Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Mršiny jsme zakopali až na jaře, vzpomínají Mongolové na mrazivý dzud

  15:00
Jsou to už více než dva roky, co mongolskou step na dlouhé měsíce sevřel krutý dzud. Během extrémně chladné zimy uhynuly miliony kusů dobytka a mnoho pastevců přišlo o živobytí. Čeští odborníci nyní Mongoly učí hospodářská zvířata značkovat, což v budoucnu může následky podobné katastrofy značně zmírnit.
Mrazivá zima nebyla katastrofou jen pro pastevce, ale pro celou mongolskou...

Mrazivá zima nebyla katastrofou jen pro pastevce, ale pro celou mongolskou ekonomiku. | foto: Profimedia.cz

"Když zvířata začala umírat, strašně nás to vyděsilo," vzpomíná na krutou zimu na přelomu let 2009 a 2010 sedmasedmdesátiletý Sukh. Jeho široká osmahlá tvář je knihou jeho života, vráskami jsou do ní zapsány roky těžkého života ve stepi. A vzpomínky na nelítostný dzud tvoří obzvlášť smutnou kapitolu.

"Bylo to to nejhorší, co jsem kdy zažil. Moje rodina měla 200 kusů dobytka, nyní máme jen 50 kusů," říká starý muž z Uvurchangajského kraje. "Uhynulá zvířata jsme snášeli na hromadu. Museli jsme počkat až do jara, kdy půda rozmrzla. Pak jsme vyhloubili obrovskou jámu a uhynulý dobytek zakopali," vzpomíná Sukh.

Podobný příběh by mohl vyprávět téměř každý mongolský pastevec. Dzud je extrémně dlouhá a tuhá zima, během které teploty klesají až k mínus 50 stupňům. Step zmizí pod závějemi sněhu nebo ledovým příkrovem a zvířata se nemohou dostat k trávě. Koně, krávy, jaci, ovce, kozy i huňatí velbloudi zmrznou nebo zemřou hladem.

Bída v hlavním městě

Přitom dobytek je alfou a omegou nomádského způsobu života ve stepi. Jídelníček pastevců se skládá především z vařeného skopového, sýra a sušeného tvarohu zvaného árul. Místo piva pijí zkvašené kobylí mléko ajrag a z kravského mléka si dělají mimořádně odpornou pálenku nermel. Ovce poskytují vlnu na jurtu i ošacení a koně představují ve stepi nejlepší dopravní prostředek.

Pastevci uhynulá zvířata mohli pohřbít až na jaře, když půda rozmrzla,
Dobytek se během dzudu nemůže dostat přes sníh a led k trávě a umírá hlady nebo...
Dobytek je ústředním bodem života mongolských pastevců. Když o něj přijdou,...

Když před dvěma lety udeřil dzud, začaly se ve stepi hromadit zdechliny zvířat a na dveře jurt zaklepal hlad. Katastrofa byla o to horší, že mráz přišel po extrémně suchém létu, takže se pastevci nemohli na zimu zásobit senem. Podle odhadů OSN uhynulo více než osm milionů kusů dobytka, celkem 17 procent všech hospodářských zvířat v zemi.

Mnoho pastevců, kteří přišli o všechno, se vydalo za prací do Ulánbátaru. Většina z nich ale v hlavním městě lepší budoucnost nenašla. Zbídačené rodiny přežívají v jurtových slumech na předměstích bez přístupu k pitné vodě a elektřině. Muži, kteří s dobytkem přišli i o svoji hrdost, často hledají řešení v láhvi laciné vodky.

Počty stád se paradoxně i přes mrazivé genocidy stále rozrůstají. Logika pastevců je jednoduchá: až příště přijde dzud, polovina zvířat nám pochcípá, jen ať se krávy a ovce co nejvíc množí. Výsledkem je rozšiřování pouště a eroze stepi. Největší ekologickou hrozbou je vládou podporovaný chov kašmírských koz, které trávu spasou i s kořínky.

Češi pomáhají

"Dzudy čas od času přicházely vždy, ale se změnou klimatu jsou čím dál častější. Už se to dá předpovídat: když je horké a suché léto, následuje ostrý dzud. Ten v roce 2010 byl nejhorší," říká doktorka Daniela Lukešová, která v Mongolsku vede projekt označování hospodářských zvířat ušními známkami.

Espézetky pro dobytek

Českoslovenští veterináři vyjeli do Mongolska už v 60. letech, aby místním úřadům pomohli bojovat s epidemií slintavky a kulhavky. Tehdy se skot označoval křídou, proužky plátna nebo nastřiháváním uší. Od těch dob technika značně pokročila. Češi od roku 2007 v centrálním regionu Mongolska pastevcům rozdávali značkovací kleště a plastové ušní známky.

V současnosti pracují na zprovoznění elektronického sběru dat ručními čtečkami čárových kódů z ušních známek. Česká rozvojová agentura při ministerstvu zahraničí na tento projekt věnovala více než 14 milionů korun.

Práce odborníků z České zemědělské univerzity v Praze by měla pomoci katastrofální následky opakujících se dzudů zmírnit. Řada zvířat totiž nepodlehne přímo mrazu a vyhladovění, ale chorobám, kterým se jejich oslabený organismus nedokáže ubránit. Pokud budou mít veterináři přehled o počtech kusů dobytka, mohou zvířata očkovat.

"Viděla jsem tu choroby, které jsou u nás od 60. let vymýceny. Tuberkulóza, brucelóza, dýmějový mor, vozhřivka u koní - klinické případy těchto nemocí jsem viděla poprvé až v Mongolsku," říká Lukešová. Tyto choroby jsou přenosné i na člověka a ohrožují tak zdraví pastevců.

Superkráva na obzoru

"Zvířecí espézetky" mají i jiné výhody. "Když krávu označíte, tak můžete sledovat, jestli přirůstá, jak se zvyšuje její mléčná produkce, jestli má smysl držet ji v chovu," vysvětluje Lukešová další význam označování a sčítání hospodářských zvířat.

Registr dobytka chtějí využít i genetici. Z evidence vytvořené Čechy hodlají vybírat kusy s nejlepšími užitkovými parametry a zkřížit je s vybranými alpskými býky. Slibují si od toho, že vyšlechtí plemeno, které si zachová odolnost mongolských krav (české stračeny by umrzly i během "obyčejné" mongolské zimy) a zároveň bude dávat více mléka.

Nejdůležitějším důvodem, proč si Mongolové české odborníky pozvali, je obchod. Hovězí a skopové z tamějších stepí se vyváží do Ruska a do Číny, které ho vyměňují za ropu nebo zeleninu. Díky označení úřady snáze zjistí, která zvířata jsou určena k prodeji, jaký mají původ a jestli jsou očkována.

Ulánbátar, Mongolsko

Ulánbátar, Mongolsko

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

OBRAZEM: Při stavbě metra prorazili sklep. Radost měli i archeologové

27. dubna 2024  19:06

9. května uplyne padesát let od zahájení provozu pražského metra. Na spuštění nevzpomínají jen...

Situace na frontě se zhoršuje, řekl šéf ukrajinské armády. Rusko postoupilo

27. dubna 2024  17:50

Sledujeme online Operační i strategická situace ukrajinských vojsk na frontě se má sklon zhoršovat. Velitel...

Sokoly povede dosavadní místostarosta Martin Chlumský, rozhodl výbor

27. dubna 2024  17:35

Do čela České obce sokolské (ČOS) zvolil výbor Sokola podle očekávání dosavadního prvního...

Triumf českých středoškoláků. Zvítězili v soutěži NASA s návrhem dálkové opravy družic

27. dubna 2024  17:21

Pětice českých středoškoláků uspěla ve finále prestižní mezinárodní soutěže Conrad Challenge v...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...