Řecká policie zatkla šéfa krajně pravicového Zlatého úsvitu i poslance

  9:14aktualizováno  12:41
Řecká policie zatkla šéfa krajně pravicové parlamentní strany Zlatý úsvit Nikolaose Michaloliakose. Lídr strany, jenž je zároveň i jejím zakladatelem, čelí obvinění, že zformoval zločineckou organizaci. Podle agentury AP má policie zatykače také na pět poslanců strany a v brzké době si nejspíš došlápne i na další straníky.

Šéf řecké krajně pravicové partaje Zlaté jitro Nikolaos Michaloliakos | foto: Profimedia.cz

Spolu s šéfem ultrapravicového Zlatého úsvitu zatkla řecká policie také několik poslanců a členů strany. Za mřížemi v sobotu ráno skončil lídr strany Nikolaos Michaloliakos, tři poslanci a 12 dalších straníků. Jde o vůbec první případ za posledních čtyřicet let od demokratizaci země, kdy byl ve funkci zatčen šéf některé z politických stran či zákonodárci.

Justice podle agentury AFP zdůvodnila zatýkání především příslušností těchto osob k zločinecké organizaci, ale u některých i podezřením z fyzického násilí a vraždy. Podnět k rozsáhlému šetření strany a jejích stoupenců dala vražda levicového aktivisty a populárního zpěváka Pavlose Fisase, jehož minulý týden zabil neonacistický extremista. Jeho smrt vyvolala v zemi vlnu bouřlivých protestů.

Vraha zpěváka již policie dopadla. Kromě něj však zadržela také nejméně osm členů a stoupenců nacionalistického Zlatého úsvitu kvůli možné spojitosti s tímto zločinem. Řecký tisk totiž krátce po vraždě publikoval snímek údajného pachatele, jak se objímá s jedním z poslanců této strany.

Strana, kterou v současnosti v parlamentu reprezentuje 18 zákonodárců, spojení s údajným vrahem oficiálně popírá. Četné fotografie ale dokazují, že se účastnil jejích aktivit.

Nejvyšší soud ve spojistosti s vyšetřováním Zlatého úsvitu vydal asi třicítku zatykačů. Ministr spravedlnosti všem zadrženým slíbil spravedlivý soud.

Vláda se ovšem k policejnímu zátahu blíže nevyjádřila. "Demokracie je s to se bránit. Justice udělá svou práci," řekl mluvčí kabinetu. Ministr financí Jannis Sturnaras však ujišťoval, že zátah nevyvolá politickou nestabilitu v Řecku. Minulý týden totiž Zlatý úsvit hrozil odchodem svých poslanců z parlamentu, což by znamenalo nutnost vypsání nových voleb k jejich nahrazení.

Extrémisté jsou na vzestupu hlavně kvůli ekonomické krizi

Zlatý úsvit představuje ultrapravicové hnutí, jehož počátky sahají až do 80. let minulého století. U jeho zrodu stál nyní zatčený lídr strany Nikolaos Michaloliakos. V politickou stranu se hnutí zformovalo začátkem 90. let, avšak až do roku 2012 se v žádných volbách nesetkalo s výraznějším úspěchem. Jeho voličská podpora se dlouhé roky pohybovala v řádech setin až desetin procenta.

Obrat nastal teprve s parlamentními volbami roku 2012, kdy strana skokově najednou získala necelých sedm procent hlasů. Díky tomu se jí podařilo poprvé dostat se do vyšších politických sfér a v třísetčlenném jednokomorovém parlamentu obsadila 21 křesel.

Odborníci náhlý vzestup ultrapravicového hnutí vysvětlují s odkazem na hlubokou ekonomickou krizi, s níž se Řecko od roku 2008 potýká. Na výsluní se v důsledku recese dostaly radikální politické strany hlásající selhání dosavadních politických elit. V případě Zlatého úsvitu je navíc takováto rétorika silně přikořeněná nacionalistickými a antiimigračními postoji.

Zásadní změny jsou ovšem patrné nejen v pravé části politického spektra. Silně se v posledních letech v Řecku mobilizuje také ultralevice, reprezentovaná v prvé řadě koalicí stran Syriza.

Stoupenci těchto dvou protichůdných proudů se v řeckých ulicích často bouřlivě konfrontují. Mezi příznivci ultrapravice je však i řada příslušníků řecké policie a armády.

Podle nejnovějších průzkumů veřejného mínění Zlatý úsvit ztratil po vraždě populárního zpěváka část volební podpory. V souvislosti s jeho smrtí již rezignovali dva vysocí představitelé řecké policie kvůli zjištění, že část strážců zákona byla napojena na ultrapravicovou stranu.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Botswana povolí omezený odstřel slonů, z jejich masa bude krmivo

Botswaně patří s odhadovaným počtem 130 000 slonů světové prvenství ve výskytu...

Vláda v jihoafrickém státě Botswana doporučila, aby byl zrušen dosavadní zákaz lovu slonů. Povolí jejich omezený...

Téměř polovina Severokorejců hladoví, Kimův režim žádá o pomoc

Stavba začala v roce 1987, v současné době je hotel stále nedokončený.

Severokorejský režim požádal mezinárodní humanitární organizace o potravinovou pomoc, jejíž nutnost vyvolala údajně...

VIDEO: Had si vylezl v Austrálii na anténu a senzačně ulovil ptačí kořist

Australští hadi neloví jen myši, ale i ptáky

V Austrálii se podařilo ženě ze státu Nový Jižní Wales na východním pobřeží kontinentu natočit velmi zvláštní video....

Najdete na iDNES.cz