Vladimir Iljič Lenin

Vladimir Iljič Lenin ve své kanceláři s výtiskem deníku Pravda. | foto: Profimedia.cz

Lenin opět rozdělil Rusko. Kam s ním?

  • 77
Rusko opět rozděluje postava Vladimira Iljiče Lenina. Začalo se hovořit o možném odsunu ostatků bolševického vůdce z moskevského Rudého náměstí. Komunisté jsou proti, lidé o návrhu dokonce hlasují na internetu, píše list The New York Times.

S podobným nápadem v minulosti přišel i prezident Boris Jelcin. Tehdy se však se zlou potázal. Leninovo mauzoleum stále láká tisíce návštěvníků a pro řadu starších Rusů je vůdce bolševické revoluce nehynoucí ikonou.

"Je na čase, aby byly Leninovy ostatky zpopelněny," citoval list The New York Times (NYT) Georgije Poltavčenka, blízkého spolupracovníka prezidenta Putina. "Měli bychom o tom vážně uvažovat," prohlásil.

Stejný názor má i skupina ruských osobností. "Tato pohanská show stojí neskutečně mnoho peněz," tvrdí režisér a prezident Ruského kulturního fondu Nikita Michalkov.

Podle něj si Lenin přál, aby ho po smrti spálili a urnu uložili vedle ostatků jeho matky v Petrohradu. "Jestliže se odvoláváme na křesťanské ideály, je naší povinností splnit jeho přání," dodává.

"Je na čase zbavit se té děsivé mumie," vyjádřila ostře svůj názor šéfka Demokratické unie. "Dokud budeme mít na hlavním náměstí země Lenina, nemůže být řeč o demokracii. Je mi úplně jedno, zda skončí na skládce."

Komunisté jsou proti
Předseda ruských komunistů Genadij Zjuganov s tím nesouhlasí. Tvrdí, že Lenin si zpopelnění nikdy nepřál.

Preventivně zmínil i ostatní ruské komunistické pohlaváry, jejichž ostatky jsou pochovány kousek od mauzolea. U zdi Kremlu odpočívají například Jurij Andropov, Leonid Brežněv či Konstantin Černěnko.

"Ti, kdo o něčem podobném uvažují, jako by nectili dějiny národa," prohlásil Zjuganov na tiskové konferenci. Nepřímo zaútočil i na Vladimira Putina. "Vypadá to, že myšlenka na znesvěcení Rudého náměstí přichází z vyšších míst," reagoval v telefonickém interview na Poltavčenkova slova.

"Prezidentův postoj se nezměnil a názory pane Poltavčenka nesdílí," řekl ale rozhodně Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

Světec nebo masový vrah?
Lenin byl ústřední postavou bolševického převratu v roce 1917. Po svržení carské rodiny stanul v čele rodícího se Sovětského svazu. Zemřel jako 53letý v roce 1924.

Jeho postava dodnes vyvolává rozporuplné reakce. Pro některé byl hrdinou, pro jiné lidskou bestií. Někteří ho považují za požehnaného revolucionáře, jiní za syfilitického masového vraha, píše NYT.

Pryč s nimi, přeje si část Rusů
Na politickou diskuzi zareagovala i rozhlasová stanice Echo Moskvy. Posluchačům položila anketní otázku, co si o návrhu myslí. Hlasování dopadlo celkem jednoznačně - 65 procent dotazovaných bylo pro odsun Leninovy mumie. V internetové diskuzi lidé dokonce požadovali exhumaci a přesun dalších komunistických pohlavárů.

Leninův čas na Rudém náměstí se, tak jako tak, pomalu naplňuje, píše NYT.  Většina mladých lidí podle listu pořádně neví, kdo to Lenin byl a co udělal. "On byl vážně komunista?" divila se například 23letá Nataša Zacharovová, když vycházela z mauzolea.

Možná to však nebude tak vážné. "Lenin je posvátný," myslí si jeden z návštěvníků památníku.