Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019) | foto: AP

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

  • 773
Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s dalšími skoro sedmi procenty se dál potýkají. Zbytek nechají lehnout popelem, protože se to v těžko přístupném terénu nevyplatí. Ekologické škody jsou ale gigantické. Nejenže je zas skleníkových plynů v atmosféře víc, ale ještě intenzivněji jsou ohroženy i ledovce v Arktidě.

Podle ruských ekologů je situace katastrofická. „Situace s lesními požáry na východě Ruska již dávno přestala být místním problémem a stala se celostátní ekologickou katastrofou,“ varovala ruská pobočka Greenpeace. S odvoláním na ruské klimatology napsal list Komsomolskaja pravda, že letošní požáry na Sibiři jsou tak masivní, že mohou ovlivnit změnu klimatu na Zemi a urychlit proces globálního oteplování.

Ruští hasiči během posledních čtyřiadvaceti hodin uhasili lesní požáry na ploše téměř 27 000 hektarů. Současně se pokouší uhasit desítky dalších požárů na ploše 85 396 hektarů, zejména na Sibiři a na Čukotce. 

Agentura TASS s odvoláním na údaje od specializované státní agentury Avialesoochrana, zabývající se leteckou ochranou lesů, dodala, že v těžko dostupných a vzdálených místech na Sibiři současně hoří lesy na ploše 1,2 milionu hektarů. To je plocha větší než Středočeský kraj.

Ale tyto požáry se nehasí, protože náklady by podle úřadů byly vyšší než předpokládané škody. Za příčinu alarmující kalamity média považují kromě nedostatku peněz i obecnou pasivitu místních úřadů.

30. července 2019

Ruské ministerstvo pro přírodní zdroje chování oblastních guvernérů kritizuje a usiluje o to, aby jim v tomto ohledu byly omezeny pravomoci.

Podle agentury RIA-Novosti se na hašení požáru podílí více než deset tisíc lidí, asi tři tisíce kusů pozemní techniky a rovněž 86 letadel a vrtulníků ministerstva obrany. Podle regionálních médií pomáhá i pravoslavná církev – zmobilizovaní popové létají ve vrtulnících nad tajgou a kropí porosty svěcenou vodou, aby je tak od požárů seslaných patrně satanem uchránili.

Na přelomu července a srpna sibiřská tajga postupně hořela na ploše tří milionů hektarů, což zhruba odpovídá rozloze 40 procent Česka. Od začátku června až do konce července jen kvůli nim uvolnilo do ovzduší více než sto megatun oxidu uhličitého. To je tolik, kolik vyprodukuje obyvatelstvo Belgie za jeden rok.

Další oteplování

Dým z požárů dusí i vzdálená města za hranicemi Ruska, ekologové se obávají i rychlejšího tání arktického ledu. I sebejemnější popílek, který jej zakrývá, hůře odráží sluneční světlo, tím pádem pomáhá absorbování více tepla a vede k rychlejšímu oteplování. Arktida je již více zasažena globálním oteplováním než všechny ostatní oblasti planety. V létě bylo v Grónsku zaznamenáno rekordní tání ledovců – vědci ho očekávali až kolem roku 2070.

Požáry lesů na Sibiři mohou změnit klima, Putin povolal k hašení armádu

Podle ekologů oheň letos zničil lesy na 14,9 milionu hektarů a hrozí, že padne sedm let starý rekord, kdy v Rusku shořelo 18,1 milionu hektarů lesa, což je plocha přesahující dvojnásobek rozlohy České republiky.

Kouř zavalil velká města v okolí. Například město Krasnojarsk s jedním milionem obyvatel je zcela zahaleno kouřovou mlhou. Lidé si stěžují zejména na dýchací potíže a všudypřítomný hmyz, který se u lidí schovává před ohněm.

Na vině je i podle všeho necitlivá či nelegální těžba dřeva. Lesy se plundrují a na jejich obnovu se nevěnuje prakticky žádná pozornost. Prokurátor Krasnojarského kraje oznámil zahájení vyšetřování 15 trestních případů nezákonné těžby. Ministr pro přírodní zdroje Dmitrij Kobylkin listu Vedomosti řekl, že doufá, že se na obnově lesů bude podílet Čína, která má o těžbu sibiřského dřeva eminentní zájem a již v tomto ohledu je hodně aktivní.

Požáry v Rusku dosáhly takových rozměrů, že dým z nich lze vidět z vesmíru. Ukázal to snímek zemské observatoře amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). 

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video