Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Reuters

Mezi Ruskem a Ukrajinou zuří kvůli základně na Krymu diplomatická válka

  • 15
Mezi Moskvou a Kyjevem se rozhořel nový spor. Ukrajina se počátkem týdne rozhodla vyhostit dva zástupce Moskvy. Rusové ve středu vyzvali Kyjev, aby předčasně ukončil misi dvou ukrajinských diplomatů v Rusku. Za vším zřejmě stojí pře o setrvání ruské černomořské flotily na Krymu.

Zpráva o vyhoštění ruských diplomatů se objevila v pondělí v ruských médiích. Oficiálním důvodem prý byly "aktivity neslučitelné s jejich funkcí".

Kyjev žádá Rusy o předčasný odchod ruského generálního konzula z Oděsy Alexandra Gračova a rady ruského velvyslanectví v Kyjevě Vladimira Lysenka, který je pověřen záležitostmi ruské černomořské flotily. Oficiální zdroje to ale nepotvrdily.

Ve středu ale na ruské ministerstvo zahraničí na oplátku zamířil ukrajinský velvyslanec, kterému bylo sděleno, aby předčasně ukončil působení dvou ukrajinských diplomatů: generálního konzula v Petrohradě a rady ukrajinského velvyslanectví v Moskvě. Tento krok ruští představitelé zdůvodnili "nepřátelskými akcemi Kyjeva".

Ostrá slova na diplomatické půdě

Moskva označila postup Kyjeva za "otevřeně protiruský a poškozující rozvoj vztahů mezi Ruskem a Ukrajinou". Ukrajinu reciproční krok Moskvy podle diplomatických zdrojů udivil a považuje ho za neadekvátní, protože proti činnosti ukrajinských diplomatů nevznesla Moskva žádné konkrétní námitky.

Stejně se ohradil i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který ve čtvrtek v Dušanbe řekl, že Kyjev nepředložil žádné důkazy o tom, že by se ruští diplomaté zabývali činností neodpovídající jejich statusu.

SPORY UKRAJINY A RUSKA

Rusko hrozí odvetou, pokud Ukrajina a Gruzie vstoupí do NATO

Ukrajina zatím pozastavila vyhoštění generálního konzula z Oděsy a stejný krok, týkající se zase ukrajinského generálního konzula v Petrohradě, udělala Moskva.

Ukrajina údajně předem ruskou stranu několikrát upozorňovala, že někteří ruští diplomaté v zemi provádějí aktivity neslučitelné s jejich posláním. Kyjev prý navrhoval, aby se tyto otázky nezveřejňovaly, a nestupňovalo se tak napětí ve dvoustranných vztazích. Bohužel to nebylo vyslyšeno, tvrdí ukrajinské ministerstvo zahraničí.

Na pozadí je zřejmě spor o základnu na Krymu

Podle expertů, na něž se obrátil ruský list Kommersant, by nové napětí ve vztazích mezi oběma sousedy mohlo být spojeno s problémy kolem základny ruské černomořské flotily. Moskva ji má na Krymu na základě dohody z roku 1997 pronajatou na dvacet let.

Moskva chce po vypršení lhůty pronájem prodloužit, ale Kyjev si přeje pronajaté území vrátit. Kolem této základny se tento měsíc vystupňovalo napětí, když Kyjev třikrát zastavil ruské vojenské konvoje převážející zbraně, mimo jiné i rakety s plochou dráhou letu. Naposledy konvoj převážel zbraně na slavnostní vojenskou přehlídku.

Vztahy mezi Moskvou a Kyjevem provázejí neustálé spory od nástupu prozápadně orientovaného Viktora Juščenka do funkce ukrajinského prezidenta v roce 2004.

Loni v létě k jejich vyostření přispělo to, že Rusko navzdory Juščenkově nesouhlasu vyslalo za rusko-gruzínské války ze Sevastopolu do Gruzie válečné loďstvo. Počátkem letošního roku se mezi oběma zeměmi rozhořel spor o ceny ruského plynu, který ohrožoval i jeho dodávky do Evropy. - vše o sporu o plyn si přečtěte zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video