Archeologové - profimedia.cz/corbis

Archeologové - profimedia.cz/corbis - Ilustrační foto. | foto: Corbis, Profimedia.cz

Lidé osídlili Ameriku dřív, prozradily stopy v popelu

  • 20
Vědci mají důkazy, které naznačují, že lidé žili v Americe už před 40 tisíci lety. To je o pětadvacet tisíc let dříve, než se dosud předpokládalo. Názor historiků změnily otisky lidských nohou, které nedávno objevili mexičtí a britští archeologové nedaleko města Pueblo.

Stáří vrstvy, ve které se stopy zachovaly, se odhaduje na 38 až 39 tisíc let, uvádí server slovenského deníku SME.

Dosud datovali archeologové důkazy přítomnosti lidí v různých částech Severní a Jižní Ameriky do doby před patnácti tisíci lety.

Nový objev naznačuje, že lidé mohli vstoupit na americkou půdu v teplejší fázi doby ledové, která nastala zhruba před 50 tisíci lety. Buď přešli přes zamrzlou Beringovu úžinu, nebo se přeplavili z východní Asie na Aljašku přes Kurilské ostrovy.

Mexické stopy patří zhruba šesti lidem, z toho zřejmě dvěma dospělým. Lidé je v popelu zanechali nejméně při třech příležitostech během několika týdnů, možná i měsíců. Dospělí s dětmi vždy kráčeli bosí po břehu velkého jezera.

Stopy pro budoucí generace zachoval popel z nedaleké sopky Mount Tolukuilla. Spolu s lidskými stopami archeologové našli například i stopy jelena, velblouda, vlka či psa a velké kočkovité šelmy, pravděpodobně pumy, doplnil server.

Vrstva popela, která ukrývala stopy, je silná dva až čtyři metry. Otisky se našly ve vrchních dvaceti centimetrech. K vzácnému nálezu se archeologové museli dostat přes několikametrovou vrstvu usazenin naplavených během rozšiřování jezera.

"Objev otisků chodidel v Mexiku je podle mého názoru důležitý, protože ukazuje, že expanze lidstva po celém světě byla o hodně rychlejší, než se původně předpokládalo. Navíc tato zrychlená migrace ukazuje, že naši předkové se přizpůsobili novému životnímu prostředí o hodně rychleji a lehčeji, než jsme si představovali," cituje SME archeoložku Sylvii Gonzálezovou.

"Nový objev též podpoří myšlenku, že už první Američané mohli být australského typu, blízcí příbuzní australských domorodců. Zřejmě pocházeli z východní a jihovýchodní Asie," dodala.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video