočuje ze zaběhnutých kolejí.

Ovšem už zítra může být všechno úplně jinak. Včera totiž čekalo zemi první významné měření sil mezi islamisty a stoupenci proamerické politiky prezidenta Parvíze Mušarafa - po celém Pákistánu propukly protesty islámských radikálů pod příznačným názvem Smrt Americe.

Pákistánský samozvaný prezident Mušaraf musí nyní řešit krajně nezáviděníhodné dilema - na jedné straně ho Washington tlačí, aby maximálně podpořil jeho předpokládaný odvetný útok proti Afghánistánu, na straně druhé tak může vyvolat masové nepokoje doma, jež by ho v krajním případě mohly i svrhnout. "Pákistán čelí nejdelikátnější situaci od počátku své nezávislosti," přiznal v televizním projevu sám nejvyšší představitel státu.

Je tomu opravdu tak. Radikální muslimské skupiny vyzývají k džihádu, svaté válce proti prezidentovi, jenž prý rozhodnutím spolupracovat s USA zradil islám. Podle generála, který se zmocnil nejvyššího úřadu ve státě nekrvavým pučem v roce 1999, představují stoupenci islamistů jen asi patnáct procent ze 140 milionů Pákistánců. Pozorovatelé mu však úpěnlivě radí, aby hrozící možnost občanské války nepodcenil.

"Jakýkoli boj proti terorizmu, jehož se Pákistán zúčastní, není útokem proti islámu ani proti afghánskému lidu," pokoušel se Mušaraf zklidnit zjištěnou atmosféru v televizním projevu. "Terorizmus není součástí islámu a je třeba ho vykořenit." Zdroje z tajných služeb nicméně varují hlavu státu, aby se připravila na masivní nepokoje v případě, že USA budou chtít Afghánistán potrestat. Úřady již uvěznily několik nejaktivnějších členů militantních skupin a zvýšily bezpečnost kolem vládních budov a zahraničních ambasád.

Ovšem tisíce madras, islámských škol, v Pákistánu hrozí, že jejich studenti přiloží ruku k džihádu. Plánují blokovat hlavní silniční tahy, továrny a vládní budovy, aby dali najevo svoji nespokojenost s politickou Mušarafa. Ti nejmilitantnější islamisté veřejně vyzývají k vypálení amerického velvyslanectví v Islámábádu.

"Jsme připraveni na džihád, o tom ať nikdo nepochybuje," citoval pákistánský list The Nation Manuvára Hassana šéfa Džamaáte Islámí, jedné z radikálních muslimských politických stran. "Vyjdeme do ulic a dáme Američanům ochutnat, jak se asi cítí ti, jež jsou vystaveni jejich vojenským akcím." O nynějších dnech hovoří někteří pákistánští analytici jako o dnech pravdy. Třebaže Islámábád zůstává relativně klidný, narůstají signály věštící nejistou budoucnost.

"Už tušíme, co přichází," říká Samíra, mladá žena, jež nakupuje poblíž islámábádského supermarketu fazole. "Naše země bude zničena, jenom zatím nevíme kým. Když ne Američany, tak islamisty." Na jedné straně pomyslné barikády stojí mnozí z pákistánských chudých, kteří zoufale živoří a připadají si zbyteční. Východisko hledají v radikálním islámu.

Někteří nesmiřitelní islámští duchovní je podněcují, aby se identifikovali s palestinskými muslimy, s muslimy z Iráku, Kašmíru a dalších koutů světa, kde se stoupenci Mohamedova učení cítí ponižováni USA. Bin Ládin se pro mnohé stal nadpozemským hrdinou, téměř spasitelem. Zejména pro ty, kteří o něm hovoří jako o emírovi. Přes dvanáct tisíc pákistánských rodičů vloni nazvalo své novorozené syny Usáma. Dalších 5700 jiných pojmenovalo své potomky Džihád.

Druhou stranu pákistánského spektra představuje tolerantní menšina, vesměs západně vzdělaná a nábožensky umírněná tak jako prezident Mušaraf. Ti vnímají pákistánskou budoucnost v plné ekonomické a politické provázanosti se Západem.
Pro ně je bin Ládin sprostým teroristou, který ohrožuje stabilitu jejich země i celé planety.

"Musíme mířit směrem ke světu, k otevřenosti, cesta vedoucí do náruče netolerantních islámských režimů, jaké existují v Afghánistánu či Iránu, je cestou do pekel," tvrdí v Islámábádu bankéř Umar Abbaz.


  • Nejčtenější

Střelec v ostravské nemocnici zabil šest lidí. Policie ho našla, je po smrti

Útočník ráno zastřelil v čekárně ostravské Fakultní nemocnice šest lidí a tři další zranil. Policie po necelých čtyřech...

Na stopu střelce přivedla policii jeho matka. Její informace byly klíčové

Střelce Ctirada Vitáska, který v úterý zabil v nemocnici v Ostravě šest lidí, policisté dopadli několik hodin po...

Zabila je máma? Příběh rodiny, který skončil záhadnou nehodou

Je to naprosto ukázkový příběh, ve kterém je vše: dennodenní hádky rodičů, ovlivňování dětí, vzájemné obviňování z...

Měla místenku v první třídě, diví se dráhy vzkazu Grety o přeplněném vlaku

Švédská aktivistka Greta Thunbergerová napsala, že při cestě domů přes Německo cestovala přeplněnými vlaky. Svá...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drtivé vítězství Johnsonových konzervativců, mají absolutní většinu

Britské předčasné volby vyhrála drtivě Konzervativní strana premiéra Borise Johnsona. V parlamentu bude mít absolutní...

Premium

Neustále se mě ptají na honorář, říká „holčička“ z reklamy s prasátkem

Tak nám ta malá holčička z prasátkové reklamy na kofolu trochu povyrostla. Už jí je dvacet, jmenuje se Sandra Flemrová...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

  • Další z rubriky
Premium

Jako ve vězení: malá Ruska žije pět let v nemocnici, rodiče ji nevezmou domů

Od svého narození žije už pět let na prenatální klinice. Nebýt milionů za pobyt v nemocnici, ruské úřady by už dítě...

Plácl reportérku v živém přenosu. Úřady běžce obvinily z obtěžování

Když při běžeckém závodě v americkém městě Savannah plácl závodník reportérku místní televize přes pozadí, netušil, že...

Madridská konference skončila bez výsledku, debata se odkládá na příští rok

Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu v neděli skončila bez shody o základních problémech, přestože...

TÝDEN OBRAZEM: Válečná zranění, ozdobené auto a Banksyho novinka

Nespokojení Chilané protestovali proti vládě, policie proti nim zakročila vodními děly. V čase Vánoc představil své...

TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky
TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky

Ať už budete chystat balíček pro sestru, kamarádku, maminku, babičku… anebo přemýšlet, jaká kosmetika by se vám hodila, v rozhodování pomohou názory žen, které ji vyzkoušely.

Najdete na iDNES.cz