Ládinova jaderná hrozba - je to vážné

  • 31
Západní svět by se měl připravit na to, že Usáma bin Ládin má jadernou zbraň, varují experti. Ačkoli to nikdo kromě bin Ládina nemůže stoprocentně potvrdit, je podle zahraničních analytiků rozumné předpokládat, že atomovou bombu mít může, a připravit se na to. Je známo, že bin Ládin o jaderné pumy usiluje už léta. Nikdo odpovědný nemůže vyloučit, že už neuspěl nebo že od svého cíle není daleko, dodávají experti.

Rozsah a složitost provedení teroristických útoků na Světové obchodní centrum a Pentagon podle nich znamenají, že možné je všechno. "Útoky z jedenáctého září nás značně přiblížily k jaderné alternativě," míní Paul Wilkinson, expert na terorismus ze skotské St. Andrews University.

"Fanatičtí teroristé by mohli sáhnout k tomuto druhu zbraní a to musíme brát vážně." Mnozí odborníci se obávají, že bin Ládin má takzvanou "špinavou bombu" nebo je přinejmenším schopen ji rychle vyrobit. Taková bomba by nebyla schopna jaderné exploze, ale mohla by s použitím konvenčních trhavin rozšířit radioaktivní materiál v rozlehlých oblastech a učinit je neobyvatelnými.

Dalo by se toho prý dosáhnout s radioaktivními materiály nižšího stupně, jako jsou radioizotopy pro medicínu a průmysl. "Problém získat materiál na špinavou bombu prakticky neexistuje," říká Dmitrij Kovčegin z moskevského Centra politických studií.

Ale ani ti největší skeptici, když se jich zeptáte, zda může Usáma bin Ládin mít atomovou pumu, to nevyloučí se stoprocentní jistotou. Vždycky si ponechají zadní vrátka. Expert na terorismus Clive Williams z Australské národní univerzity opatrně soudí, že "výše hladiny rizika je střední".

Atomoví odborníci velmi dobře vědí, že po zhroucení bývalého Sovětského svazu je pravděpodobnost získání štěpných materiálů a případné vyrobení bomby mnohem vyšší. Již vícekrát byli polapeni zločinci pašující z Ruska radioaktivní materiál, objevila se i řada neověřených zpráv o prodeji jaderných zbraní.

I Rusové oficiálně připouštějí, že bezpečnost jejich jaderných zařízení je často velmi chabá. Panují obavy, že jaderní vědci bez haléře v kapse by mohli být najímáni pro vývoj zbraní. "Rozpad tak obrovského státu jako SSSR vyvolal četná pokušení a bylo by divné, kdyby se toho nikdo nepokusil využít. Takové organizace jako Al-Kajda mají dostatek peněz a organizačních schopností, aby se o to pokusily," prohlásil místopředseda dumy Vladimir Lukin.

Sami jaderní experti se zásadně rozcházejí v názoru na to, zda by teroristé byli schopni jadernou pumu vyrobit. Někteří tvrdí, že je to snazší, než se všeobecně soudí, jiní namítají, že ani Irák zřejmě neuspěl při vývoji bomby, i když na to vynaložil deset miliard dolarů.

Podle Franka Barnabyho z Oxfordské výzkumné skupiny, která se specializuje na možné zneužití atomových zbraní teroristy, se atomová bomba dá vyrobit docela snadno, máme-li vysoce obohacený uran. Přitom z jaderných mocností jen Pákistán používá tento materiál pro výrobu bomb, což vzbuzuje obavy vzhledem ke známým vztahům mezi Usámou a bývalými pákistánskými jadernými vědci.

Ale má-li bin Ládin jadernou zbraň, proč ji tedy už nepoužil? Analytici si nejsou příliš jistí, když říkají, že teroristé tradičně stupňují útoky, aby teror narůstal, a jaderný útok by si šetřili na závěrečný úder. Zhroucení Al-Kajdy v Afghánistánu by v této souvislosti mohlo představovat zvýšené nebezpečí. "Teroristé potřebují eskalovat útoky, musí je stupňovat den ze dne," soudí Barnaby. "Příštím přirozeným krokem by byl akt jaderného terorismu."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video