Indičtí studenti rozezlení teroristickými útoky v Bombaji pálí pákistánské vlajky (5. prosince 2008)

Indičtí studenti rozezlení teroristickými útoky v Bombaji pálí pákistánské vlajky (5. prosince 2008) | foto: Reuters

Při boji s teroristy jsme chybovali, přiznal indický ministr

  • 20
Indické bezpečnostní složky v souvislosti s terorem v Bombaji chybovaly. Řekl to nový ministr vnitra, jehož předchůdce rezignoval právě po kritice, že nedokázal zabránit krveprolití. Při útocích minulý týden zemřelo 171 lidí. Indové prý mají dost důkazů, že v masakru měla prsty pákistánská rozvědka.

"Bylo by méně než pravdivé, kdybych tvrdil, že nedošlo k pochybením," řekl ministr vnitra Palaniappan Čidambaram. "Prověřujeme je a určíme příčiny," dodal. Čidambaram nastoupil do úřadu v neděli a hned slíbil, že zemi ochrání před dalšími útoky.

Vláda premiéra Singha musí po bombajském masakru mnohé vysvětlovat. Policistům a vojákům trvalo šedesát hodin, než porazili desítku teroristů. Při útocích zemřelo přes 170 lidí, další skoro tři stovky byly zraněny.

Vyšetřovatelé každý den zveřejňují nové informace. Jsou přesvědčeni, že všichni útočníci byli Pákistánci. Od jediného přeživšího atentátníka se při výslechu dozvěděli, že skupina prošla v Pákistánu několikaměsíčním výcvikem.

Dnes navíc indické noviny přišly s tvrzením, které může ještě zhoršit už tak napjaté vztahy mezi Indií a Pákistánem, dvěma jadernými mocnostmi. Podle deníku Times of India má vláda dostatek důkazů, že v atentátech měla prsty pákistánská rozvědka ISI. "Její účast je jasná a evidentní," citoval list nejmenovaný zdroj z tajných služeb. Část důkazů prý Indům poskytli Američané.

Islámábád závěry indické policie odmítá. Prezident Asíf Alí Zardárí tento týden zpochybnil i údajnou pákistánskou národnost přeživšího útočníka. Řekl, že nedostal žádné "hmatatelné důkazy". Vzrůstající napětí se snaží zklidnit USA, které se mimo jiné bojí, že konflikt ohrozí jejich globální boj s terorismem. Za indickými i pákistánskými politiky tento týden přijela americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. - přečtěte si o návštěvě šéfky americké diplomacie v Indii a Pákistánu

Útočníků možná bylo víc

Bombajská policie po atentátech našla už na několika místech výbušniny. Ve středu objevila tašku s osmi kilogramy výbušnin na hlavním nádraží, včera zase granát v odpadcích u jedné z místních nemocnic. V obou případech šlo o místa, kde teroristé minulý týden udeřili. - přečtěte si V bombajské nemocnici zůstal po teroristech nevybuchlý granát

V pátek brzy ráno místního času se zase ozvaly střelbě podobné zvuky na mezinárodním letišti v Dillí. Nikdo nebyl zraněn, policie místo uzavřela a prohledala, ale nic podezřelého nenašla. Podle indické televize policisté vyrazili za podezřelým autem, které od letiště ujíždělo, ale ztratili ho. - přečtěte si Indii vyděsily výstřely na letišti

Indické úřady od začátku vyšetřování tvrdí, že atentátníků bylo deset: devět zemřelo v bojích a desátého se podařilo lapit. Mnozí analytici to ale zpochybňují a tvrdí, že několik teroristů pravděpodobně uniklo. "Myslím, že jich bylo víc. Mé zdroje tvrdí, že až 23," prohlásila například Farhana Ali, bývalá protiteroristická analytička americké CIA.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video