Matice slovenská opěvuje Tisův fašistický stát, historici jsou zděšeni

  • 523
Velkou polemiku vyvolal mezi Slováky film národního kulturního sdružení Matice slovenská, v němž je vznik fašistického státu v roce 1939 prezentován jako nejlepší řešení pro slovenský národ. Video odsoudili historici i ministr kultury, jehož resort Matici slovenskou finančně podporuje.

Vyhlášení fašistické Slovenské republiky 14. března 1939 bylo údajně to nejlepší, co mohli Slováci udělat. Kdyby nevznikla pronacistická Slovenská republika, byl by prý osud Slováků daleko horší.

„Severní Slovensko, Žilinský a Prešovský kraj, by připadlo polskému plukovníkovi Beckovi, jih by uchvátil admirál Horthy a protektorát Čechy a Morava by sahal po Trenčín a Trnavu,“ tvrdí se v pětiminutovém videu natočeném Maticí slovenskou a umístěném na YouTube. „To není hypotéza, to byla reálná hrozba. Následovalo by nepředstavitelné strádání slovenského obyvatelstva,“ uvádí se ve filmu.

Video s názvem „Bez 14. března“ sice odsuzuje, že slovenský stát poslal mnoho desítek tisíc slovenských Židů do nacistických vyhlazovacích táborů, ale zároveň tvrdí, že v okupovaném Polsku, ale i v Maďarsku to bylo ještě horší. Pomíjí přitom zcela fakt, že až do nacistické okupace v roce 1944 Maďarsko naopak své Židy před deportacemi do vyhlazovacích táborů chránilo.

„Podprahová manipulace“

To je však jen jedna z mnoha „nepřesností“ videa, které vyvolalo na Slovensku v minulých dnech velké pobouření. Proti jeho obsahu se postavil i ministr kultury Marek Maďarič, jehož úřad činnost Matice slovenské spolufinancuje.

Slovenská republika

* Satelitní stát třetí říše. Vznikl 14. března 1939 odtržením Slovenska od druhé republiky, což posloužilo Hitlerovi jako záminka k okupaci Česka.

* Slovenská republika byl fašistický stát s vůdčí rolí prezidenta, kněze Jozefa Tisa. Arizoval židovský majetek a slovenské Židy poslal do vyhlazovacích táborů.

* Slovensko bojovalo po boku nacistů v Polsku i v SSSR. Stát zanikl na konci války útěkem Tisa a jeho vlády do Rakouska.

„Video nevhodně relativizuje odpovědnost slovenského státu za osud slovenských Židů a stejně nepatřičně, až absurdně navozuje dojem, že Slovenské národní povstání by vlastně nebylo, kdyby nevznikl slovenský stát,“ rozčiloval se Maďarič. Jeho ministerstvo přitom udělilo Matici roční dotaci ve výši 1,5 milionu eur (asi čtyřicet milionů korun).

Peter Juščák, mluvčí Ústavu paměti národa, který na Slovensku zkoumá i fašistický válečný stát, je k filmu ještě kritičtější. „Celé video je podprahovou manipulací, že za slovenského státu tu byl klid a bylo tu dobře,“ říká Juščák.

„Zvlášť pasáž o holokaustu slovenských Židů, která tvrdí, že jinde se měli ještě hůř, je odporná,“ uvedl Juščák pro MF DNES. „Pozoruhodné je, že Slovenské národní povstání, které dosud kruhy kolem Matice označovaly za puč, bylo vzato na milost. Ale tvrzení, že nebýt slovenského státu, nebylo by ani povstání, je naprostý historický nesmysl,“ dodává.

Podle jeho názoru by se ministerstvo kultury mělo videem zabývat. „Instituce podporovaná finančně státem nemá právo něco tak zavádějícího vyrábět,“ konstatoval Juščák. Tento pohled s ním sdílí většina renomovaných slovenských historiků. „V pozadí (filmu) je, samozřejmě, obrana slovenského státu,“ říká Dušan Kováč ze Slovenské akademie věd.

Kalendář s Tisem

Vedení Matice slovenské, v jejímž čele stojí jeden z klíčových mužů mečiarovského Slovenska devadesátých let, bývalý viceguvernér Národní banky Marián Tkáč, však video hájí. „Matice slovenská se v díle snažila poskytnout jiný pohled na vzpomínanou událost,“ říká Tkáč.

„Tento jiný pohled se podle našeho mínění snaží být objektivní,“ dodává k videu, které přitom končí požadavkem, aby se podle něj přepsaly slovenské učebnice dějepisu. Zatímco fašistický stát Josefa Tisa je ve videu glorifikován, Češi jsou v něm vylíčeni negativně a prezident Edvard Beneš jako člověk, který neuznával existenci Slováků.

Podobných videí, jaké vydala vlivná Matice slovenská, jsou na téma slovenský stát na YouTube desítky. V lednu se prodával i kalendář s Tisem. Propagace slovenského státu ale není trestná. „Je to díra v zákoně. Válečný slovenský stát se z hlediska slovenských zákonů nepovažuje za fašistický,“ říká Peter Weisenbacher ze slovenského Institutu lidských práv.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video