Nevzdávejme se naděje, disidentka Su Ťij vyzvala k demokratizaci Barmy

  • 24
Známá barmská disidentka a nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij adresuje po propuštění na svobodu výzvy tisícům svých stoupenců. Apelovala na ně, aby usilovali o demokracii v Barmě ovládané vojenským režimem a aby stáli za svými právy. Zároveň vyzvala juntu k přímému jednání.

"Není žádný důvod, abychom ztratili odvahu," řekla podle britské stanice BBC 65letá kritička režimu ve svém prvním veřejném projevu po propuštění z domácího vězení. Su Ťij oficiálně vypršel trest v sobotu a barmská junta ji po sedmi a půl letech pustila na svobodu. (více zde)

Z uplynulých 21 let strávila Su Ťij za mřížemi nebo v domácím vězení celkem 15 let. Poslední rok a půl ji barmská junta věznila bez soudu, protože porušila podmínky domácího vězení. V květnu 2009 u ní totiž pobýval dva dny americký novinář, který k jejímu domu připlaval po jezeře.

ŠŤASTNI JSME UVNITŘ!

Zpravodaj iDNES.cz se v Thajsku sešel s Barmánci

"Demokracie je, když lidé kontrolují vládu. Uznávám lidi, kteří budou kontrolovat mě," citovala Su Ťij agentura ČTK. "Musíte si stát za svými právy," dodala před budovou své strany Národní ligy za demokracii (NDL) a vyzvala k přímému jednání představitele vojenské junty.

Barmská disidentka Su Ťij hovoří ve svém prvním projevu po propuštění k tisícům svých příznivců (14. listopadu 2010)

Barmská disidentka Su Ťij hovoří ve svém prvním projevu po propuštění k tisícům svých příznivců (14. listopadu 2010)

Barmská politička se ještě před projevem, který si přišly poslechnout více než čtyři tisíce lidí, setkala se členy strany NDL a zahraničními diplomaty. Když vystoupila před davem svých příznivců, lidé začali nadšeně tleskat a volat "máme tě rádi, Su Ťij".

Věříme na osud, ale chceme-li něco změnit, musíme sami

"Musíme pracovat společně. My Barmánci věříme na osud, ale jestli chceme něco opravdu změnit, musíme to udělat sami," pokračovala Su Ťij a dodala, že "demokracie je svoboda vyjadřování".

Dlouhé roky vězněná kritička vojenského režimu dále řekla, že necítí zášť proti těm, kdo ji věznili. "Chovali se ke mně dobře. Kéž by se tak chovali ke všem lidem," připomněla, že v barmských věznicích dál zůstává přes dva tisíce politických vězňů. Jejich šance na propuštění jsou zatím mizivé.

Propuštění Su Ťij následuje týden po parlamentních volbách v Barmě. Ty se v zemi konaly poprvé po dvaceti letech a vojenská junta je vyhlásila hlavně kvůli sílícímu mezinárodnímu tlaku. (čtěte zde)

O demokratizaci v Barmě však hovořit vůbec nelze. Volby byly zmanipulovány, vojenské kruhy si díky úpravě ústavy pojistily výsledek ve svůj prospěch a kupříkladu Su Ťijina NDL byla z hlasování předem vyloučena. Před dvaceti lety volby vyhrála právě tato nejsilnější opoziční partaj se Su Ťij v čele.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video