Diskuze

Počasí se mění, je čím dál 'divočejší'

Teploty přes 40 stupňů, pak zase divoké bouře a týdny trvající deště způsobující záplavy. Vědci se sice již všeobecně shodují na tom, že se Země otepluje, nejsou však zcela jednotní v otázce, zda je tento jev příčinou hromadících se extrémních povětrnostních fenoménů. Mnoho z nich to však považuje za velmi pravděpodobné - a předpovídají, že i ve střední Evropě budou mít změny klimatu vliv na zdraví lidí.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Al Bunda

30. 7. 2002 10:56
Proč volit komunisty? Ti opět poručí větru a dešti a bude zase dobře. Žádné záplavy, žádná sucha, žádné kroupy a v zimě sníh jen na horách. Proto budu volit komunisty!
0 0
možnosti

předseda

30. 7. 2002 11:11
Re:
Určitě, hned potom, co se vypořádají s třídním nepřítelem, pak hravě zvládnou a ovládnou přírodu. A bude ráj na zemi. No nevolte je pak !
0 0
možnosti

Guderian

30. 7. 2002 10:44
Znamení
Konec světa se blíží! Kdo nevěří, bude překvapen, až uvidí jezdce Apokalypsy!
0 0
možnosti

99

30. 7. 2002 9:37
oteplovani
Prumysl se pry na oteplovani a zmene klimatu podili JEN 8 %. (Grygar: Astronomicke objevy 2001, http://www.ian.cz) Co ten zbytek?
0 0
možnosti

Kaktus

30. 7. 2002 9:52
Re: oteplovani
Buh, ne? Tvrdy katolik Grygar haze jednotkami procent, kdyz jeho svetonazorem je prece to, ze 99,999% jeste nic neznamena, staci kdyz je clovek uprimne verici a Buh mu zazrakem pomuze. Tak se nenech Grygarem jakkoliv uklidnovat, pokud nejsi stejne tvrdy katolik. My ostatni totiz skoncime v pekle tak jak tak.
0 0
možnosti

Oswald

30. 7. 2002 8:44
Máte rádi legendy?
Již Platón v hovorech o Atlantidě zmiňuje rozhovor s egyptským kněžím. Ten vysvětluje, že Zemi periodicky postihují katastrofy. Ty se střídají - jednou postihnou hory, podruhé údolí. "Při poslední potopě světa přežili lidé v horách a vybudovali civilizaci znovu, jen vědomí se za dlouhá láta vytratilo." Je vědecky dokázáno, že se pravidelně střídají doby ledové a meziledové. V době ledové se hory a severně položená místa pokrývají vrstvou ledu, pobřežní vody ustupují. V době meziledové dochází k rychlému tání ledovců, díky čemuž dochází ke katastrofálním záplavám v níže položených místech. Doba meziledová bývá zakončena nárůstem teplot s extrémními výkyvy počasí, až se z dosud ne zcela známých příčin přepne na dobu ledovou. Nelze souhlasit s těmi, kteří bagatelizují současné výkyvy počasí. Není ale známo, zda za to může jenom člověk.
0 0
možnosti

rejpal

30. 7. 2002 7:57
Nechvalme
Nechvalme dne před večerem, ale tolit rozumných názorů a bez emocí už jsem v těchto diskusních klubech dlouho neviděl. Ale obávám se, že někteří ještě spí.
0 0
možnosti

Kasi

30. 7. 2002 7:43
Oteplování a počasí
V dnešní době neexistuje v této oblasti něco jako "jednotný" názor, dají se najít odborné studie od uznávaných vědců potvrzující celkové oteplování klimatu, ale i studie opačné. Vývoj klimatu v posledních desetiletích se zdá dávat za pravdu první skupině, i když doba je to na odpovědné zhodnocení poměrně krátká. Ale bylo by asi moudré předpokládat, že tomu tak je snažit se případnou katastrofu zmírnit a zmírnit i její následky, než čekat co bude. Ale s "divokostí" počasí to bude možná jinak. Naše civilizace je stále méně odolná proti přírodním katastrofám. Třeba škody způsobené stejnou povodněmí před 100 nebo i 50ti lety a dnes budou zcela rozdílné. Jednak v postižené oblasti bude několikanásobně více domů a lidí, a všechno vybavení, od nábytku, auta až po elektrické a elektronické zařízení je mnohem zranitelnější. A pro takové země, jako třeba Japonsko, kde z nedostatku prostoru vybudovali přehrady, průmyslové a jaderné provozy v oblastech kde je velká pravděpodobnost zemětřesení, tam událost která by před pár stoletími sice systémem otřásla, ale škody na stavbách a populaci by se za pár desítek let srovnaly, by dnes znamenala něco jako "konec světa".
0 0
možnosti

