Piloti nebyli žádní zajíci, říká český expert, který byl v Jaroslavli

  12:13aktualizováno  13:06
Za tragickou nehodou stroje Jak-42 v Jaroslavli byl celý řetězec nešťastných náhod a pochybení, míní odborník na letecké nehody Josef Procházka. Navštívil místo nehody a také sídlo ruské Mezistátní letecké komise, která minulý týden ve své závěrečné zprávě označila za viníky havárie piloty.

Místo letecké nehody v Jaroslavli (8. září 2011) | foto: Reuters

Když Mezistátní letecká komise (MAK) začala vyšetřovat tragickou nehodu letadla Jak-42, přizvala k vyšetřování i země, jejichž občané při katastrofě zahynuli. Z Čech odletěl do Ruska inženýr Josef Procházka z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod.

Strávil tam dva dny. Navštívil sídlo MAK v Moskvě a místo nehody u letiště Tunošna u Jaroslavle. "Tam už vlastně nic nebylo. Trosky, brzdy a vše, co zkoumali, už bylo v Moskvě," řekl iDNES.cz.

Hokejová tragédie

Letecké neštěstí v Jaroslavli na počátku září připravilo o život 44 lidí, většinou hokejistů místního klubu Lokomotiv. Mezi mrtvými byla i trojice českých reprezentantů Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček. Tragédii přežil pouze palubní inženýr Alexandr Sizov.

MAK minulý týden zveřejnil závěrečnou zprávu, podle které může za havárii chyba pilota, který při startu nedopatřením brzdil. Posádka stroje byla nedostatečně přeškolena ze starších typů Jak-40, kde mají piloti opěrky pro podpatek. V novějších typech Jak-42 opěrky nejsou, a pokud pilot ze zvyku nohu o neexistující opěrku opřel, nechtěně brzdil. (Závěrečnou zprávu MAK v ruštině si přečtěte zde)

Rusové se podle něj rozhodně nesnažili nic zamést pod koberec. "Z rozhovorů s lidmi, se kterými jsem přišel do styku, jsem měl dojem, že se to skutečně snaží regulérně a zodpovědně vyšetřit. Bavili jsme se jako odborník s odborníkem, a pokud v této branži někoho natáhnete, velice brzy se to zjistí," říká Procházka.

Piloti byli jen vrchol ledovce

Podle závěrečné zprávy ruských vyšetřovatelů způsobila nehodu chyba jednoho z pilotů, který se při startu nevědomky opíral o brzdu. Mohla za celou tragédii chybějící opěrka pod nohou, o kterou se chtěl jeden z pilotů zapřít? Procházka takové zjednodušení odmítá.

"Posádka byla jen vrchol ledovce. Začíná to od výcviku přes přeškolení po přístup společnosti k lidskému materiálu. Kapitán měl nalétáno skoro sedm tisíc hodin, druhý pilot měl třináct tisíc, kapitán měl na typu patnáct set hodin, druhý pilot asi šest set devadesát. Takže žádní zajíci to nebyli," říká český expert.

Podle něj za nehodu mohla celá série chyb: špatný výcvik a přeškolení ze staršího typu stroje, chybějící opěrka na nohy i fakt, že druhý pilot bral léky na neurologickou poruchu. "Vždy je to souhrn náhod, řetězec příhod, které se sejdou v nesprávnou chvíli na nesprávném místě. Kdyby se tyto události rozdělily někde jinde, nic se nestane," vysvětluje Procházka.

Nehoda změní ruský letecký provoz

"Piloti to už jen završili. Na druhou stranu je lidský faktor nejen při leteckých nehodách nejslabší článek. Technika je na takové úrovni, že tím nejporuchovějším je člověk," míní letecký expert. Už koncem září vyšetřovatelé vyloučili, že by na havárii měl podíl alkohol. V krvi posádky ho nenašli.

Procházka odmítá, že hromadění nešťastných náhod je pravěpodobnější na ruském nebi než jinde. "Vyloženě ruské specifikum to není. Mohli bychom vzít nehodu po nehodě a nikdy v tom není vyloženě jedna věc," říká Procházka, podle kterého smrt hokejistů může změnit poměry v ruské letecké dopravě.

"Myslím, že se na to nezapomene. Měli asi 130 leteckých společností, nějakým už zrušili činnost, nějakým ji pozastavili. Aeroplány tam mají na místní přepravu a chovají se k nim tak, jak se chovají ke všemu. Rusové uznávají, že budou muset uvolnit peníze na novou odpovídající techniku," dodává Procházka.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Britové za války své africké vojáky šidili, bělochy platili třikrát lépe

Afričané se v řadách britské armády zapojili do bojů v Barmě. Snímek je z roku...

Více než půl milionu černošských afrických vojáků, kteří za druhé světové války bojovali v řadách britské armády,...

Putin a Lukašenko ladili noty na sjezdovce, možnost sjednocení neřešili

Putin si zalyžoval s Běloruským prezidentem Lukašenkem

Politické i osobní vazby lze utužovat i na lyžařské sjezdovce. V Soči to předvedli ruský prezident Vladimir Putin a...

Vyráběl novičok, teď ruský vědec dostal padáka. Kvůli obvinění z pedofilie

Ruský vědec Vladimir Uglev, který přiznal podíl na tvorbě jedu novičok, na...

Ruský vědec Vladimir Uglev, který se veřejně přiznal ke spolutvorbě jedu novičok, přišel o práci kvůli pomluvám z...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz