Německý parlament opět sídlí v Říšském sněmu

- Po 66 letech se v budově Říšského sněmu v Berlíně opět sešel německý parlament. Přestěhováním zastupitelského sboru do zrekonstruované budovy tak vyvrcholila etapa přesouvání nejvyšších státních úřadů z Bonnu do Berlína. Někteří politici označují tento den za oficiální zahájení nové éry "berlínské republiky" v poválečné historii Německa.

I když se mnozí politikové dělení na "bonnskou" a "berlínskou" republiku vehementně brání a poukazují na to, že přestěhováním nejvyšších státních úřadů z Bonnu do Berlína se na německé politice nic nemění, oba pojmy se zejména vlivem médií stále více prosazují a vžívají.
Po pětileté rekonstrukci, která stála zhruba 600 miliónů marek, převzal v pondělí předseda Spolkového sněmu Wolfgang Thierse symbolicky klíče od staronového sídla německého parlamentu. Za přítomnosti zástupců stavební společnosti a komise pro výstavbu Spolkového sněmu mu je předal autor projektu renovace, britský architekt Sir Norman Foster.
Jeho dílo je všeobecně vysoce oceňováno a sklízí jen slova chvály. Poslanci a další političtí představitelé, kteří měli již o víkendu možnost si stavbu prohlédnout, vyjadřovali vesměs nelíčený obdiv a nadšení. Zvnějšku se na celém objektu změnila jen nová dominanta - skleněná kopule s vyhlídkovou rampou a automaticky řízenou soustavou zrcadel, která zajišťují osvětlení plenárního sálu. Uvnitř Říšského sněmu však bylo přestavěno prakticky vše a kromě obvodových zdí je budova úplně nová.
Úvodní zasedání Spolkového sněmu v novém sídle však nebylo jen slavnostní, ale mělo i konkrétní a pro danou příležitost příhodnou pracovní náplň. Sněmovna vyslechla a projednala zprávu kancléře Gerharda Schrödera o současném stavu procesu německého sjednocování.
Ještě před zahájením úvodního zasedání posvětili budovu zástupci obou hlavních německých církví, katolický biskup Hartmut Löwe a evangelický prelát Paul Bocklet.
Nejbližší významnou událostí v budově Říšského sněmu bude 23. května volba spolkového prezidenta. Pravidelnou činnost zahájí Spolkový sněm v Berlíně v září.

Předseda Spolkového sněmu Wolfgang Thierse pózuje před budovou Říšského sněmu v Berlíně

27. února 1933, budova Říšského sněmu v plamenech

Poslanci Spolkového sněmu vcházejí do zrekonstruované budovy Říšského sněmu

Pohled do budovy Říšského sněmu přes skleněnou kopuli

Budova Říšského sněmu v Berlíně s novou prosklenou kopulí

Budova Říšského sněmu zevnitř

Jednací místnost Říšského sněmu

Prosklená kopule Říšského sněmnu

Předseda Spolkového sněmu Wolfgang Thierse třímá nad hlavou symbolický klíč od budovy Říšského sněmu

Poslanci Spolkového sněmu se scházejí v nové budově Říšského sněmu


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: Církev

Video