Neděle 29. března 2020, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. března 2020 Taťána
23:00
Vážení čtenáři, online reportáž věnovanou uprchlické krizi jsme protazím ukončili kvůli situaci v Paříži. Online reportáž, ve které můžete sledovat dění po teroristických útocích, najdete zde
21:45
Německo podle neoficiálních odhadů očekává letos až 1,5 milionu žadatelů o azyl, což představuje velkou zátěž na státní finance. Berlín i tak plánuje, že i v příštím roce bude hospodařit s vyrovnaným rozpočtem, zvýšené výdaje chce pokrýt rozpočtovými přebytky z letošního roku.
21:22
Migranti procházející přes Bulharsko čelí bití, hrozbám a obtěžování ze strany policie, hlásí ochránci lidských práv. Bulharsko však uvedlo, že žádné takové stížnosti neobdrželo. Bulharská ministryně vnitra Rumiana Bachvarová řekla, že toto prohlášení zkontroluje a doufá, že tato tvrzení bude moci vyvrátit. "Mohu jen říci, že nejde o politiku pohraniční stráže a ministerstva vnitra," řekla Bachvarová novinářům.
19:49
Řecko povolí využít antické lokality a olympijská sportoviště jako útočiště pro uprchlíky.
13.listopadu 2015 v 19:45, příspěvek archivován: 13.listopadu 2015 v 19:48

#Greece is allowing the use of ancient sites & Olympic venues to shelter refugees https://t.co/cIC5ZIyTZE #lpnews pic.twitter.com/9h7fk9o6vi

18:37
Drobnou rozmíškou skončilo v Praze páteční jednání šéfů diplomacie zemí Visegrádu a západního Balkánu. Když si maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó verbálně šťouchl Angely Merkelové kvůli uprchlické krizi a jejímu řešení, místopředseda Evropské komise Frans Timmermans to označil za ránu pod pás. (Více o jednání v Praze zde).
17:29
Dánská vláda v pátek představila balíček opatření, kterými chce pro žadatele o azyl ještě více snížit atraktivitu země. Premiér Lars Rasmussen podle portálu The Local oznámil, že jeho vláda mimo jiné umožní ubytovávat běžence ve stanech, na dva až tři roky jim zkrátí povolení k pobytu a přistěhování rodiny umožní až po třech letech místo dosavadního jednoho roku. Kodaň již v létě žadatelům o azyl výrazně snížila finanční podporu. "Dánsko by nemělo být magnetem pro žadatele o azyl," prohlásila ministryně pro integraci Inger Stöjbergová. Ta spolu s Rasmussenem uvedla, že balíček obsahuje celkem 34 opatření, která se věnují pěti hlavním oblastem. Těmi jsou změna podmínek pro žadatele, lepší deportační možnosti neúspěšných uchazečů o azyl, větší pravomoci úřadů pro ubytování a zadržování běženců, více nástrojů pro policii, aby mohla kontrolovat příjezd migrantů, a uvolněné požadavky, na jejichž základě musí obce ubytovávat běžence.
16:41
Německé bezpečnostní špičky oznámily, že příliv migrantů nevedl k žádnému nepřiměřenému nárůstu kriminality v Německu. Ministr vnitra Thomas de Maiziére prohlásil, že statistiky, které shromáždily bezpečnostní složky ukazují, že u migrantů je zhruba stejná pravděpodobnost toho, že spáchají trestný čin jako u německých obyvatel. "Lví podíl z nich nepáchá zločiny, hledá jen ochranu a klid," dodal ministr.
15:28
Německo chce uprchlíkům usnadnit přístup na své vysoké školy úpravou přijímacích zkoušek a urychlením přijímacího řízení. Nepůjde ale cestou stanovování kvót pro přijímané studenty a opatření ani nepovede ke snížení standardů, řekla německá ministryně školství a výzkumu Johanna Wanková. "Pokud se má integrace opravdu podařit, pak velmi výraznou měrou prostřednictvím vzdělávání," podotkla ministryně. Wanková představila společně s Německou akademickou výměnnou službou (DAAD) balíček navrhovaných opatření. Způsobilost ke studiu mají prokazovat speciální testy například v případech, kdy přistěhovalec nemůže doložit předchozí vysvědčení.
14:42
Většina Maďarů nesouhlasí se systémem povinných kvót pro rozdělení migrantů mezi členské země Evropské unie. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který začátkem listopadu uskutečnila nadace Századvég. Výsledek, o němž informovala agentura MTI, není v souladu s nedávnou sondáží Eurobarometr. Plných 65 procent z 1000 dotázaných dospělých osob vyjádřilo nesouhlas s navrženými kvótami, uvedl Századvég. Podporu tomuto systému naopak vyslovilo 30 procent respondentů. Zbylých pět procent bylo nerozhodnutých. Celkem 75 procent účastníků průzkumu podle nadace podpořilo výstavbu plotu na hranicích se Srbskem a Chorvatskem s cílem omezit příval migrantů. Nesouhlas s tímto opatřením jich dalo najevo 23 procent, dvě procenta se nevyjádřila.
11:43
Konflikt v Sýrii, migrace a boj proti terorismu se s velkou pravděpodobností dostanou na pořad jednání dvoudenního summitu skupiny G20 v Turecku. Turecko, které je letos předsednickou zemí G20, stojí v přední linii v přílivu statisíců utečenců a bude se chtít tomuto problému věnovat. Země zatím přijala více než dva miliony uprchlíků z Iráku a ze Sýrie. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu prohlásil, že světoví lídři by na summitu, který se koná jen asi 500 kilometrů od Sýrie, měli debatovat o konfliktech v těchto zemích. Migraci mezi svých šest stěžejních témat zařadili i vrcholní představitelé unijní osmadvacítky, předseda Evropské rady Donald Tusk a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Podle nich by odpověď na migrační krizi měla být kolektivní a země G20 by v tomto ohledu měly stát v čele.
11:23
Německo bude navzdory uprchlické krizi příští rok hospodařit s vyrovnaným státním rozpočtem. Jeho konečný návrh schválili ve čtvrtek večer poslanci rozpočtového výboru. Zvýšené náklady na péči o běžence by měly pokrýt rozpočtové přebytky z letošního roku, které dosahují 6,1 miliardy eur (165 miliard korun). "Černou nulu v roce 2016 zachováme navzdory uprchlické krizi," uvedl předseda rozpočtového výboru Eckhardt Rehberg.
09:06
Drátěné zátarasy na hranicích mezi Chorvatskem a Slovinskem se stále prodlužují a zvyšují napětí mezi státy.
12.listopadu 2015 v 21:33, příspěvek archivován: 13.listopadu 2015 v 09:02

