Prudké brzdění, tma a hysterie. Svědci popisují nehodu metra v Moskvě

  12:38aktualizováno  12:38
Svědectví popisující tragickou nehodu v moskevském metru připomínají tu nejčernější noční můru. Cestující z vykolejeného vlaku se shodují, že souprava nejprve prudce zabrzdila a ponořila se do tmy a kouře. Pak propukla panika. Někteří lidé však neztratili hlavu a pomáhali zraněným do bezpečí.

Prudké brždění, tma a hysterie. Svědci popisují nehodu metra v Moskvě | foto: Profimedia.cz

Souprava vykolejila v úterý ráno mezi stanicemi Park Pobědy a Slavjanskij Bulvar. První zprávy mluvily o desítkách zraněných, během několika hodin se však ukázalo, že nehoda si vyžádá přes dvě desítky mrtvých a sto šedesát zraněných. Ti, kteří měli štěstí a z nehody vyvázli jen s lehčím poraněním, vteřiny po nehodě popisují jako chvíle absolutního zmatku, píše server rt.com.

Nehoda metra v Moskvě

„Byl jsem ve vagoně, který byl z poloviny plný. Náhle zabrzdil, spadl jsem, světla zhasla a všichni byli na zemi,“ snažil se popsat děsivé chvíli jeden z cestujících. „Byli jsme uvěznění a jen zázrakem jsme se dostali ven, bylo tam hodně zraněných, hlavně v prvním vagonu, protože vagony narazily do sebe“ citovala svědka ruská televize.

Když zhasla světla, cestující začali křičet a mezi lidmi se šířila panika. Jeden z cestujících se chopil nouzového kladívka a rozbil okno metra. "Shromáždili jsme se v tunelu. Část vlaku byla úplně roztřískaná, viděli jsme mnoho lidí zmáčknutých ve vlaku,“ uvedl jeden ze svědků.

„Někteří zranění byli v šoku. Říkali, že je to hodilo přes celý vagon z jednoho konce na druhý. Sami se dostali ven po kolejích,“ vylíčil Nikita Batalov. „Souprava se doslova roztrhla, vagon to zmuchlalo, někteří lidé v něm uvázli,“ vyprávěl další svědek televizi LifeNews.

Strach i vzájemná pomoc cestujících

Cestující uvěznění v dalších vozech se pokoušeli nouzovým tlačítkem spojit s řidičem. „Mačkali jsme tlačítko, ale asi bylo rozbité. Nikdo se nám neozýval,“ uvedl 25letý Andrej Sažikin, který cestoval ve druhém vozu od konce.

„Doslova jsem vyletěl ke stropu. Všichni na sebe padali. Naštěstí jsem dopadl dobře. V našem voze nebyl nikdo vážně zraněn. Nejhůře dopadla těhotná žena, která v době nehody stála. Napadalo na ni mnoho lidí. Pak se nemohla postavit. Nejvíce jsme se strachovali o ni,“ svěřil se Sažikin.

Lidé otevírali okna, aby se k nim dostal vzduch. Do soupravy však začal proudit hustý dým a pasažéři proto okna raději zavřeli. „Byli jsme uvězněni v přetopené soupravě. Pak naštěstí začala fungovat ventilace a lidem se ulevilo,“ uvedl Sažikin.

Fotogalerie

Extrémní situaci zvládali mnozí cestující podle svědků příkladně. Po prvotním šoku a obavách z teroristického útoku začali pomáhat ostatním a navzájem se uklidňovali.

„Vzali jsme hasicí přístroje a uhasili jsme menší požár v kolejišti. Pak jsme vyrazili dveře do bočního tunelu a lidé, kteří mohli chodit, se vydali směrem k pracovníkům metra,“ popsal situaci po nehodě Andrej Zenin, který pomáhal zraněným cestujícím ven ze soupravy.

Hysterie a těžce zranění lidé

Podle svých slov viděl mnoho lidí v bezvědomí, ostatní měli řezné rány. První zraněné prý dokázali dostat z metra asi po půl hodině. „To se stalo ještě před tím, než se objevili záchranáři (...) První z nich sháněli dobrovolníky, kteří by jim pomohli s transportem zraněných,“ uvedl Zenin.

Při záchraně prý viděl spoustu těžce zraněných lidí. „Muž vedle mě měl rozdrcenou hlavu (...) a byl v bezvědomí. Někteří měli polámaná žebra, jeden člověk měl poraněnou ruku. Všichni byli hysteričtí,“ uzavřel vzpomínání na tragickou událost.

Moskva za oběti tragické nehody, při které zemřelo 22 lidí a dalších 162 utrpělo zranění zraněno, drží smutek. Záchranné práce jsou podle vyjádření úřadů u konce. Policie mezi tím zadržela dva drážní techniky, které podezírá z porušení bezpečnostních pravidel (více o truchlení obyvatel Moskvy se dočtete zde).

Podívejte se, jak Moskva truchlí za oběti nehody metra:

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Přátelství za peníze. Státníci pro saúdského prince poruší i protokol

Indický premiér Narendra Modi osobně přivítal saúdského korunního prince...

Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán nyní objíždí východní partnery své země a uzavírá s nimi mnohamiliardové...

Vatikán má tajné pokyny pro kněží, kterým se i přes celibát narodily děti

Papež František při modlitbě na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu. (17. února...

Vatikán poprvé za svou mnohasetletou historii uznal existenci přísně tajných pokynů pro kněze, kterým se navzdory slibu...

Babiš a Trump budou mluvit o obchodu, energetice či kyberhrozbách

Bílý dům, Washington

Bílý dům oficiálně potvrdil návštěvu Andreje Babiše. Český premiér s manželkou se s americkým prezidentem Donaldem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz