Pilot RAF sloužil Británii ve válce, ta ho teď nechala zemřít bez pomoci

  6:07aktualizováno  6:07
Když byla jeho vlast v nesnázích, on za ni bojoval jako velitel letky RAF. Když o půl století později bojoval s nemocí on, jeho vlast na něj zapomněla. Brit Geoff Beckett tak zemřel v pečovatelském domě na stařeckou demenci po tom, co si mnoho let platil ošetřovatelskou péči ze svých úspor. Když vydechl naposledy, nezbylo mu nic.

Britský velitel letky RAF Geoff Beckett na svatební fotografii v roce 1947 | foto: Daily Telegraph

Osmaosmdesátiletý Beckett byl donucen prodat svůj dům za 160 tisíc liber (téměř 5 milionů korun) jen proto, že mu jeho vlast odmítla zajistit ošetřovatelskou péči poté, co mu diagnostikovali stařeckou demenci. Z vlastních úspor si tak musel hradit péči za téměř 3 tisíce liber měsíčně (asi 90 tisíc korun).

Až po šesti letech si na něj jeho země vzpomněla a souhlasila s platbou za jeho péči. Pomoc ale přišla pozdě, Beckett zemřel o deset dní později. Úspory, které chtěl věnovat svým dětem, už rodině nikdo nevrátí.

"Nemůžu uvěřit, jak se stát zachoval k mému tátovi. Svoje úspory si tvrdě odpracoval při službě vlasti a teď je musel všechny zbytečně obětovat," svěřila se serveru Telegraph  Beckettova dcera. Ta také vysvětlila, že mu stát nehradil pečovatelskou službu proto, že pobíral standardní důchod z fondů RAF, měl úspory a drahý dům. "Takový systém je ale špatný, můj táta sloužil vlasti, ta mu ale jeho služby neoplatila," smutní Beckettova dcera.

Beckett vstoupil do armády v roce 1939. Nejprve sloužil spolu se svým otcem jako člen domobrany, jeho cesty pak vedly směrem k britskému letectvu do legendární RAF, kde se vypracoval až na velitele letky.

Po válce na něj vlast zapomněla

Po válce zakotvil se svou ženou Joan v britském Penmaenmawru, kde se na odpočinku věnoval hraní golfu a opravování hodinek. Po smrti jeho ženy v roce 2002 se u Becketta začaly projevovat první znaky stařecké demence.

RAF

RAF je vojenské letectvo britských ozbrojených sil. Jde o nejstarší nezávislé vojenské letectvo na světě. RAF hrálo významnou roli v britské vojenské historii především během 2. světové války. Od července 1940 do října téhož roku probíhala Bitva o Británii. RAF se ubránila mnohonásobné přesile Luftwaffe a zabránila tak Hitlerovi podniknout invazi do Británie. V RAF byly za druhé světové války i československé perutě - 310. stíhací, 312. stíhací, 313. stíhací a 311. bombardovací.

Zdroj: Wikipedia

V té době začal spolu se svými dětmi narážet na administrativní překážky, které ho nakonec donutily k tomu, aby si nutnou pečovatelskou službu hradil ze svých úspor. Vzhledem k jeho obětavosti, s níž plnil své úkoly v armádě, je podobný krok nepochopitelný i pro britská média.

"Táta nesloužil jen v RAF. Během studené války testoval rakety v Austrálii a spolupracoval také s britskou tajnou službou. Byl tak trochu jako James Bond," vzpomínají na svého tátu jeho potomci.

Pomoc přišla pozdě

Nezájem ze strany politických činovníků pokračoval i po zhoršení Beckettova zdravotního stavu. "Táta skončil na vozíčku a trpěl dvojitou inkontinencí. Jak špatně musí člověk dopadnout, aby vám vaše vlast pomohla?" zlobí se jedna z Beckettových dcer.

Když se Beckett konečně dočkal vstřícného kroku, který sliboval platbu za ošetřovatelskou péči, bylo už pozdě. O deset dní později zemřel. Jeho rodina se však nevzdává, o vrácení jeho úspor ze strany státu bude usilovat u soudu.

Zástupci fondů, z kterých měla být Beckettova péče hrazena, tvrdí, že v tomto případě postupovali podle platných předpisů.

Beckett žil ve městečku Penmaenmawr, západně od britského Liverpoolu.

Beckett žil ve městečku Penmaenmawr, západně od britského Liverpoolu.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Gretina sestra Beata čelí šikaně a posměchu, platí za její klimatický boj

Švédská aktivistka Greta Thunbergová prohlásila, že její mladší sestra Beata Ernmanová čelí soustavné šikaně a...

Šestice lidí žila v Nizozemsku devět let ve sklepě. Čekali na konec světa

Nizozemská policie objevila šestičlennou skupinu lidí, která celých devět let žila zcela izolována od vnějšího světa....

Trumpovo volné nakládání s pravdou. Spletl se už v 13,5 tisících případech

Americký prezident Donald Trump ve středu oslaví tisíc dnů ve funkci. Za tu dobu stihl vyřknout přes 13 435 lží a...

Rusko proniklo do bojů v Sýrii, spolu se syrskou armádou vstoupilo do Kobani

Syrská armáda doprovázená ruskými vojáky ve středu večer vstoupila do severosyrského pohraničního města Kobani. Ještě v...

Najdete na iDNES.cz