V Polsku drží státní smutek za zesnulé horníky, na mši přišly stovky lidí

  10:58aktualizováno  15:47
Několik set lidí se během nedělní mše v katovické katedrále Krista Krále modlilo za třináct horníků, kteří zemřeli v Dole ČSM ve Stonavě na Karvinsku. Až na jednoho pocházely všechny oběti výbuchu metanu a následného požáru právě z Polska. V souvislosti se čtvrtečním neštěstím byl v zemi na neděli vyhlášen den smutku.

Polsko drží den státního smutku za zesnulé horníky. Vlajky visí na půl žerdi. Snímek pochází z Varšavy. (23. prosince 2018) | foto: AP

Karvinsko, Stonava. Tato slova zněla katedrálou nedaleko centra slezské metropole v neděli po poledni opakovaně. Zmiňoval je ve svém proslovu často i katovický arcibiskup Wiktor Skworc. Důvodem tak častých zmínek bylo právě čtvrteční důlní neštěstí v Dole ČSM ve Stonavě na Karvinsku.

Fotogalerie

„Náš region má silnou hornickou tradici. Proto nás neštěstí v dole na Karvinsku tak zasáhlo,“ řekl arcibiskup. Znovu se podle něj ukázalo, jak je práce v podzemí nebezpečná. „Povolání horníka je těžké. Když jede klecí dolů, nikdy neví, zda vyjede i nahoru,“ řekl.

Arcibiskup dodal, že pro horníka je největším nebezpečím voda, oheň a metan. Právě metan byl příčinou čtvrtečního neštěstí. „Je nutné podrobně prošetřit, co bylo příčinou této tragédie. V duchu jsme s rodinami mrtvých horníků,“ doplnil.

Na mši přišel i bývalý horník. „V dole v Katovicích jsem pracoval třicet let. Takže se dokážu vžít do pocitů rodin,“ řekl ČTK muž středního věku. Kvůli smrti horníků na mši zamířil i starší manželský pár. „Byli jsme uctít památku našich mrtvých na nedalekém hřbitově. Spojili jsme to s tím, že se pomodlíme i za mrtvé horníky. Soucítíme s rodinami v tomto předvánočním období,“ řekl muž.

Polsko v neděli za oběti čtvrtečního důlního neštěstí na Karvinsku drží den státního smutku. Vlajky na veřejných budovách visí na půl žerdi, během celého dne se nekonají žádné sportovní ani zábavní akce. Lidé v katedrále při proslovech nezapomněli ani na oběti vlny tsunami, která zasáhla Indonésii.

Státní smutek vyhlásil v pátek polský prezident Andrzej Duda. „Můžeme být nyní duchem a modlitbou s (pozůstalými) rodinami, vzpomínat na ty, kteří zahynuli,“ řekl prezident v sobotu polskému veřejnoprávnímu rozhlasu.

„Jsme společně v bolu a utrpení s rodinami a blízkými mrtvých horníků, vyjadřujeme naši hlubokou soustrast, spojujeme se ve společné modlitbě za mrtvé,“ citovala v neděli agentura PAP z dopisu katovického arcibiskupa Wiktora Skworce, který se bude číst během mší v katovické arcidiecézi.

Katovický metropolita pak osobně vedl smuteční bohoslužbu v katedrále Krista Krále v metropoli Slezského vojvodství. Soustrast polským obětem neštěstí mohou vyjádřit i lidé v Česku, kondolenční knihy jsou k dispozici v sídle polské ambasády v Praze a v budově konzulátu v Ostravě.

Při čtvrtečním výbuchu a následném požáru zemřelo v dole ČSM ve Stonavě na Karvinsku třináct horníků, další tři skončili v nemocnici. Je to největší důlní neštěstí od roku 1990. Tragédie se odehrála v severní lokalitě dolu 880 metrů pod povrchem.

Při výbuchu metanu v uhelném dole v Karviné zahynulo třináct horníků

Důl ČSM je součástí OKD. Majitelem této těžební společnosti je prostřednictvím státního podniku Prisko stát. OKD letos vytěží okolo pěti milionů tun uhlí. V současnosti těží ve dvou dolech.

Důlní závod 1 vznikl k 1. lednu 2015 sloučením původních závodů Důl Darkov a Důl Karviná. Důlní závod 2 vznikl k 1. lednu 2015 přejmenováním původního Závodu Důl ČSM a nachází se ve východní části karvinské dílčí pánve. Územně je členěn do dvou oblastí: Sever a Jih. Dobývací prostor je v katastrech obcí Stonava, Karviná, Albrechtice u Českého Těšína a Chotěbuz.

Záběr z katovické mše:

23.prosince 2018 v 15:26, příspěvek archivován: 23.prosince 2018 v 15:55

Metropolita katowicki przewodniczył Eucharystii w intencji 13 tragicznie zmarłych górników w Stonavie oraz w intencji ich rodzin https://t.co/tONU243h8D #dul #csm #stonava #karvina #kopalnia #gornicy #modlitwa #eucharystia #wypadek https://t.co/x9E0Mnybgb

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Tonoucí se viagry chytá. Vesnice ve Francii ji nabízí zdarma, aby byly děti

Viagra

Starosta severofrancouzské vesnice Montereau se rozhodl vyřešit problém s klesajícími počty obyvatel neobvyklým...

TÝDEN OBRAZEM: Konec ramadánu, filmový festival a protesty v Indonésii

Týden obrazem

V Egyptě slavili konec ramadánu, ve Venezuele se lidé shromáždili na podporu prezidenta Madura. V Indonésii se konaly...

Nebudeš diktátor jako v Turecku, vzkázaly Netanjahuovi desetitisíce Izraelců

Izraelci v Tel Avivu protestovali proti zákonu, který by premiérovi Benjaminu...

Desítky tisíc lidí přišly v sobotu večer do izraelského Tel Avivu na protest proti zákonu, který by premiérovi...

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...

Najdete na iDNES.cz