Nizozemské věznice zejí prázdnotou. Trestance musí dovážet z ciziny

  19:20aktualizováno  19:20
Mnoho zemí se v oblasti vězeňského systému potýká s problémem přeplněných věznic. V Nizozemsku je situace opačná. Země jich musela 19 uzavřít, protože trestanců je zde nedostatek. Úřady tvrdí, že recidivisty napravují alternativními metodami. Prázdná místa zaplňují vězni z Norska či Belgie.

Norgerhaven platí za jedno z nejlepších vězení v Nizozemsku. | foto: Profimedia.cz

Příkladem přístupu uplatnění alternativních metod je nizozemská věznice Norgerhaven. Přísně hlídané zařízení je domovem mnoha recidivistů. Do klasického vězení má ale daleko. Někteří trestanci pracují v kuchyni. Nože jsou zde řetězem pevně spojeny se stolem. „Tenhle nůž si sebou vzít nemohou,“ vysvětlil reportérům serveru BBC zástupce ředitel věznice Jan Roelof van der Spoel. „Mohou si ale půjčit malé kuchyňské nože,“ dodává. Stačí, pokud o tom dozorci ví.

Drsná vězení světa: ruský Petak ještě nikdo neopustil živý

Někteří vězni se přitom za mříže dostali i kvůli násilné trestné činnosti. Dávat podobným individuím do rukou nože se může zdát podivné. Nizozemský nápravný systém však přemýšlí jinak. Tím, že se vězni naučí vařit, se například lépe připraví na návrat do společnosti. „V Nizozemsku posuzujeme každý případ jednotlivě,“ vysvětluje Van der Spoel.

Pokud má některý trestanec problém s drogami, dočká se léčby závislosti. Nezvládá svůj hněv? Na pomoc přispěchá kurz zvládání emocí. „Pokud mají problémy s dluhy, naučíme je, jak správně hospodařit. Snažíme se odstranit všechno, co je mohlo poslat na dráhu zločinu,“ uvádí Van der Spoel.

Volný režim

Ve věznici Norgerhaven se snaží vězňům dávat co největší volnost. Na dvoře o velikosti fotbalového hřiště mohou trestanci posilovat, hrát fotbal či posedět u piknikových stolů. Van der Spoel tvrdí, že pobyt na čerstvém vzduchu redukuje stres u vězňů i dozorců. Vězni mohou také podle svého uvážení navštěvovat místní knihovnu, kantýnu či kliniku. A to bez neustálého dohledu. Podle vedení věznice se jedná o další krok na cestě k rehabilitaci.

Norgerhaven platí za jedno z nejlepších vězení v Nizozemsku.

Ještě před deseti lety ale vypadal vězeňský systém v Nizozemsku jinak. Země se mohla chlubit nelichotivou statistikou počtu vězněných lidí. Nyní se v tomto ohledu řadí na nejlepší pozice v Evropě. Na sto tisíc obyvatel připadá pouhých 57 vězňů. Na devatenáct věznic muselo být kvůli nedostatku trestanců uzavřeno nebo slouží jiným účelům.

Kritici však namítají, že výrazný pokles vězněných lidí není pouze důsledkem systémových opatření. V roce 2005, kdy se Nizozemsko potácelo na statistickém chvostu počtu vězňů, se policie zaměřovala na potírání obchodu s drogami. I díky zátahům na letištích ve vězení skončila celá řada lidí.

Expertka na trestní právo Pauline Schuytová tvrdí, že nyní policie cílí na boj s pašováním lidí a terorismus. Tedy oblasti, u kterých je potřeba k objasnění daného případu výrazně více času. Soudci také častěji sahají k alternativním trestům. U méně závažných přestupků volí veřejně prospěšné práce či domácí vězení.

Norgerhaven platí za jedno z nejlepších vězení v Nizozemsku.
Norgerhaven platí za jedno z nejlepších vězení v Nizozemsku.

Vězni z Norska a Belgie

Ředitelka vězeňské služby Angeline van Dijková vysvětluje, že pobyt ve vězení se ukládá většinou pouze lidem, kteří mohou být nebezpeční pro veřejnost či sami sobě. „Někdy je pro člověka lepší, když může pracovat a být se svou rodinou. Máme kratší tresty a klesající kriminalitu, což vede k prázdným vězeňským celám,“ vysvětluje.

OBRAZEM: Nizozemsko má nedostatek kriminálníků, věznice zaplnili běženci

Ubývání lidí ve vězení je jistě dobrý signálem pro nizozemskou veřejnost. Zaměstnanci věznic však neskrývají rozhořčení. Frans Carbo, který zastupuje dozorce na úrovni odborových organizací, tvrdí, že jeho kolegové z oboru začínají být „naštvaní a v depresi“. Mladí lidé podle něj nechtějí sloužit ve věznicích, protože v nich nevidí možnost kariérního růstu.

Uzavřené věznice však bez obyvatel až na výjimky nezůstávají. Z jedné z nich se například na jihu nizozemské metropole stal luxusní hotel. Další slouží jako azylová centra, které pomáhají vládě zvládat nápor během uprchlické krize. Uplatnění v nich nachází bývalí dozorci. Vláda přišla i s netradičním řešením prázdných věznic. Trestance do Nizozemska dováží ze spřátelených a přeplněných zařízení v Norsku a Belgii.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Exprezident Kiska představil novou stranu, pojmenoval ji Za lidi

Končící prezident Andrej Kiska prochází kolem čestné stráže 15. června 2019 při...

Bývalý slovenský prezident Andrej Kiska oznámil název a priority svojí nové politické strany. Hnutí se jmenuje Za lidi...

Úřady ignorují volání o pomoc, migranty loví tuniští rybáři místo sardinek

Na pláži u španělského města Tarifa přistál čluna s asi 30 migranty (27....

Když tuniský rybář Šamsaddín Burasin spatřil na moři loď v nesnázích se 69 migranty, zavolal pomoc a lovil dál. Po dvou...

V Paříži se opět po dvou letech koná největší letecká show na světě

Mezinárodní letecká přehlídka Paris Air Show na pařížském letišti Le Bourget...

Fanoušci letectví včetně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona se sjeli do Paříže, kde se od pondělí až do konce...

Najdete na iDNES.cz