Sobota 8. srpna 2020, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 8. srpna 2020 Soběslav

Diskuse k článku

Byl jsem apoštolem WC v Angole, latríny tam zachraňují životy

Člověk v tísni vyráží do Angoly, kde se snaží přesvědčit místní kmeny, jak je důležité postavit si latrínu. Občas musí sehrát drsné divadlo, aby vesničané začali přemýšlet o svých hygienických návycích. První úspěchy už se dostavily. Tam, kde domorodci začali chodit na záchod, ubylo nemocných dětí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

CeleronD

K čemu záchod?

Stačí kostelík, ten už tam mají.

0/0
29.7.2012 22:14

SidiL

Moc hezký článek ...

... a ještě lepší přístup k řešení věci. Tak si tak říkám, že podobně bychom měli řešit naši oblíbenou romskou otázku. Hodně Cikánů totiž vlastně vůbec nechápe, proč by děti měli chodit do školy a oni do práce. Trochu toho "názorna" by jim určitě neuškodilo. A to teď v žádném případě nechci nikoho urážet a ponižovat, jen mluvím z vlastní zkušenosti, kdy jsme jednou byli úředně odebírat děti z prostředí, ze kterého byste se zeblili, ale bylo to hrozné v tom, že ty děti tu mámu milovali, nechtěli od ní, byli s ní spokojené. A to proto, že pro ně byl ten binec standard - neznali jiný komfort, podle nich jim máma dávala vše. A máma byla opravdu někde na úrovni doby kamenné co se hygieny týče, ale svoje děti milovala. Bylo to husté. A přitom by stačilo trošku názornosti ...

Moc držím podobným projektům palce, to jsou opravdu lidé, kteří něco řeší, ne jen někde tlachají. Super R^

+5/0
28.7.2012 13:47

zuzkadost

Re: Moc hezký článek ...

přesněR^

+1/0
28.7.2012 19:55

Fai Rodis

Re: Moc hezký článek ...

No - a pomohlo nejak vyrazne tem detem to odebrani? Nebo to bylo jen trauma pro celou rodinu?

0/0
29.7.2012 1:16

Dr No

Pokud nezmění také rozmnožovací zvyklosti

tak snížení dětské úmrtnosti přinese jen další problémy ....

+7/0
28.7.2012 13:24

nestačímsedivit

Re: Pokud nezmění také rozmnožovací zvyklosti

Jaké problémy to přineslo nám? Víš jaká byla u nás dětská úmrtnost a jak byla vysoká porodnost? Podívej se do matrik z 19. století a potom mudruj.

0/0
28.7.2012 21:55

Antonín, topič

----

Naučte se číst.

0/0
29.7.2012 16:35

Ioio

No, naše společnost na tom není o mnoho lépe!

http://hledej.idnes.cz/clanky.asp?f=p&slovo=zne%E8i%9At%ECn%ED%20vody

;-)V[>-]

0/0
28.7.2012 9:49

orinka3

je to v lidské povaze

- pomáhat. Když se zřekneme tohoto daru, morálně klesneme. Je jedno, jestli v Africe anebo u nás. Při té nehodě u Telče, jak zhavarovalo auto do rybníka, jsem se dost zastyděla, když jsem viděla, kdo bez váhání pomohl. Taky na ně nadávám, ale je vidět, že generalizovat se prostě nesmí!

0/0
28.7.2012 9:46

AnalyzaNow

RISKATNI cinnost a fundamentalni otazky

Jak dlouho je tomu, co Livingstone (a po nem ostani, vcetne naseho Holuba) objevovali Afriku a kmeny, nasledovani misionari atd. atd.? Kolik set let?

Kde jsou vsechny ty generace mistnich angloskych elit, studujicich na Zapade nebo mistnich skolach nebo v SSSR atd? Zadna zpetna vazba a nejelementarnejsi osveta treba is tran osobni hygieny?

Kde jsou vsechny ty miliardy treba jen a angolskeho prodeje nafty?

Kolik desetileti "tomu nazad" treba i SSSR a "zeme tabora miru" vynakladaly nemale financni a lidske zdroje (viz nakonec i pocetna skupina csl. odborniku zajata UNITA a vedena pochodem smrti) zdroje na bratrskou rozvojovou pomoc m.j. s cilem "odstranit dedictvi kolonialismu"? Kde je vysledek bratrske pomoci 60.000 kubanskych vojaku a tisicu kubanskych lekaru?

