Bájné řecké město Atlantida

Bájné řecké město Atlantida | foto: Archiv iDNES.cz

Našli jsme důkazy o existenci Atlantidy, věří mezinárodní tým vědců

  • 493
Mezinárodní tým vědců oznámil, že zřejmě objevil důkazy o existenci legendami opředeného ostrovního města Atlantidy. Podle indicií by se jeho zbytky mohly skrývat v bažinách na jihu Španělska. Atlantida byla popisována jako město výjimečně rozvinuté civilizace, které ale před více než 11 tisíci lety smetlo tsunami.

Nejnovější poznatky vědci prezentovali v novém dokumentu National Geographic.

Na lokalitu, která by mohla přispět k rozklíčování letitého tajemství, přivedly vědce satelitní snímky okolí města Cádíz na jihu Španělska. Na nich spatřili něco, co by mohlo připomínat zbytky starověkého města. Své domněnky se snaží převést v realitu již od roku 2008, kdy se na místo poprvé vydali.

Atlantida

Atlantida je legendární kontinent, na němž měla sídlit vysoce rozvinutá civilizace, kterou zničila mohutná přírodní katastrofa přibližně v roce 9600 př. n. l. Přestože existence tohoto kontinentu nebyla nikdy přesvědčivě potvrzena, vedou se dodnes debaty o její existenci a možné poloze. Jediným zdrojem informací jsou Platónovy spisy, v nichž popisuje atlantskou kulturu, státní zřízení a polohu; měla ležet někde za Herkulovými sloupy (dnešní Gibraltarský průliv).

Zdroj: Wikipedia.org

Konkrétně operují v obrovských mokřadech přírodního parku Doña Ana severně od Cádízu. K pátraní po zbytcích Atlantidy využívají nejmodernější techniku v podobě podzemního radaru. Ten mapuje struktury desítky metrů pod povrchem a podle rozdílného chování materiálů je schopen objevit zbytky města.

K hypotéze, že právě u Cádízu by mohly důkazy o existenci Atlantidy objevit, přispívá i konfrontace lokality se zápisky filozofa Platóna. Právě jeho rukopis nekonečné pátrání po starověkém městě odstartoval, jiné písemné zmínky o bájném městě neexistují či nebyly dochovány.

Podle Platóna se Atlantida nacházela naproti městu Gadara, což bylo starověké označení pro dnešní Cádíz. Poloze odpovídá i další zmínka o tom, že ostrovní město leželo "za Herkulovými sloupy", dnešním Gibraltarským průlivem.

Je to nesmysl, tvrdí pesimisté

Ne všichni vědci ale sdílejí nadšení z poznatků, které tým pod vedením profesora Richarda Freuda představil. Po bájném městě totiž pátrala již dříve řada vědců v různých koutech planety: od Turecka, přes Krétu až po oblast Černého moře. Vždy ale neúspěšně. Mnozí tak poukazují na to, že je Atlantida jen výplodem bujné Platónovy fantazie a odráží jeho představu ideální civilizace.

Historikové navíc téměř s jistotou vylučují, že by zhruba 10 tisíc let před naším letopočtem mohla existovat tak rozvinutá civilizace, jak o ní píše Platón. Atlantida měla údajně propracovaný sociální systém, byla velice úrodná a hustě obydlená. Díky dvěma pramenům - teplému a studenému - mohla být údajně vybudována i hustá síť lázní dostupná všem vrstvám obyvatel.

Závěry mezinárodního týmu podkopává i rozdílné datování. Zatímco Platón existenci ostrovního města zasadil asi do roku 9600 před Kristem, artefakty objevené Freudovým týmem jsou maximálně 4000 let staré.

Vědci se navíc domnívají, že před ničivým zemětřesením a následným tsunami, které Atlantidu smazalo z mapy světa, její obyvatelé utekli do vnitrozemí. Tam pak začali město s typickým kruhovým půdorysem napodobovat, o čemž svědčí jiné nálezy v oblasti. Freudův tým tedy nakonec nemusí zkoumat pravou Atlantidu, ale jen její kopii. I tak by ale existenci bájného města mohl potvrdit.

Nedaleko města Cádíz (červená značka) na jihu Španělska se v rozlehlých mokřadech přírodního parku (modrá značka) možná ukrývají důkazy o existenci bájné Atlantidy

Nedaleko města Cádíz (červená značka) na jihu Španělska se v rozlehlých mokřadech přírodního parku (modrá značka) možná ukrývají důkazy o existenci bájné Atlantidy


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video