Nikola Tepper

30. 7. 2002 2:50
Zajimavy clanek...
Je to pomerne zajimavy clanek. Pouze nektere udaje se mi zdaji trochu nereprezentativni. Tak napr. ty pojistovny. Naznacovat pricinou souvislost mezi klimatickymi pohromami a vyplatami za skody je trochu nebezpecne.
To, ze pojistovny poprve vyplatily pres 100 miliard dolaru na skodach bude mit spise jine duvody:
1. Je vice pojistoven :)
2. Lide se vice pojistuji
3. Veci jsou drazsi
4. Inflace dolaru
Napada mne spoustu dalsich duvosu a proto se mi zda, ze nekdy je potreba byt trochu opatrnejsi v postulovani zaveru. Statistika muze byt nekdy nebezpecna. Napr. v jedne studii vysla najevo korelace mezi rocnimi obdobimi a preferencemi politickych stran. :)))))))
0 0
možnosti

lada

30. 7. 2002 6:57
Re: Zajimavy clanek...
Přesně. Bylo spočítáno, že nejvyšší porodnost je v regionech s největším výskytem čápů. To jasně dokazuje že čápi nosí děti.
0 0
možnosti

Pavel Kucera

30. 7. 2002 1:34
A aby zavrel pusu poslednim ekologum:
"The PCC estimate of +18 cm sea level rise over the last 100 years cannot be regarded as an observed value. Rather it is a largely modeled value subject to a high margin of error due to local distortions." Jestli ani nevite co je PCC (ntergovernmental Panel on Climate Change), natoz co vse se skryva pod "local distortions", tak si radeji prectete http://www.greeningearthsociety.orgArticles2000sea.htm">http://www.greeningearthsociety.orgArticles2000sea.htm

Pavel Kucera

30. 7. 2002 1:22
Dve skoly: Jedna i tvrdi, ze hladina oceanu padne!!
Obe studie podlozene!! Tak si vazeni vyberte!!
1.  The future rise in sea level, according to the IPCC [http://www.greeningearthsociety.orgArticles2000sea.htm#23"> 23] [http://www.greeningearthsociety.orgArticles2000sea.htm#25"> 25], will be caused by two factors. First, the waters of the oceans will expand in volume due to global warming, just as metal expands when heated. Second, warming will result in melting of many non-polar glaciers, further adding water that will drain into the oceans. Looking beyond the 21 st Century, there are hints of a still greater sea level rise of several meters if the great ice sheets of Antarctica andor Greenland begin melting and flow into the sea.
2.  Another school of thought – one first postulated by British meteorologist, Sir George Simpson in 1938 [http://www.greeningearthsociety.orgArticles2000sea.htm#40"> 40] and confirmed by several studies since [http://www.greeningearthsociety.orgArticles2000sea.htm#30"> 30] [http://www.greeningearthsociety.orgArticles2000sea.htm#41"> 41] [http://www.greeningearthsociety.orgArticles2000sea.htm#31"> 31] [http://www.greeningearthsociety.orgArticles2000sea.htm#26"> 26] – suggests that a warming ocean will result in more evaporation and thus more cloudiness. The "Simpson Effect" (as it has been called [http://www.greeningearthsociety.orgArticles2000sea.htm#13"> 13]) would increase precipitation over the polar regions in the form of snowfall and thereby build up the ice mass. Thus the "frozen water" would be permanently lost from the oceans. Yet more moisture will precipitate over internal land catchments (e.g., the Caspian Sea and East Africa’s Lake Victoria), again removing water from the ocean mass. These processes not only are believed to be sufficient to offset the rise in sea level predicted from ocean warming, but could result in falling sea level of up to 7 mm per year. [http://www.greeningearthsociety.orgArticles2000sea.htm#30"> 30]

Pavel Kucera

30. 7. 2002 1:16
Nejsou vlastne dukazy
Mapuje se radu let situace kolem Australie a kratsi dobu situace kolem tichomorskych ostrovu. Zkratka nelze nic zatim vyextrapolovat - El Nino i La Nina delaji v sbirani dat neporadek, taktez je problem "propadani" zemi kolem vetsich mest kvuli naruseni mistnich podzemnich vod, v neposledni rade pote "continental shift" a nekonecny pohyb podel "geocline". Zkratka, na jizni morave delsi dobu surf proste nebude, a kvalitni cervene od tamtud take nebude!!
0 0
možnosti

GeorgRolf

30. 7. 2002 9:38
Re: Nejsou vlastne dukazy
Máš pravdu,to řervený je z Moravy hrozný...viva Balkan:-)
0 0
možnosti