Návštěvníci z "rizikových" zemí se do Británie dostanou jen na kauci

  16:35aktualizováno  16:35
Velká Británie hodlá přitvrdit vůči imigrantům. Respektive vůči cizincům z "rizikových" zemí, jako je Indie, Pákistán či Nigérie. Než vstoupí na půdu ostrovního království, budou muset zaplatit kauci tři tisíce liber (přes 90 tisíc Kč). Zůstanou-li v zemi déle, než jim dovolí víza, suma propadne.
Řada na pasovou kontrolu na londýnském letišti Heathrow (ilustrační snímek)

Řada na pasovou kontrolu na londýnském letišti Heathrow (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Britská vláda se ke kontroverznímu kroku chystá přikročit už od listopadu. Za vzor pojala podobný model, jaký funguje už od 90. let minulého století v Austrálii. Naopak Kanada od obdobného plánu před časem ustoupila, strhla se tam totiž debata, jestli je vůbec legální a zda nediskriminuje imigranty.

Silnou kritiku lze očekávat i ve Spojeném království, protože cílí jen na některé země. Žadatelů o azyl z "bílých zemí Commonwealthu" si nevšímá, upozorňuje list The Sunday Times. V první fázi se bude týkat těchto konkrétních zemí: Indie, Pákistánu, Bangladéše, Srí Lanky, Nigérie a Ghany. Posléze i další země.

Ministerstvo vnitra podle britského nedělníku vybralo první skupinu zemí na základě vysokého počtu žádostí o britská víza a také kvůli jejich častému zneužívání či porušování z řad občanů těchto zemí. Čísla o zneužívání víz nesdělilo, prozradilo jen počet udělených víz návštěvníkům z jednotlivých zemí.

Jen loni Británie udělila víza 296 tisícům Indů, 101 tisícům Nigerijců a 53 tisícům Pákistánců. Od podzimu už po nich bude vyžadovat zmíněnou kauci 3 000 liber. Pravidlo se bude týkat jen dospělých a víza budou platná na půl roku.

Do budoucna by pak ministerstvo vnitra chtělo pravidlo rozšířit i na další země, jejichž obyvatelé potřebují ke vstupu do Spojeného království víza. Čechů, stejně jako ostatních obyvatel Evropské unie, se to tedy týkat nebude. Byť není Británie plně v Schengenu, obyvatelé EU víza nepotřebují.

K uzákonění nového imigračního pravidla není zapotřebí, aby prošlo hlasováním v parlamentu, tudíž mu nic nestojí v cestě. Ministryně vnitra ho jen včlení do současného zákona, podotkl britský list. Koaliční vláda Davida Camerona si od tohoto kroku slibuje, že výrazně sníží počet imigrantů a zneužívání sociálního systému. Desítky tisíc cizinců prý ročně v zemi zůstávají i poté, co jim vypršely víza. Další pracují načerno, ale stejně využívají sociální systém.

Recept na důvěru voličů?

Na tuto strunu hraje v době, kdy se i Velká Británie potýká s finanční krizí, protiimigrantská Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP). A vyplácí se jí to. Její preference v předvolební průzkumech letí nahoru. A úspěchy slaví i v lokálních či doplňkových volbách.

Voliče krade hlavně Cameronovým vládním toryům, jejichž popularita dlouhodobě klesá a zatím marně hledají recept na to, jak odchod voličů zastavit do příštích parlamentních voleb v roce 2015. Opouštějí proto i letité tabu a nahlas hledají řešení, jak omezit počet imigrantů.

Otázka přistěhovalců je v zemi žhavá. Britové se navíc obávají, že království zaplaví příští rok davy Bulharů a Rumunů, pro něž v lednu přestanou platit pracovní omezení. Už dříve proto navrhli zostření pravidel i pro členy EU, konkrétně například pro nezaměstnané, kteří by neměli mít v budoucnu už tak snadný přístup k podpoře.

David Cameron před časem také přislíbil referendum o setrvání Británie v evropské sedmadvacítce. Tedy v případě, že jeho strana vyhraje příští parlamentní volby. Mnoha obyvatelům ostrovního království se totiž také nelíbí ani některé unijní regule.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Mikroplasty v pitné vodě škodí minimálně, může být ale hůř, říká WHO

Členové Greenpeace odebírají vzorky vody z Labe. Budou v nich hledat...

Mikroplasty jsou úplně všude – v Arktidě, alpských ledovcích, dešťových srážkách i pitné vodě. Světová zdravotnická...

Horší než horor. Rumuny vyděsily vraždy a bída v psychiatrických léčebnách

Hororová léčebna. Rumuny pobouřilo odhalení opozičního poslance.

Přeplněné pokoje, padající omítka a špína v koupelnách. Rumuny vyděsily záběry z psychiatrické léčebny na severu země....

E-cigarety mají v USA první oběť. Jak nemoc vzniká, zatím lékaři nevědí

Elektronické cigarety mají lidi odnaučit kouřit. Ilustrační foto.

Ve Spojených státech zemřel první člověk na nemoc dýchacích cest, kterou mu způsobilo kouření elektronických cigaret. S...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz