Ochrana očí je nezbytná, tvrdí lékař

- Co všechno se může stát našim očím při pozorování zatmění Slunce? Oční lékař Ivo Kocur z pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady odpověděl na několik nejtypičtějších dotazů.

Jak pozorovat zatmění Slunce
Jistotou by měly být speciální brýle, které se prodávají například na hvězdárnách nebo v některých obchodech s optikou. Ale je i řada dalších možností. "Zájemcům doporučujeme například svářečský filtr číslo 12 až 14, magnetický kotouč z 5,25palcové diskety do počítače nebo nepomačkaný pohliníkovaný celofán na květiny vložený mezi dvě skla. Žádné speciální brýle prodávat nebudeme," řekl předseda vlašimské astronomické společnosti Jan Urban. Svářečská sklíčka se dají sehnat také v některých obchodech s optikou.
Jednoduchým filtrem pro pozorování je i vyvolaný černobílý film.
Každý si může vyrobit jednoduché "brýle" z papíru, ve kterých místo skel použije proužky filmu - raději ve dvou vrstvách.
Zatmění Slunce se nedoporučuje pozorovat
Pouhým okem, bez "filtru" (to platí i pro pohled dalekohledem nebo hledáčkem fotoaparátu i při fotografování si je potřeba chránit oči)
Přes sluneční brýle, i třeba s UV filtrem
Přes barevný negativní film nebo přes fotografický filtr
Přes začouzené sklíčko nebo třeba lahev od piva
Když půjdu s dítětem zrovna při zatmění Slunce po ulici, nemůžeme se podívat nahoru ani na pár vteřin?

Na krátký okamžik se podíváme, často spíš náhodně, do Slunce třeba i několikrát během dne.
Tím si zrak v žádném případě nepoškodíme. Zatmění Slunce je však natolik zajímavý úkaz, že si zaslouží poněkud delší pozornost. Proč se tedy vystavit riziku, když předem známe den, čas i způsob, jak svoje oči chránit?

Co když si budu chtít zatmění vyfotit? Můžu se bez rizika dívat hledáčkem fotoaparátu nebo videokamery?

Do hledáčku se nesmíme dívat přímo! Fotografické filtry nemusí současně chránit oči, proto je oko nutné chránit správným vizuálním filtrem. Technickou radu, jak fotografovat, by měl dát výrobce konkrétního fotoaparátu nebo kamery, praktický návod pak profesionální fotograf.

Roste riziko poškození zraku spolu s nadmořskou výškou?

Ano, ve vyšších výškách je intenzita slunečního záření vyšší, což platí i pro období částečného zatmění Slunce.

Někdo radí použít exponovaný kinofilm, jiný to zavrhuje jako nedostatečnou ochranu. Kde je pravda?

Americká agentura NASA vydala doporučení, že lze použít více vrstev plně exponovaného a vyvolaného černobílého filmu, který má vrstvu stříbra. Stejně upravený barevný film je zcela nevhodný.

Proč vlastně nemohu použít klasické sluneční brýle?

Kvalitní sluneční brýle omezují škodlivý vliv slunečního záření pouze v situaci, kdy se do Slunce nedíváme přímo. Při přímém pohledu je intenzita záření mnohonásobně vyšší a sluneční brýle již spolehlivou ochranou nejsou.

Mohu se na zatmění dívat nepřímo přes zrcadlo?

Jistě, ale pouze tak, že obraz Slunce promítnete na rovnou plochu, kde pak obraz sledujete.
Paprsky odražené od plochy zrcadla nesmíte nasměrovat okolním osobám do očí a sami se přímo do zrcadla nesmíte dívat!
Hvězdárny doporučují vložit malé zrcadlo do obálky s vyříznutým asi centimetrovým otvorem. Za vzdálenosti asi pěti metrů lze takto obraz promítnout na stěnu nebo vhodnou plochu.

Když mě budou bolet oči, jak brzy mám vyhledat lékaře?

Pokud budeme sledovat zatmění Slunce doporučeným bezpečným způsobem, nebude k návštěvě očního lékaře důvod. V očních ambulancích se ocitnou pouze ti, kteří brali všechna doporučení na lehkou váhu.

Měli bychom před pohledem na zatmění uchránit i zvířata?

Ti, kteří se od svých miláčků nechtějí v tak zásadním okamžiku vzdálit, by měli zvážit zakoupení patřičného počtu ochranných brýlí navíc. Otázkou je, zda stejné nadšení pro věc budou sdílet sama zvířata.

Jsou z historie zatmění Slunce známy případy poškození zraku?

Většina větších očních oddělení má ve svých záznamech případy osob, které byly léčeny pro oční obtíže následkem pohledu do intenzivního slunečního záření. Při větším postižení vnitřní části oka je léčba velmi obtížná.

Co se vlastně může mým očím stát?

Sluneční záření působí na přední zevní část oka i na jeho vnitřní části. Přední část oka může být postižena procesem, který lze přirovnat k lehkému popálení. Projeví se zarudnutím očí, řezáním, pálením a slzením. Léčba je většinou krátkodobá a úspěšná. Uvnitř oka se nachází sítnice, jejíž výraznější postižení vede nejdřív k pocitu výrazného přesvícení očí - jako když se podíváme do světla žárovky. Později se vyvine dojem, že před sebou vidíme šedavou nebo tmavou skvrnu. Tento stav může být přechodný nebo i trvalý, podle míry poškození.

Mohu při pohledu do Slunce oslepnout?

Oslepnutí není správný výraz.
Při těžké formě postižení jde především o dlouhodobé obtíže spojené s poklesem schopnosti oka rozlišit detaily, menší písmo a podobně.

Může si být člověk jistý, že je v pořádku, když nebude mít obtíže hned po pozorování zatmění?

Ne tak docela, při nechráněném pozorování mohou vzniknout na sítnici změny, kvůli nimž se začne zrak zhoršovat dříve než ve vyšším věku, jak to bývá obvyklé.

Jsou všechny osoby vystaveny stejnému riziku?

U dětí, mladých osob a lidí po operaci šedého zákalu je riziko o něco vyšší. Optická část oka je u nich zcela čirá a průnik záření do oka je větší.

Je riziko menší u částečného zatmění?

Naopak. Při úplném zatmění je nebezpečí poškození zraku minimální, protože sluneční záření má velmi malou intenzitu. Na území naší republiky bude zatmění Slunce pouze částečné. To znamená, že sluneční paprsky budou po celou dobu dostatečně intenzivní na to, aby poškodily nechráněné oči.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video