Automatické pušky, které použil k vraždění střelec v Christchurchi.

Automatické pušky, které použil k vraždění střelec v Christchurchi. | foto: Reuters

Střelné zbraně mohou mít na Zélandu už šestnáctiletí, země zvažuje změny

  • 161
Na Novém Zélandu stačí dosáhnout věku šestnácti let a už můžete legálně vlastnit střelnou zbraň. A od osmnácti dokonce i automatickou pušku. I proto se ke zbraním tak snadno dostal střelec, který minulý týden v Christchurchi povraždil padesát lidí. Premiérka země Jacinda Ardernová prohlásila, že zákony o zbraních musí projít zpřísněním.

Osmadvacetiletý Brenton Tarrant v pátek 15. března vešel do dvou mešit v městě Christchurch a postupně pozabíjel 50 lidí. Vraždil automatickými útočnými puškami, celkem si přes internet zcela legálně zakoupil čtyři. 

Podle údajů z roku 2017 bylo na Novém Zélandu registrováno 1,5 milionu střelných zbraní v držení civilistů. V přepočtu to vychází tak, že zbraň vlastní každý čtvrtý občan země. Pochopitelně nestačí k jejímu pořízení jen dosáhnout věku 16 let. Musíte si vyřídit zbrojní průkaz, projít zdravotní prohlídkou a mít za sebou bezúhonný život. 

Narozdíl od sousední Austrálie nebo Velké Británie ovšem ve většině případů nemusíte na Novém Zélandu zbraň registrovat. A když už jednou licenci získáte, můžete si pořídit tolik zbraní, kolik chcete. Takto benevolentní zákony o držení zbraní má už jen několik zemí na světě.

Na druhou stranu je třeba uznat, že vraždy střelnou zbraní rozhodně nejsou na Novém Zélandu běžnou záležitostí. Do roku 2015 se stalo jen dvakrát, že počet vražd zastřelením překročil 10 případů za rok. Přesto se v zemi opakují snahy o zpřísnění zákonů. Už v roce 1997 novozélandská policie požadovala úplný zákaz prodeje automatických pušek civilistům. Jenže u zákonodárců neuspěla, stejně jako o dvacet let později. 

Nyní se o zpřísnění zákonů bude pokoušet premiérka Ardernová a dost možná se inspiruje australskými pravidly. Ta se podstatně změnila po masakru 35 lidí v Port Arthuru z roku 1996. Tehdejší premiér John Howard tehdy navzdory zbrojařské lobby prosadil zákaz prodeje poloautomatických zbraní a zpřísnění pravidel registrace. Výsledek byl přesvědčivý - od té doby se v Austrálii žádné masové vraždění neodehrálo. 

Na Novém Zélandu se zákony o střelných zbraních naposledy zpřísnily v roce 1992 v reakci na takzvaný Aramoanský masakr. V městečku Aramoana 13. listopadu 1990 místní občan za použití dvou automatických pušek zabil 13 lidí včetně několika dětí a přivolaného policisty. Vše přitom začalo banálně - hádkou se sousedem kvůli psovi, který se zaběhl na jeho pozemek. Do incidentu v Christchurchi byla právě tato událost považována za nejhorší masovou vraždu v dějinách země


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video