Žičnata ograja na meji s Hrvaško se daljša in zaposluje politični vrh držav https://t.co/hid2mosuCR pic.twitter.com/2cNwvr25aM

06:33
Na první misi na řecký ostrov Lesbos v pátek odjedou čeští dobrovolníci, které zaštiťuje iniciativa Pomáháme lidem na útěku. Mají zde pomáhat běžencům, kteří ke břehům ostrova připlouvají na člunech z nedalekého Turecka. Plánují založit na ostrově stálou základnu. Součástí jejich výbavy bude loď, potápěčská výstroj, bezpilotní letouny ke sledování člunů i lékařské vybavení.
06:10
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, vítáme vás u dnešního pokračování online reportáže s novinkami k migrační krizi v Evropě.
22:59
Vážení čtenáři, to je pro dnešek k migrační krizi v Evropě vše. S aktuálními informacemi se vám přihlásíme opět zítra.
22:56
  • Lidé se drží za ruce před svítícím nápisem, který v překladu znamená „svoboda“....

    Lidé se drží za ruce před svítícím nápisem, který v překladu znamená „svoboda“. Chtějí tak podpořit uprchlíky držené v českých detenčních centrech. / Autor: Reuters

21:29
Na ústeckém krajském soudu přibývá žalob od migrantů zadržených na území Ústeckého kraje. Chtějí dosáhnout toho, aby je soud propustil z detenčních zařízení v Bělé-Jezové a Drahonicích, kde skončili. Většinu žalob soud zamítl, ale v některých případech dosáhli migranti svého a jsou volní. Článek si můžete přečíst zde.
20:25
Denní počty uprchlíků a trasy jejich přesunů.
12.listopadu 2015 v 06:20, příspěvek archivován: 12.listopadu 2015 v 20:27

#Europe: Follow daily arrivals in Serbia, Hungary, Croatia, Slovenia + Austria here https://t.co/dxEGEjIvwD pic.twitter.com/Lr7vgwyrCI

Ty můžete aktualizované pro každý den sledovat na stránkách Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.
19:22
Evropská unie chystá společný summit s Tureckem, uvedla ve čtvrtek po mimořádném jednání prezidentů a premiérů evropské osmadvacítky ve Vallettě na Maltě německá kancléřka Angela Merkelová. Vrcholné setkání se podle ní uskuteční nejspíše ještě tento měsíc či na počátku prosince. Šéf summitů EU Donald Tusk novinářům řekl, že si je "na 99 procent" jist konáním schůzky ještě v listopadu.
18:36
Evropská unie by měla sama vyzvedávat běžence z krizových oblastí a zajišťovat jejich příchod na své území. Na shromáždění berlínské sociální demokracie (SPD) to řekl předseda strany a německý vicekancléř Sigmar Gabriel. Podle něj by takový postup vnesl řád do uprchlické krize a do počtu lidí, kteří do EU přicházejí. Podle Gabriela by EU měla stanovit "velké kvóty" na počet běženců, kteří mohou do osmadvacítky přijít, a sama zajistit jejich cestu. "Pašeráci by tak přišli o podstatu svého nebezpečného obchodu. Nikdo by neměl na cestě do Evropy přijít o život, to musí být náš cíl," řekl vicekancléř. Zavedení kvót by podle Gabriela také umožnilo zajistit organizovanou imigraci namísto současného chaotického stavu, kdy není možné odhadnout, kolik lidí do EU přijde a kdy.