V Nigérii lidé protestovali proti policejní brutalitě. (20. října 2020)

V Nigérii lidé protestovali proti policejní brutalitě. (20. října 2020) | foto: ČTK

Davy v Nigérii vzaly ztečí věznice. Uprchlo z nich na 2000 trestanců

  • 77
Bezmála 2 000 trestanců uprchlo v úterý ze dvou věznic v Nigérii poté, co na tato zařízení zaútočily davy. Úřady v megapoli Lagosu mezitím oznámily zákaz vycházení. Zdůvodnily jej násilím, které doprovází doposud poklidné demonstrace proti vládě i policejní brutalitě.

Agentura Reuters s odvoláním na místní úřady napsala, že takzvaný „24hodinový zákaz vycházení“ znamená, že platí ve dne i v noci a zatím není jasné, kdy bude ukončen. Výjimku z něj nicméně mají zaměstnanci klíčových sektorů. Policejní ředitel nasadil v nejlidnatějším africkém státě pořádkové síly a nařídil posílit zabezpečení věznic.

„Poklidné protesty přerostly v monstrum, které ohrožuje dobro naší společnosti ... V celém státě zavádím 24hodinový zákaz vycházení,“ napsal na Twitteru guvernér Lagosu Babajide Sanwo-Olu, podle kterého za násilím stojí zločinci, kteří demonstrací využívají jako zástěrku pro nelegální aktivity. Jeho mluvčí později upřesnil, že 24hodinový zákaz vycházení bude platit na neurčito.

Guvernér pak ještě vyzval obyvatele, aby zůstali ve svých domovech a umožnili bezpečnostním složkách přijmout opatření k ukončení násilí.

Obyvatelé centra Nigérie měli šanci si doplnit zásoby potravin, než zákaz vešel v platnost v úterý odpoledne. Na mnoha místech byla vyprodána vejce či rajčata, zatímco u bankomatů se tvořily fronty.

Mluvčí ministerstva vnitra později oznámil, že davy pronikly do dvou věznic a podle posledních odhadů je na útěku stále 1 993 trestanců. Kolik bylo vězňů v obou zařízeních celkem, není jasné. Většinu z nich přitom podle úřadů tvořili odsouzení zločinci, z nichž někteří čekali na popravu či byli obviněni z násilných zločinů.

Zákaz vycházení v Lagosu se podle guvernéra vztahuje na celé město a 14 milionů lidí žijících na jeho okraji. Rozhodnutí úřady učinily krátce po žhářském útoku na policejní stanici a zastřelení dvou lidí policií.

Nigerijci už od začátku října protestují proti policejní brutalitě. Požadovali i rozpuštění policejní jednotky SARS specializované na boj proti rabování, která je podle ochránců lidských práv odpovědná za smrt mnoha lidí. Požadavkům předminulý týden policie vyhověla a útvar zrušila, ale místo něj jmenovala novou zásahovou jednotku SWAP, již Nigerijci považují za přejmenovaný SARS.

Původně poklidné protesty v hlavním městě Abuja, Lagosu a dalších se v posledních dnech vyostřily a vyžádaly si nejméně 15 životů, uvedla v pondělí lidskoprávní organizace Amnesty International. Demonstranti, kterými jsou převážně mladí lidé, se stavěli také proti nigerijskému prezidentovi Muhammaduovi Buharimu.

Zákaz vycházení zavedly už v pondělí úřady v jihonigerijském státě Edo, kde se při protestech podařilo z místní věznice utéct většímu počtu trestanců.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video