Da se to stale svadet na "dedictvi kolonialismu", podobne jako v USA atd. na "dedictvi otrokarstvi"? Hlavne aby Clovek v tisni nebo nekdo jiny nemel napad se privezt do EU coby "posileni diverzity", neb pry "v diverzite je sila"

+9/0
27.7.2012 21:29

.koulehranatá.

Re: RISKATNI cinnost a fundamentalni otazky

R^R^R^

0/0
27.7.2012 22:02

ententýkydvašpalíky2

Re: RISKATNI cinnost a fundamentalni otazky

Je to opravdu bohužel tak, že příčina chronické a zdá se nepřekonatelné zaostalosti černých Afričanů není kulturního, nýbrž biologického původu. Gaussova křivka rozložení inteligence je u těchto lidí posunuta asi o 30 bodů směrem k nižším hodnotám. Tedy je v jejich populaci prostě příliš málo nadaných jedinců, kteří by mohli tuto neradostnou situaci zvrátit. Navíc ti inteligentnější z nich mají tendenci svou duševní převahu nad tou většinou ostatních spíše zneužívat než jim pomáhat. Proto je tam také tak obrovská míra korupce a propastné sociální rozdíly. Černoši mají řadu specifických duševních rysů, výchovou neovlivnitelných, kterými se liší i od stejně inteligentního bělocha nebo Asiata. V každé zemi, kde se vyskytují, patří k méně úspěšné (až na výjimky - sport, show business) a problémové (hlavně z hlediska kriminality, zejména násilné, jiná je pro ně příliš sofistikovaná) skupině obyvatel. Toto jsou pouhá fakta, kdo si chce lhát do kapsy, nechť tak činí, ale realitu nezmění.

+9/0
27.7.2012 22:17

nestačímsedivit

Re: RISKATNI cinnost a fundamentalni otazky

Plácáš hlouposti ty Gaussova křivko! Je pravda, že jsou hodně nevzdělaní, ale s inteligencí jsou na tom stejně jako my.  Manuální zručnost mají dokonce na kapku vyšší úrovni. Žil jsem tam tři roky, jak dlouho ty?

0/0
28.7.2012 10:47

Gemars Moše Dajan

Re: RISKATNI cinnost a fundamentalni otazky

maj tam aspoň metro? a jiné vymoženosti civilizace? a to nemyslím státy, kde to řídí ti světlejší.

0/0
28.7.2012 12:49

nestačímsedivit

Re: RISKATNI cinnost a fundamentalni otazky

Tvé otázky jsou stejně chytré jako ty! Kromě metra, které nemá většina států na světě, mají skutečně všechny vymoženosti toho čemu říkáš civilizace. Lidé tam průměrně umí i to co my jsme už díky lidem jako jsi ty zapoměli.

0/0
28.7.2012 13:22

Gemars Moše Dajan

Re: RISKATNI cinnost a fundamentalni otazky

Nestačím se divit, pán z jednoho souvětí je schopen udělat kompletní psychologický rozbor subjektu. to je fajn, jen víc takových odborníků.

0/0
28.7.2012 14:01

Antonín, topič

Re: RISKATNI cinnost a fundamentalni otazky

Je to tak. Afričené jsou velmi inteligentní, jsou velmi zruční, teď už stačí vysvětlit drobnůstku, a to proč se posílají prachy, odborníci a dobrovolníci z Evropy do Afriky a ne naopak.

0/0
30.7.2012 9:12

Vladimír Škopek

Re: RISKATNI cinnost a fundamentalni otazky

:-) inteligence? I kdyby to tam byli samí géniové, tak je jim to ničemu, protože jí neumí použít. Mají prostě úplně jiný uvažování, což bys měl vědět, jestli si tam byl. Africká letargie je drsná a evropan jejich myšlenkové vývody většinou nepobere. Rozum zatím u nich nemá šanci, takže když jim s něčim pomáhat, tak s racionálním chováním (investice do školství, které je tomu musí naučit) a ne jim furt cpát něco, čeho si neváží a vážit nebudou.

+2/0
28.7.2012 15:34

KOKOKO32

Re: RISKATNI cinnost a fundamentalni otazky

Mluv sám za sebe. To, že průměrný černý Afričan je stejně inteligentní jako ty, je docela možné. Stejně tak i manuálně zručnější. Jinak výsledky testů inteligence různých národů nejsou žádným tajemstvím, dají se v pohodě dohledat i z různých zdrojů. Stejně tak testy inteligence vzorku lidí různého etnického původu v rámci USA. Nedopadly (ty testy) ale pro Afroameričany právě nejlépe a proto se od nich v rámci politicky korektního přístupu upustilo. Vlastní zkušenost může zavádějící, zvláště stýká-li se člověk s lidmi, kteří již prošli nějakým výběrem.

