Papež přiletěl do USA, na letišti ho přivítal Bush

  22:56aktualizováno  22:56
Papež Benedikt XVI. přiletěl na svoji první návštěvu Spojených států. Během šesti dnů ho ve Washingtonu a New Yorku čekají mimo jiné rozhovory s prezidentem Georgem Bushem, proslov v Organizaci spojených národů, pieta na místě teroristických útoků a dvě mše na baseballových stadionech.

Papež Benedikt XVI. přiletěl do USA, na letišti ho přivítal prezident George Bush | foto: Reuters

Na letecké základně Andrews u Washingtonu přivítal hlavu katolické církve prezident George Bush s manželkou Laurou. Bylo to vůbec poprvé, kdy americký prezident na tomto místě osobně očekával zahraničního hosta.

Oficiální uvítání se uskuteční na trávníku Bílého domu ve středu, kdy papež bude mít shodou okolností 81. narozeniny. Po středečním ceremoniálu se prezident s papežem mají sejít k soukromému rozhovoru, v němž naváží na své první setkání loni v červnu ve Vatikánu.

Ačkoli se oba představitelé liší v pohledu na válku v Iráku, trest smrti či embargo vůči Kubě, zastávají řadu podobných přístupů, jako například odmítání umělých potratů, sňatky homosexuálů nebo výzkum kmenových buněk z lidských embryí.

Návštěva, během níž v sobotu uplynou tři roky od zvolení Benedikta XVI. do čela katolické církve, je první papežskou cestou do USA poté, kdy v roce 2001 vypukl v bostonské arcidiecézi skandál s pedofilními kněžími. Aféra znepokojila americkou veřejnost, otřásla důvěrou a morální autoritou katolické církve v USA a v neposlední řadě ji stála stovky milionů dolarů na odškodnění, což vedlo k finančnímu bankrotu některých diecézí i ke zrušení několika farností.

Papež: Vyloučíme pedofily z duchovních úřadů
Na palubě letadla přezdívaného americkým tiskem Shepherd One (Pastýř jedna) papež cestou do Washingtonu přiznal, že je aférou hluboce zahanben. "Zcela vyloučíme pedofily z duchovních úřadů," řekl novinářům. "Uděláme vše, co je v našich silách, aby se to v budoucnu nikdy neopakovalo." Dodal také, že celá věc jemu osobně způsobila velké utrpení.

Papež se aféře věnoval ještě jako kardinál Joseph Ratzinger, když coby prefekt vatikánské Kongregace pro nauku víry světové skandály s pedofilními kněžími vyšetřoval. Ratzinger byl tehdy napadán z nedostatku vůle problém vyřešit. V prosinci 2002 prohlásil, že obvinění jsou součástí plánované kampaně na zdiskreditování katolické církve. Americké soudy a posléze i církev sama ale nakonec případy zneužívání chlapců v katolických školách a farnostech uznaly.

Benedikt XVI. se v USA hodlá věnovat také otázce imigrace, která je jedním z citlivých témat americké politiky. Podle jeho názoru tkví řešení v rozvoji chudým zemí a v pomoci vytvářet pracovní příležitosti, aby lidé nemuseli za obživou do zahraničí.

Návštěva se připravovala pět měsíců
Cestu Benedikta XVI. provázejí obrovská bezpečnostní opatření, která jsou do jisté míry i odpovědí na březnovou zmínku vůdce teroristické organizace Al-Káida Usámy bin Ládina, že papež chystá další tažení proti muslimům.

Islámští radikálové kritizovali papeže už za jeho projev v září 2006 v německém Řeznu, kde použil citát byzantského císaře ze 14. století, v němž je naznačeno spojení islámu s násilím. Benedikt se za nevhodně zvolený příměr omluvil a několikrát se pokusil vztahy s muslimským světem napravit.

O papežovo bezpečí dbají příslušníci všech amerických bezpečnostních sborů.

Úřady přistoupily k největším možným opatřením, které měly za následek téměř zastavení dopravy v centru Washingtonu. Účastníci všech událostí, kde je očekáván papež, musejí procházet nejen rutinními prohlídkami, ale tajné služby předem prověřovaly, zda nemohou mít napojení na teroristické nebo jiné zločinecké organizace. Z bezpečnostního hlediska se návštěva údajně připravovala pět měsíců.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Saúdská ofenzíva v PR. Do čela velvyslanectví v USA posílá ženu

Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán, podezřelý z odpovědnosti za vraždu...

Saúdská Arábie jmenovala svoji první velvyslankyni. Působit bude ve Spojených státech, kde nahradí syna současného...

Za velikost Ruska. Šamani obětovali pět velbloudů na ohnivé hranici

Velbloudi dvouhrbí a mladý jak v ZOO Chleby

Pozdvižení v Rusku vyvolal obřad sibiřských šamanů, kteří obětovali a spálili pět velbloudů, „aby posílili Rusko a jeho...

Církev ničila dokumenty, které usvědčovaly pachatele ze zneužívání dětí

Kardinál Reinhard Marx hovoří na summitu ve Vatikánu o sexuálním zneužívání....

Církevní představitelé ničili dokumenty, které mohly usvědčit pachatele sexuálního zneužívání mladistvých duchovními,...

Najdete na iDNES.cz