Židé jako rakovina. Policie vyšetřuje labouristy kvůli antisemitismu

  16:28aktualizováno  16:28
Britská policie v pátek zahájila vyšetřování zločinů z nenávisti, kterých se měli dopustit členové opoziční strany labouristů. Na základě dokumentů, které do rukou policie předal anonym, vyšetřuje několik labouristů kvůli šíření antisemitských příspěvků. Strana v čele s Jeremym Corbynem sklízí za antisemitismus dlouhodobou kritiku.

Šéf Labouristů Jeremy Corbyn, který čelí kritice za nedostatečné adresování rostoucího antisemitismu ve své straně | foto: AP

Londýnská metropolitní policie v září obdržela složku dokumentů obsahující detailní popis antisemitských výroků některých členů labouristické strany. Jejich autory bude vyšetřovat z páchání zločinů z nenávisti, uvedla v pátek agentura Reuters

Fotogalerie

„Obsah dokumentů byl prozkoumaný odborníky. Kriminální vyšetřování jsme zahájili na základě některých tvrzení, které jsme v nich nalezli,“ uvedla šéfka britské policie Cressida Dicková. Upřesnila, že zločiny byly spáchány na internetu. 

Podle britského rádia LBC  pochází složka důkazů z nitra samotné labouristické strany. Údajně jde o úředníky vypracovanou dokumentaci celkem 45 antisemitsky motivovaných incidentů spáchaných jednotlivými labouristy. Složku předal neznámý člověk do rukou zaměstnanců LBC, kteří ji odevzdali na policii. 

List The Independent z dokumentů citoval příklad, kdy labouristický radní vyjádřil přání seslat „deset let pekla“ na dítě, které nazval „židovským chlapcem“. Další členové strany označovali na sociálních sítích židy za „ďábly“ nebo „rakovinu, které je třeba se zbavit“. Jeden labourista dokonce napsal „Nepotřebujeme plynové komory, plyn je drahý,“ a dodal, že by pro židy bylo „ideální destinací“ Rudé moře. 

Podle odhadu bývalého vyšetřovatele pro zločiny z nenávisti Marka Chisthyho se z 45 zdokumentovaných příspěvků kvalifikuje jako trestný čin nejméně sedmnáct. 

Stáváme se antisemitskou silou, obávají se labouristé

Policejní vyšetřování je vyvrcholením dlouhodobé kritiky, které labouristé za antisemitismus čelí. Jejich vůdce Jeremy Corbyn je hlasitým odpůrcem Izraele za jeho politiku vůči Palestincům. Kritizují ho za to, že se ke stížnostem na antisemitismus ve své straně staví vlažně. 

Britská antisemitka bude stínovou ministryní proti diskriminaci

Corbyn v červenci dosadil na pozici stínové ministryně za ženská práva a rovné příležitosti Naz Shahovou, kterou dříve krátkodobě vyloučili ze strany za antisemitské příspěvky a necitlivost k obětem sexuálního násilí. 

Samotný Corbyn čelí nařčení z antisemitismu za šest let staré pochvalné vyjádření o graffiti zobrazující židy, jak hrají Monopoly na zádech chudých. V roce 2010 zase přirovnal izraelskou blokádu Pásma Gazy k obléhání Leningradu a Stalingradu nacistickým Německem.  

Labouristé se potýkají se svým antisemitismem, hádky štěpí stranu

Na konci srpna pak jeden z nejdéle sloužících labouristických zákonodárců Frank Field v otevřeném dopise uvedl, že stranické špičky se stávají „antisemitskou silou“.

„Vedení nepodniká žádné podstatné kroky, které by na tuto erozi našich základních hodnot reagovaly. Rmoutí mne, když říkám, že jsme stále více vnímáni jako rasistická strana,“ napsal Field.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

Při útocích islamistů v Nigérii údajně zemřelo více než 100 vojáků

Zničené vojenské vozidlo z bojové operace v Nigérii. (Foto je z 11. září 2018)

Ozbrojené islamistické skupiny na severovýchodě Nigérie zabily od 26. prosince více než 100 vládních vojáků. Bezmála 30...

Místopředseda EK Maroš Šefčovič bude kandidovat na slovenského prezidenta

Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič

Místopředseda Evropské komise (EK) Maroš Šefčovič bude kandidovat na slovenského prezidenta v březnových přímých...

Pořadatelé neofašistického koncertu na památku Palacha přišli o další místo

Student mělnického gymnázia Jan Palach v roce 1966

Zábavní park, kde se měl v sobotu večer konat koncert neofašistických kapel na památku Jana Palacha, odřekl...

Najdete na iDNES.cz