0/0
28.7.2012 22:49

Catumbelan

Re: RISKATNI cinnost a fundamentalni otazky

Vsadím se s tebou ty inteligente, že tvé děti by v životě nedokázaly vytvořit tak sofistikované hračky jako to dokáží děti v Africe. Jsou totiž inteligentní po tobě!

0/0
29.7.2012 16:31

ententýkydvašpalíky2

Re: RISKATNI cinnost a fundamentalni otazky

Dětí v Africe je mi líto, nemohou za své nezodpovědné rodiče. Nevím, na rozdíl od tebe, jak moc sofistikované hračky by zvládly či nezvládly moje děti, žádné totiž nemám. Možná se v Africe před tebou sešlo společenství výjimečně manuálně zručných dětských kutilů. Já jim to přeji, je to v jejich neradostném životě možná jediné zpestření. Nic proti černým Afričanům nemám, pokud se zdržují v Africe a do Evropy zavítají jen jako turisté. O jejich stálou a problematickou přítomnost rozhodně nestojím. Ba nemám nic ani proti pomoci potřebným lidem v Africe, pokud ovšem nepadne do rukou místních "elit", jak se tomu v 95 % případů děje. Jak kdosi pravil. Při rozvojové pomoci se chudí lidé z bohatých zemí skládají na bohaté lidi v chudých zemích. A o mou inteligenci si rozhodně nemusíš dělat starosti.

0/0
29.7.2012 17:06

Antonín, topič

Re: RISKATNI cinnost a fundamentalni otazky

Nevím, jak u KOKOKO, ale obecně pochybuji, že africké děti umí programovat mikroprocesory, když se jim tady skládáme na to, aby se vůbec naučily číst.

0/0
30.7.2012 9:11

vezu maso pro doktora Jacksona

Jeden co se uz dostal do Evropy

a nevidane ji obohacuje:

http://news.bbc.co.uk/2/hi/6077464.stm

+3/0
27.7.2012 20:57

gter

Kdo to platí???

Kam to ten svět spěje..... U každého Afričana jeden aktivista , co by mu utíral p...l. Nádhera.

+2/0
27.7.2012 20:56

villík

Co nám to tu vyprávíte !

Podle multikulturních antirasistických pravidel jsou "všichni lidé stejní"!:-/

0/0
27.7.2012 20:42

Gmurr

Re: Co nám to tu vyprávíte !

Tady se pise o latrinach, ktere zachranuji zivoty.

0/0
28.7.2012 10:22

AA00_multinekulturní_3

Re: Co nám to tu vyprávíte !

V tom případě jistě není třeba jim vysvětlovat, jak sr...t, ne ?

+1/0
28.7.2012 10:35

Scarlett O Hara

Re: Co nám to tu vyprávíte !

aha, a tobě to taky nemusel nikdo vysvětlovat, že? Maminka tě neučila z plínek na nočník a z nočníku na záchod, tys prostě slezl z porodního stolu a šel rovnou na WC, co? Uvědom si, že ty žiješ v civilizaci plné vymožeností, ale ještě před 150-200 lety tu latrína taky nebyla úplně samozřejmá a lidi taky chodili kálet za chalupu na hnůj, chytráku

+1/0
28.7.2012 14:09

Fai Rodis

Re: Co nám to tu vyprávíte !

Ano, aspon na ten hnuj. Ne rozptylem po cele vesnici.

0/0
29.7.2012 1:14

opportunity

Africké umyvadlo

vyjde ze záchoda, když se chce umýt, špinavýma rukama  povolí uzávěr a voda teče jako z kohoutku, no a pak utáhne uzávěr čistýma rukama tam, kde to předtím zapatlal...

+1/0
27.7.2012 20:37

viveka

Re: Africké umyvadlo

Ale takhle nějak to máme taky, pokud to teda nemá někdo doma na fotobuňku.

+2/0
27.7.2012 22:07

opportunity

Re: Africké umyvadlo

Pákovku šoupneš i jinou částí, než prsty...

0/0
28.7.2012 10:46

nestačímsedivit

Re: Africké umyvadlo

Má pravdu, pákovky nejsou osazeny 100%!

