09:47
Na řecko-makedonské hranici čekají tisíce migrantů na to, až budou vpuštěni do Makedonie, kudy procházejí na své pouti do západní Evropy. Přetlak u hranic způsobila pětidenní stávka lodní dopravy v Řecku, která skončila v pátek a která minulý týden prakticky zastavila proud běženců, protože ti uvízli na ostrovech v Egejském moři. Od soboty do pondělního rána překročilo řecko-makedonské hranice více než 10 tisíc migrantů.
09:22
Uprchlíci na srbsko-maďarské hranici.
09.listopadu 2015 v 09:06, příspěvek archivován: 09.listopadu 2015 v 09:22

#SyrianRefugees #Syria #RoszkeHorgos pic.twitter.com/tnrvIi8EEN

06:30
Ministři vnitra zemí EU se dnes sejdou v Bruselu na další mimořádné schůzce kvůli trvající migrační krizi. Diskutovat se tentokrát má například o možnostech zlepšení spolupráce se státy mimo unii, především s Tureckem. Ministři se sejdou jen pár dní před mimořádným summitem EU k migraci, který je na čtvrtek svolán do maltské Valetty.
06:24
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, vítáme vás u dnešního pokračování online reportáže s novinkami k migrační krizi v Evropě.
22:46
Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme, v online reportáži k imigrační krizi v Evropě budeme pokračovat opět zítra.
22:27
Volby v Chorvatsku vyhrálo opoziční Chorvatské demokratické společenství, ukazují nové předběžné výsledky. Má mít 63 křesel v parlamentu. Tato pravicová strana se kloní k tvrdšímu přístupu k uprchlíkům, kteří přes Chorvatsko přecházejí. Navrhuje například, aby byla kvůli k omezení přílivu nových běžencům využita armáda nebo postaveny ploty na hranicích.
21:23
Španělsko v neděli přijalo první skupinu 19 běženců v rámci systému přerozdělování uprchlíků podle kvót přijatých zeměmi Evropské unie na jaře a v létě letošního roku. Ze 160 tisíc migrantů se Španělsko má postarat zhruba o 1450 lidí. Madrid zajišťuje nouzové bydlení pro běžence ze Sýrie a Eritreje, což jsou země, u nichž unie uznává, že jejich obyvatelé jsou ve své vlasti vystavováni pronásledování a jejich život je tam ohrožen.
21:03
V Chorvatsku v neděli probíhají parlamentní volby. Ty mohou rozhodnout o tom, jak tento balkánský stát bude řešit problém s migranty, kteří zemí procházejí do západní Evropy. V letošním roce už přes Chorvatsko přešlo 320 tisíc migrantů a náklady spojené se zvládáním nově příchozích dosáhly dvou milionů kun denně (přes sedm milionů korun). Více o volbách v Chorvatsku si můžete přečíst zde
20:20
Německo potřebuje poslat jasnou zprávu světu, že dosáhlo svých možnosti při přijímání uprchlíků, kteří připluli do Evropy hledat nový život. Řekl to v neděli německý ministr financí Wolfgang Schaeuble, když obhajoval kroky směřující k omezení toho, aby si již přítomní Syřané přivedli do Německa své rodiny.
20:03
V severofrancouzském Calais v neděli proběhla demonstrace proti migrantům, pořadatelé na facebooku pozvali šest tisíc lidí, nakonec jich dorazilo asi dvě stě.
08.listopadu 2015 v 17:13, příspěvek archivován: 08.listopadu 2015 v 20:03

Calais : une (petite) manifestation anti-migrants https://t.co/vC3g0b8UaY pic.twitter.com/Rd67KVaAPZ

19:08
  • Uprchlíci na nádraží v srbském městě Šid. Vlak běžence odvezl ke...

    Uprchlíci na nádraží v srbském městě Šid. Vlak běžence odvezl ke slovinsko-rakouské hranici. (7. listopadu 2015) / Autor: Dan MaternaMAFRA

18:26
Takzvaní Klauni bez hranic se snaží rozveselit děti migrantů na řecko-makedonské hranici.
19.října 2015 v 13:08, příspěvek archivován: 08.listopadu 2015 v 18:25

Clowns without borders doing what they do best at the Greece - Macedonia border. #refugees @Refugees pic.twitter.com/OasWN9qcX5

17:41
Předseda Evropské rady Donald Tusk v neděli vyzval Německo k větší razanci při řešení uprchlické krize a k větší angažovanosti při ochraně vnějších hranic Evropské unie. Tusk se tak vyjádřil před večerním setkáním s kancléřkou Angelou Merkelovou. Pochválil Německo za jeho vůdčí roli v Evropě, která je nejliberálnější a nejtolerantnější za celou evropskou historii. Zároveň ale vyzval Berlín, aby vyvinul více úsilí k tomu, aby se uprchlická krize už dostala pod kontrolu. To podle Tuska také znamená zajištění vnějších hranic EU ve spolupráci s ostatními členskými zeměmi. "Chápu, proč z historických důvodů může mít Německo potíže se zavedením přísného režimu na svých hranicích. Ale pro Německo znamená odpovědnost za vůdčí roli v Evropě také kontrolu vnějších hranic Evropy, v případě potřeby energicky v rámci celoevropské jednoty," prohlásil Tusk.
08.listopadu 2015 v 10:08, příspěvek archivován: 08.listopadu 2015 v 17:40

