Žadatelé o azyl před kanceláří Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky v...

Žadatelé o azyl před kanceláří Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky v Berlíně (17. srpna 2015) | foto: Reuters

Raději homosexuály a bezdomovce. V Německu sílí odpor proti azylantům

  • 665
Němcům dochází trpělivost s žadateli o azyl, a to navzdory tomu, že jich do země přichází čím dál tím méně. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu, podle kterého vidí azylanty v negativním světle více než polovina německých obyvatel. Imigranti vadí rekordnímu množství lidí, ani na vrcholu uprchlické krize nebyla čísla tak vysoká.

„Pravicově populistické postoje začínají být v mainstreamové společnosti normální,“ vysvětlují výsledky autoři nové studie, kterou ve čtvrtek představila  nadace Friedrich-Ebert v Berlíně . „Mainstream začíná přicházet o své základy a demokratickou orientaci,“ dodávají autoři.

Nadace Friedrich-Ebert vydává zprávy o pravicovém extremismu od roku 2002. Tu nejnovější vypracovala skupina výzkumníků z Bielefeldské univerzity. Vyplývá z ní, že rekordních 54,1 procent respondentů v Německu nahlíží na žadatele o azyl negativně.

Čísla jsou vyšší než v roce 2014, tedy krátce před vypuknutím uprchlické krize. Tehdy se žadatelů o azyl obávalo přibližně 44 procent respondentů. Na vrcholu uprchlické krize v roce 2016 na migranty požadující azyl nahlíželo negativně 49,5 procenta lidí, píše stanice Deustche Welle

Negativní postoje vůči žadatelům o azyl převažují podle autorů studie hlavně ve východním Německu. Nedůvěra vůči žadatelům o azyl roste podle průzkumu navzdory tomu, že jich do země přichází čím dál méně. Do průzkumu se zapojilo celkem 1890 účastníků napříč Německem. Výzkum probíhal od loňského září do letošního února.

Německo potřebuje čtvrt milionu migrantů ročně

Podle spoluautora studie Wilhelma Berghana si většina účastníků pochvalovala demokracii i demokratické hodnoty. Mnozí z nich však zároveň smýšlejí o demokracii neliberálně a mají nepřátelský postoj vůči azylantům. „Část obyvatelstva nežije podle svých vlastních hodnot,“ tvrdí Berghan.

Téměř jeden z pěti Němců navíc negativně nahlíží na cizince obecně. Stejný počet je kritický vůči muslimům a 26 procent Němců vidí v negativním světle romské obyvatelstvo. Naopak výrazně lepší postoj oproti předchozím létům mají Němci vůči lidem z LGBT komunity nebo bezdomovcům. Více jim vadí také sexistické chování.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video