Papež chce dodržet svůj slib a odtajnit vatikánské archivy z války

  12:47aktualizováno  12:47
Církev se chystá otevřít vatikánské archivy z druhé světové války a jednou provždy tak rozčísnout problematické vnímání kontroverzního pontifika Pia XII., který za války stál v čele katolické církve. "Válečný papež" bývá obviňován z toho, že nezasáhl proti pronásledování Židů a dokonce s nacisty spolupracoval.

Papež František.

"Pokud jsme v jakémkoli ohledu udělali chybu, měli bychom říct: Chybili jsme," řekl před čtyřmi lety arcibiskup Buenos Aires Jorge Mario Bergoglio svému židovskému protějšku, přednímu argentinskému rabínovi Abrahamu Skorkovi.

Duchovní a dlouholetí přátelé tehdy hovořili o jedné z kontroverzních pasáží dějin katolické církve: o chování nejvyšších církevních hodnostářů – především tehdejšího papeže Pia XII. – během druhé světové války.

(Ne)konání katolické církve v dobách nacistického tažení Evropou totiž dosud nebylo rozklíčováno, byť fám, mýtů a teorií se v uplynulých takřka sedmi dekádách vynořilo nepřeberné množství. Zjistit, zda Vatikán zavíral oči před holokaustem a nacistickými zvěrstvy, jak míní někteří kritici, přitom není nemožné. Odpověď se skrývá v dokumentech uložených ve vatikánských archivech. Církev se však celá léta brání archivy otevřít a zpřístupnit vědeckému bádání. To se teď má změnit.

Bergoglio už totiž není arcibiskupem argentinské metropole. Jihoameričan s italskými kořeny, který se narodil necelé čtyři roky před začátkem druhé světové války, se loni zjara ujal Svatého stolce a přijal jméno František. Na mezináboženské debaty s rabínem, které v roce 2010 vyšly i knižně, však nezapomněl. "Papež trvá na tom, co říkal už jako kardinál, a jistě to uskuteční," řekl v neděli Skorka v rozhovoru pro britský list The Sunday Times.

Papež pomáhal Židům, ale říká se mu Hitlerův

Otevření vatikánských archivů by mohlo jednou provždy rozčísnout problematické vnímání kontroverzního pontifika Pia XII., který stál v čele katolické církve dvacet let. Duchovní, který se narodil jen pár kilometrů od Vatikánu, se Svatého stolce ujal krátce před začátkem války, v roce 1939.

V následujících šesti letech válečného běsnění však podle kritiků "lhostejně mlčel". A nikdy se nevyjádřil k holokaustu, cílenému pronásledování Židů v Evropě, při němž zemřelo na šest milionů lidí.

Podle některých teorií Pius XII. navíc spolupracoval s italským fašistickým a německým nacistickým režimem, za což se mu dostalo nelichotivého přízviska "Hitlerův papež". Na druhou stranu však existují doklady, podle nichž papež pomohl tisícům lidí vycestovat z Evropy. Když ve třicátých letech působil jako nuncius v Německu, údajně se mu podařilo pomoci s útěkem až dvěma stům tisícům Židů.

Kontroverze kolem "válečného papeže" se rozhořela během pontifikátu Františkova předchůdce. Papež Benedikt XVI. totiž započal cestu ke svatořečení Pia XII., což rozlítilo mnohé Židy po celém světě. Benediktův krok také znovu oslabil snahy o sbližování obou náboženství. To prosazoval hlavně Jan Pavel II., jenž se jako první papež v roce 1986 pomodlil v synagoze. František už v letech svého působení v Argentině a přátelskými hovory se Skorkou dal najevo, že sdílí podobný přístup. "Otevření archivů o holokaustu má smysl. Nemusíme se bát, naším cílem je pravda," řekl ještě jako arcibiskup.

Oznámení o otevření archivů s válečnými dokumenty by mohl podle některých spojit se svou cestou do Izraele. Svatou zemi navštíví ve dnech 24. a 25. května, jako čtvrtý papež v moderní době.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Arktida hoří. Změna přístupu k ochraně přírodních zdrojů je nutná

Sibiřská tajga hoří na ploše tří milionů hektarů. (30. července 2019)

Od začátku letošního července jsou média plná informací o požárech, pustošících velké oblasti severského lesa – od...

Blesky zabily v Tatrách pět lidí, na Slovensku jednoho Čecha

Polští záchranáři převážejí zraněného po zásahu blesku v Tatrách. (22.08.2019)

Nejméně pět lidí zemřelo ve čtvrtek po rozsáhlé bouřkové vlně a sérii blesků v Tatrách v Polsku a na Slovensku. Čtyři...

Navedl ji a kochal se, jak v on-linovém pornu umírá se smyčkou kolem krku

ilustrační snímek

Školným zadlužená absolventka univerzity si v Anglii přivydělávala sexuálním producírováním před webovou kamerou. Na...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz