ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Do pěti let si v Německu najde práci polovina migrantů, míní agentura

  • 339
Polovina migrantů si do pěti let najde v Německu práci, do patnácti let jich bude 70 procent. Tvrdí to člen vedení Spolkové agentury práce (BA) Raimunda Beckera, jehož slova přinesla agentura DPA. Do Německa loni podle ministerstva vnitra přišlo 280 000 žadatelů o azyl, o rok dříve to bylo 890 000 lidí.

„Počítáme s tím, že v prvním roce najde práci osm až deset procent, v pátém roce bude mít zaměstnání asi polovina a po patnácti let okolo 70 procent,“ řekl Becker v Berlíně na středeční pracovní burze pro běžence.

Beckerova očekávání jsou v rozporu s předpoklady premiéra spolkové země Sasko-Anhaltsko Reinera Haseloffa.

„Pokud se ve střednědobém horizontu dostaneme na deset procent zaměstnaných, byl by to úspěch,“ míní Haseloff. Podle Beckera je ale takový názor příliš pesimistický.

Na berlínskou burzu práce se podle pořadatelů přihlásilo asi 4 500 nezaměstnaných. Úřad práce na ni pozval vedle běženců i další přistěhovalce, kteří jsou dlouhodobě bez práce.

Společná pobřežní stráž loni vrátila tři a půl tisíce migrantů

Evropská komise ve středu zveřejnila první zprávu o činnosti nové společné unijní pobřežní a pohraniční stráže. Ta od svého vzniku v říjnu 2016 zorganizovala celkem 78 návratových operací, při nichž vrátila 3 421 migrantů bez nároku na pobyt v unii. Je to více než za celý rok 2015.

Od 7. ledna má stráž k dispozici tři rezervní týmy zabývající se návraty migrantů. Z jejich celkem 690 členů zatím členské státy poskytly 395 lidí. Stráž pomáhá členským zemím vracet zpět ty migranty, kteří v unii nezískají azyl. V celém roce 2016 se z EU uskutečnilo celkem 232 návratových operací, vráceno bylo celkem 10 700 lidí, čtyřnásobek proti roku 2015. Evropská komise chce v nadcházejících týdnech přijít s novým plánem pro tuto problematiku.

Eurokomisař pro vnitro a migraci Dimitris Avramopulos při středeční prezentaci zprávy připomněl, že vznik společné pobřežní a pohraniční stráže nesnímá z členských zemí unie odpovědnost za ochranu vnější hranice bloku.

Agentura disponuje „zásobárnou“ expertů, kteří by měli být schopni v případě krize rychle vyrazit na pomoc členské zemi v potížích. Členské země už poskytly předpokládaných 1 500 osob, mezery ale zatím přetrvávají v počtech potřebné techniky, vyplývá ze zprávy, chybí zatím především hlídkové čluny a vrtulníky.

Evropská komise představila návrh na zřízení společné stráže, v níž se transformovala unijní agentura Frontex, v prosinci 2015 v reakci na to, že například Řecko zjevně v migrační krizi ochranu vnější hranice schengenského prostoru nezvládalo. Členské země a europarlament návrh rychle odsouhlasily a stráž tak začala pracovat 6. října loňského roku.

Financování agentury ze strany EU bude postupně narůstat z 250 milionů eur v roce 2016 na 320 milionů eur v roce 2020 a počet zaměstnanců se ze 400 v roce 2016 zvýší na 1000 v roce 2020.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video