Polskou vládu ohrožují odposlechy politiků z luxusní restaurace

  16:01aktualizováno  16:01
Poláci řeší vulgární rozpravy politiků zachycené v luxusní varšavské restauraci. Premiér Tusk přirovnává zveřejnění odposlechů ke státnímu převratu, opozice požaduje pád vlády. Záleží na tom, na jakou stranu se postaví lidovci.

Polský premiér Donald Tusk prohlásil, že demise vlády rozhodně nepřichází v úvahu (16. června 2014) | foto: Reuters

Luxusní restauraci Sowa i przyjaciele nedaleko budovy úřadu vlády si oblíbili polští politici, kteří sem vodili i zahraniční hosty. Před časem se tu například setkal tehdejší český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg s poradcem premiéra Donalda Tuska Wladyslawem Bartoszewským a chválil si nejen tamní z Čech dovážené a dobře ošetřené plzeňské, ale i skvělou obsluhu. Jenže VIP salonky, kde se odehrávala nejdůležitější setkání, měly jednu vadu - byly tam "štěnice".

Nikoli ty živé, ale ty, kterými se pořizovaly odposlechy setkání, o nichž si jejich aktéři mysleli, že jsou soukromými schůzkami. Na jednu takovou přišel loni v červenci šéf Národní banky Polska Marek Belka a ministr vnitra Bartlomiej Sienkiewicz.

Ve více než přátelské rozmluvě, v níž na adresu některých polských politiků padaly velice sprosté nadávky, požadoval Belka za podporu hospodářské politiky Tuskovy vlády a rozpočtového deficitu výměnu tehdejšího ministra financí Jacka Rostowského.

"... Bylo by třeba poděkovat hraběti von Rostowskému a dát do čela ministerstva nepolitického technokrata, který najde u národní banky plnou podporu," říká na záznamu Belka, který současně žádá i zvýšení svých pravomocí. K odvolání Rostowského skutečně po několika měsících došlo.

„První pokus o puč od roku 1989“

Premiér Tusk sice odsoudil vulgární jazyk, kterým se Belka a Sienkiewicz bavili, ale dodal, že i podle stanoviska prokurátora "nedošlo k překročení zákona". Nahrávky soukromé konverzace obou politiků však tvrdě odsoudil: "Jedná se o první pokus o puč od roku 1989."

Vážnost aféry zvyšují zprávy z polských médií, podle kterých je připravena celá série dalších nahrávek soukromých hovorů polských politiků a vysokých představitelů státu. Včera byl po několika předchozích výsleších zatčen manažer restaurace Sowa i przyjaciele, který měl na starosti právě VIP salonky, v nichž se odehrála diskrétní setkání politiků či lidí z velkého byznysu.

Není sprosťák jako sprosťák

Přečtěte si komentář Luboše Palaty

"Do této restaurace chodili skutečně pravidelně mnozí polští politici a teď si zřejmě mnozí z nich v duchu přehrávají, co všechno tam prohlásili a co všechno se může objevit v příštích dnech na veřejnosti," uvedl jeden západní diplomat, který donedávna působil v Polsku.

Týdeník Wprost, který záznam hovoru Belky a Sienkiewicze zveřejnil, publikoval i hovor dnes už bývalého ministra dopravy Slawomira Nowaka, který žádá náměstka ministra financí Andrzeje Parafianowicze, aby zastavil finanční kontrolu firmy jeho ženy. Ten ho ubezpečuje, že se tak stane. Týdeník tvrdí, že má i další nahrávky.

Půjde Polsko cestou Maďarska?

 Opoziční Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczynského žádá hlasování o nedůvěře vládě a demisi premiéra. "Donald Tusk musí odejít," prohlásil Kaczynski. Kaczynski se tak snažil navodit analogii s podobným únikem řeči tehdejšího maďarského premiéra, socialisty Ference Gyurcsánye. Maďarské protivládní demonstrace v roce 2006 přerostly v nejrozsáhlejší nepokoje po roce 1989 a opoziční Fidesz později dovedly k triumfálnímu vítězství nad socialisty.

Kaczynski už získal podporu dalších opozičních sil: Strany demokratické levice a také liberálů Janusze Palikota. Přesto může Tuskův kabinet ještě vydržet. Záleží však na postoji koaličních lidovců, s nimiž má Tuskova Občanská platforma v parlamentu stále těsnou, ale přesto většinu.

Ani lidovci však odchod z vlády do opozice, a tím zřejmě ani pád kabinetu a předčasné volby letos na podzim nevylučují. "Ve středu se setká vedení strany a představíme vlastní scénář," uvedl šéf lidovců Janusz Piechocinski. Na otázku, zda lidovci budou hlasovat pro vyslovení nedůvěry, neodpověděl.

Před vypuknutím aféry byly preference PiS a Tuskovy platformy vyrovnané. To však nemusí po zveřejnění odposlechů platit.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

NATO omylem vyzradilo, v kterých zemích a na jakých základnách má atomovky

Americké jaderné zbraně v Evropě

Dokument, který na internetu uvedl, co neměl, je už zase stažen. Ale už je to venku: pět zemí, šest základen, na nich...

Další z rubriky

Rozpíná se a hnije. Řasa pojmenovaná po Okamurovi zamořila pláž ve Španělsku

Asijská řasa „rugulopterix okamurae“ na pláži ve španělském Cádizu.

Španělské pláže zaplavila hnědá řasa původem z Asie. Jmenuje se Ruglopteryx Okamurae a podle expertů z Cádziské...

Ihned propusťte tanker, vyzvala Británie Írán. Ten zveřejnil fotky posádky

Na fotografiích státní zpravodajské agentury IRIB News Agency (z 22. 7. 2019)...

Velká Británie vyzvala Írán, aby okamžitě propustil britský tanker Stena Impero. Ten v pátek zadržely íránské revoluční...

Maskovaní muži s obušky útočili na hongkongském nádraží, zranili 45 lidí

Maskovaní muži s obušky vtrhli na nádraží v hongkongské čtvrti Yuen Long....

Maskovaní muži s obušky zaútočili na nádraží na hongkongském předměstí a zranili desítky lidí. Útok se uskutečnil...

Najdete na iDNES.cz