Na Islandu procitla nejaktivnější sopka, úřady zavřely hlavní letiště

  8:05aktualizováno  16:29
Islandská nejaktivnější sopka se probudila k životu. Z ledovcového vulkánu Grímsvötn na jihovýchodě ostrova stoupá kouř do výšky 20 kilometrů, popel létá až sedm kilometrů vysoko. Úřady proto zavřely hlavní letiště v Keflavíku. Před rokem popel z jiné islandské sopky ochromil leteckou dopravu nad Evropu.

Nejaktivnější islandský vulkán leží poblíž ledovce Vatnajökull a podle geologů začátek erupce doprovázela série menších zemětřesení. Úřady v okolí se začaly připravovat na možnou záplavu roztátého ledu.

Island kvůli popílku uzavřel největší letiště v Keflavíku, které leží asi 50 kilometrů od islandské metropole. "Předpověď rozptylu popela na dalších šest hodin ukazuje, že popel se bude šířit nad Islandem a v průběhu dne uzavře většinu letišť," oznámila ve svém prohlášení společnost Isavia zajišťující letecký provoz nad Islandem.

Organizace v okruhu 200 kilometrů od vulkánu vyhlásila bezletovou zónu. Podle mluvčí společnosti již kouř dosáhl do výšky leteckého provozu, letadla jsou proto odkláněna jižním směrem.

Popel nad Evropou

Vulkán před rokem ochromil letadla

Mrak popela ze sopky Eyjafjallajökull dosahuje výšky devíti kilometrů.
Britští vojáci se ve španělském Santanderu naloďují na válečnou loď HMS Albion, která je odveze na britské ostrovy. (20. dubna 2010)
Cestující na letišti v Singapuru (20. dubna 2010)
Erupce islandské sopky Eyjafjallajokull.

Evropská letecká služba Eurocontrol v prohlášení uvedla, že oblak sopečného popela se posunul na severovýchod a v současnosti nemá žádný dopad na leteckou dopravu v rámci Evropy ani na zámořské lety. "Situace by tak měla zůstat dalších 24 hodin," uvedla společnost v prohlášení.

Světové aerolinky nicméně odpoledne obdržely varování, že pokud by erupce vulkánu pokračovala stejným tempem, v úterý by popel mohl dorazit nad severní Skotsko a ve čtvrtek by už zasáhl nebe nad Francií, Británií a Španělskem. Meteorologové ale upozorňují, že tuto pětidenní předpověď je třeba brát s velkou rezervou.

Dopravní chaos

Erupce této sopky nejsou pro geology překvapením. Objevují se pravidelné zhruba každých deset let a trvají krátce. Grímsvötn proto bývá pokládán za relativně neškodný vulkán. V poslední době vybuchl v letech 1993, 1995, 1998 a 2004.

Poslední erupce trvala jen pět dní na začátku listopadu 2004. Způsobila ale záplavy a výpadky v islandském i zaoceánském leteckém provozu.

Na Islandu je téměř 30 aktivních sopek. Loni na jaře aktivní ledovcový vulkán Eyjafjallajökull uvrhl leteckou dopravu do chaosu, protože řada evropských zemí, včetně České republiky, kvůli němu musela v polovině dubna uzavřít vzdušný prostor.

Sopka Grímsvötn, island

Sopka Grímsvötn, island

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Černohorskou novinářku napadl zločinecký gang, objasnila policie

Černohorskou investigativní novinářku Oliveru Lakićovou v úterý večer postřelil...

Černohorská policie objasnila loňský útok na investigativní novinářku Oliveru Lakićovou. Na svědomí ho má zločinecký...

V Chorvatsku našli v mrazáku mrtvolu dívky, pohřešovali ji osmnáct let

Ilustrační snímek

Scéna jako z hororu v těchto dnech poutá pozornost chorvatské veřejnosti a médií. V rodinném domě na severu země našli...

Němci nechali Francii volnost ve vývozu zbraní. Tajná dohoda potěší Saúdy

Odpoledne se Macron setkal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou v Compiegne...

Tajný dokument o vývozu společných zbraní konkretizuje sbližování, které v lednu zahájily Německo s Francií. Berlín se...

Najdete na iDNES.cz