0/0
28.7.2012 10:48

zuzkadost

Re: Africké umyvadlo

;-D třeba nohou, když dosáhneš, ale ta nemusí být taky úplně v pořádku;-)

0/0
28.7.2012 19:57

lokut99

Hlavně je nezapomeňte

vzít tady do Evropy, ať nás tito lidé multi kulturně obohatíRv

+7/0
27.7.2012 19:37

Fai Rodis

Re: Hlavně je nezapomeňte

Jen co se nauci chodit na ten hajzlik.;-)

0/0
27.7.2012 19:42

vezu maso pro doktora Jacksona

Re: Hlavně je nezapomeňte

Ze se nema kadit kde cloveka jen tak napadne bylo uz v zidovskem starem zakone. To byla doba bronzova. Tihle nas obohati pravekem.

+6/0
27.7.2012 20:47

kOBLICH

Záchody neznají,

žijí hůř než dobytek, ale nabít AK-47 a trefit plechovku na padesát metrů umí určitě každý z nich :-/

+9/0
27.7.2012 19:34

SidiL

Re: Záchody neznají,

Tady zase někdo soudí, aniž zná, že?

0/0
28.7.2012 13:51

ententýkydvašpalíky2

Někteří lidé mají opravdu zajímavé obsese.

Jezdit do Afriky a vyučovat tam chození na záchod. Myslím, že jejich skutečnou potřebou je podívat se do Afriky za cizí prachy. Proto také zásadně organizacím typu "člověka v tísni" nepřispívám ani korunou.

+7/0
27.7.2012 19:25

Catumbelan

Re: Někteří lidé mají opravdu zajímavé obsese.

O této aktivitě jsem nevěděl, ale jinak jsem zažil obdivuhodnou práci ČvT v Angole, kdy bys asi změnil názor, ty zadarmo! To co tam dokázali by mnozí nebyli ochotní ani za peníze.

+2/0
27.7.2012 19:30

ententýkydvašpalíky2

Re: Někteří lidé mají opravdu zajímavé obsese.

Afričané jsou v tísni permanentně díky jim samotným. Motivaci lidí, kteří tam opravdu skoro zadarmo nezištně pomáhají, proto nechápu. Asi nějaká forma mesiášství hraničící s masochismem.

+9/0
27.7.2012 19:36

opportunity

Re: Někteří lidé mají opravdu zajímavé obsese.

Povídej... řekni, čeho třeba dosáhli v Somálsku

+1/0
27.7.2012 20:34

nestačímsedivit

Re: Někteří lidé mají opravdu zajímavé obsese.

Mluvím o tom co jsem viděl na vlastní augle, cos viděl ty. Jen plácácš na základě nějakých převzatých informací. Novinářské bláboly lidé baští bez toho aby užívali mozek!

0/0
28.7.2012 10:50

KOKOKO32

Re: Někteří lidé mají opravdu zajímavé obsese.

V dnešní době není třeba vidět vše na vlastní oči, to je snad jasné. K tomu, aby si člověk vytvořil relevantní závěry, stačí mít přístup k informacím z nezávislých a zároveň nezainteresovaných zdrojů. Pokud z několika takových něco shodně plyne, stojí to za úvahu. Někteří lidé pak nevidí ani to, co mají přímo před nosem, zvláště když to vidět nechtějí.

0/0
28.7.2012 23:00

sergej781

Re: Někteří lidé mají opravdu zajímavé obsese.

Navíc, když se k těm potřebným dostane jen 20% z celkového objemu vybraných peněz;-€.

0/0
28.7.2012 14:38

monthy70

pro všechny kritiky

a kdy se třeba v Praze postavila první kanalizace ? koncem 18.století. do té doby se hov.....a vylévaly z okna na ulici

+3/0
27.7.2012 18:35

Fai Rodis

Re: pro všechny kritiky

No a co? Nemuseli prijit do Evropy zadni civilizatori, aby nas to naucili, nebo snad jo?

+5/0
27.7.2012 19:43

Gemars Moše Dajan

Re: pro všechny kritiky

A v Africe o 300 let později furt ta samá úroveň.

0/0
28.7.2012 9:39

kokoťátko jedno!

Jen malý detail. WC - je water closed

Jedině, že by jim došla voda, nebo se utrhlo splachovadlo. Pak by to bylo suché WC

+1/0
27.7.2012 18:23

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...