Alarm žádný, mříže v oknech. Stovky Pákistánců uhořely ve fabrikách

  10:42aktualizováno  19:35
Pákistán zažil jeden z nejhorších požárů za poslední desetiletí ve světě. V textilní továrně v přístavu Karáčí uhořelo přes 314 lidí. V ten samý den hořelo i v láhaurské továrně na obuv, kde museli hasiči vytvořit únikové východy do stěn. Pákistánské továrny nemají dostatečně vyřešený únikový systém, což byl hlavní důvod tolika obětí obou požárů.

Zachránění pracovníci z továrny v Karáčí popisují, jak jejich kolegové zůstali uvězněni za zablokovanými únikovými východy. I sami hasiči připouštějí, že jedním z důvodů, proč byl požár tak smrtonosný, je právě sama pětipodlažní budova s nedostatkem únikových východů.

Mnoho lidí se zranilo, když se snažilo zachránit zoufalým skokem z okna. Jak popisuje americký deník Washington Post, byla mezi nimi i sedmadvacetiletá těhotná žena, která nyní trpí komplikacemi spojenými s těhotenstvím.

Dostat se ven z budovy bylo opravdu těžké, což dosvědčuje i svědectví Mohammada Ilyase, který se snažil utéct, jakmile se do jejich patra začal po schodech valit kouř a oheň: "Vyskočil jsem od svého místa a spolu s ostatními jsme zamířili k oknům. Ta ale byla zamřížovaná a nedovolila nám uniknout. Museli jsme pro nástroje a mříže odstranit. Teprve poté jsme vyskákali...," popisuje muž, který si během skoku poranil nohu.

Počet mrtvých v textilní továrně zatím stále stoupá. Podle nejnovějších údajů agentury AP s odvoláním na místní úřady je jich 314, což z tragédie činí nejhorší požár v pětašedesátileté historii země. Už při překonání hranice sta obětí bylo jasné, že se toto neštěstí zařadí mezi nejhorší požáry světa za poslední desetiletí.

Hasiči museli probít díry do stěn

V úterý hořelo také v továrně na obuv v Láhauru na východě Pákistánu, kde zahynulo nejméně 25 lidí a s vážnými popáleninami bylo hospitalizováno dalších 14 osob. Některé z obětí se udusily, další uhořely. Hasičům se dlouho nedařilo plameny zdolat, protože je přiživovaly chemikálie, jak poznamenává ČTK.

Fotogalerie

Požár v Láhauru vznikl, když se zaměstnanci v budově pokoušeli nahodit generátor poté, co vypadla dodávka proudu. Jiskry z generátoru zapálily uskladněné chemikálie. Požár podle jednoho z dělníků vypukl v garážovém prostoru, kde se nachází také jediný východ z budovy.

Jak popisují hasiči, museli nejdříve do špatně řešené budovy udělat několik děr do stěn. Teprve pak měli vyděšení lidé kudy utéct.

V Láhauru si mnoho rodin zřídilo výrobny obuvi ve svých domovech. Tyto dílny jsou však špatně vybavené a obvykle v nich není k dispozici moderní bezpečnostní zařízení. Stejně tak četné pákistánské budovy mají špatnou elektroinstalaci a v zemi takřka nejsou prosazovány stavební normy.

Pákistán se potýká s častými výpadky elektřiny a mnoho lidí používá generátory k zabezpečení domácností nebo svých firem elektřinou, doplňuje dále ČTK.

Hořelo ve dvou největších pákistánských městech, přístavním Karáčí a vnitrozemském Láhauru.

Hořelo ve dvou největších pákistánských městech, přístavním Karáčí a vnitrozemském Láhauru.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Další z rubriky

Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Craftovou. Ta nyní působí v Kanadě

Kelly Craftová, která je v současnosti americkou velvyslankyní v Kanadě....

Americký prezident Donald Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Kelly Craftovou, která je v současnosti americkou...

Petříček jednal v USA s Pompeem, odmítl zavedení cel na evropská auta

Tomáš Petříček s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD jednal v pátek se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. Hovořili spolu o...

Za velikost Ruska. Šamani obětovali pět velbloudů na ohnivé hranici

Velbloudi dvouhrbí a mladý jak v ZOO Chleby

Pozdvižení v Rusku vyvolal obřad sibiřských šamanů, kteří obětovali a spálili pět velbloudů, „aby posílili Rusko a jeho...

Najdete na iDNES.cz