EU's Tusk urges Germany to help secure European borders https://t.co/qLlGF3rGpo

16:50
Bývalý šéf italské vlády Silvio Berlusconi v neděli ostře kritizoval Evropskou unii, když představoval svůj nejnovější politický program. Na shromáždění italské pravice v Boloni vystoupil i šéf Ligy severu Matteo Salvini, který usiluje o odtržení bohatého severu od chudého jihu. Ve svém projevu napadl italskou levicovou vládu premiéra Mattea Renziho. Místo útoků na citlivá témata, jako je euro a EU, se vymezil proti přítomnosti uprchlíků v zemi a proti financování humanitární pomoci v dalekém zahraničí, když chybí dostatek podpory italským penzistům.
16:05
OSN apeluje na britského premiéra Davida Camerona, aby se s blížící zimou neotáčel zády k uprchlíkům. Velká Británie zastává v Evropě morálně nepřijatelnou pozici, pokud se staví k uprchlické krizi zády, uvedl odbor OSN pro mezinárodní migraci. "V tuto chvíli musí naše generace konat," řekl v souvislosti s uprchlíky expert na migraci Peter Sutherland a dodal, že ten, kdo si myslí, že se země může od krize izolovat je blázen. Kritika směřuje na to, že Británie nepřijímá mnoho uprchlíků s poukazem na to, že jde o ekonomické migranty.
07.listopadu 2015 v 18:05, příspěvek archivován: 08.listopadu 2015 v 17:14

UN warns Cameron not to turn his back on refugees as winter nears https://t.co/58SbYTG4uS

14:57
Prezident Miloš Zeman se neplánuje setkat s uprchlíky, kteří přichází do Česka. „Pan prezident bude hovořit s občany, protože je to prezident České republiky. Nevidím důvod, že by podnikal akce typu, že si bude pořizovat selfíčka, která hezky vypadají v novinách. Ale ve skutečnosti situaci pouze vyhrocují a té situaci škodí,“ řekl Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček v televizním pořadu Partie na Primě. „Je třeba říkat pravdu, protože pokud ji říkat nebudeme, tak své místo získají extremisté. A pan prezident se snaží právě o to, aby slovo nedostali extremisté,“ dodal.
14:06
Čím dál více Němců podporuje stranu Alternativa pro Německo (AfD), která se ostře vymezuje vůči přijímání uprchlíků a politice „otevřených dveří“ kabinetu kancléřky Angely Merkelové. V současnosti stranu podle průzkumu pro list Bild podporuje devět procent obyvatel, na východě země čtrnáct procent a mezi tamními muži je až 18 procent příznivců AfD. „Nestydatě zneužívá předsudky některých částí populace vůči cizincům,“ řekl o AfD německý politolog Ulrich von Alemann. Představitelé strany situaci v zemi popisuje jako „azylový chaos“. V sobotu se pět tisíc příznivců AfD sešlo v Berlíně s transparentem: „Azyl má své limity. Červená karta pro Merkelovou.“
11:59
  • Uprchlíci na nádraží v srbském městě Šid. Vlak běžence odvezl ke...

    Uprchlíci na nádraží v srbském městě Šid. Vlak běžence odvezl ke slovinsko-rakouské hranici. (7. listopadu 2015) / Autor: Dan MaternaMAFRA

11:34
Další vítězka Eurovize, rakouská vousatá zpěvačka Conchita Wurstová, podpořila výzvu papeže katolickým farnostem, aby se ujaly uprchlíků, a objevila se společně s Peterem Gabrielem na videu k songu Say Something (Řekni něco) britského zpěváka Charlieho Winstona. Video, které podporuje Červený kříž, bylo natočeno v uprchlických táborech v Evropě, včetně toho v Calais.
11:32
Švédský populární zpěvák Christer Sandelin rovněž zpochybnil přístup otevřených dveří poznámkou na Facebooku: „Je tu někdo, kdo se domnívá, že můžeme pomoci dvěma tisícům uprchlíkům, kteří denně vstupují do naší země (ale ne do Norska, Dánska, ani Finska). Co se to děje?“ Naopak švédská zpěvačka Carola, která v roce 1991 vyhrála pěveckou soutěž Eurovize, tvrdí, že Park a Sandelin nereprezentují Švédy a ubytovala migranty ve svém vlastním domě.