Kyrgyzstán základnu USA nezavře, ale změní statut a zvýší nájem

  12:50aktualizováno  12:50
Kyrgyzský parlament schválil novou dohodu o využívání letecké základny Manas Američany. Oproti dosavadní smlouvě, která měla skončit v srpnu, dokument americkou část na základně označuje pouze jako "tranzitní středisko". Kyrgyzstán chtěl původně základnu Američanům, ze které zásobují Afghánistán, uzavřít úplně.

Základna Manas v Kyrgyzstánu | foto: Profimedia.cz

Také nájemné za využívání základny se oproti předchozí dohodě podstatně zvýšilo, ze sedmnácti na šedesát milionů dolarů ročně (z asi 317 milionů Kč na téměř 1,12 miliardy Kč). Základna nyní má sloužit pro zásobování jednotek v Afghánistánu nevojenským materiálem.

Kyrgyzstán oznámil záměr uzavřít základnu letos v únoru a dal Spojeným státům půlroční ultimátum pro její vyklizení, tedy do 20. srpna. Své rozhodnutí zdůvodnil prezident Kurmanbek Bakijev tím, že USA nepřistoupily na zvýšení poplatků za pronájem a na změnu podmínek.

Washington dával od počátku najevo, že stále věří v zachování základny, i když ne za každou cenu. Uzavření základny by mohlo vážně zkomplikovat rozhodnutí amerického prezidenta Baracka Obamy vyslat ještě letos do Afghánistánu jako posily dalších 30 tisíc vojáků. Základnou měsíčně prošlo 15 tisíc vojáků a pět set tun zboží směřujícího do Afghánistánu a z něj.

V uplynulých týdnech pak kyrgyzští činitelé naznačili, že jsou ochotni úplné vypovězení amerických sil znovu uvážit. Často diskutovaná je také role Ruska v kyrgyzsko-americkém dohadování o základně.

Ruský vliv?

Analytici a opoziční politici v uplynulých týdnech dávali najevo, že si myslí, že Moskva možná podmiňuje svůj souhlas s přítomností Američanů v Kyrgyzstánu vyřešením některých ožehavých otázek v rusko-amerických vztazích. Mezi ty patří rozšiřování Severoatlantické aliance do bývalých sovětských republik nebo plány USA na vybudování protiraketové obrany ve střední Evropě.

ZÁKLADNA MANAS

Základna Manas nedaleko Biškeku je důležitým zařízením zajišťujícím mobilitu letadel. Vzlétají odtud tankovací letouny, které doplňují za letu pohonné hmoty strojům létajícím nad Afghánistánem. Je také podporou pro letecké vzdušné mosty a lékařskou evakuaci.

- Spojené státy ji využívají od roku 2001 a působí na ní 1 200 mužů, především Američanů.

- Každý měsíc tudy prochází 15 tisíc amerických vojáků, kteří míří do a z Afghánistánu, a také 500 tun zboží.

Ve středu se pak objevily zprávy, že nová dohoda byla údajně uzavřena se souhlasem Ruska. Moskva tak chce prý přispět ke zklidnění situace v Afghánistánu, protože opačný vývoj by mohl ohrožovat i její zájmy v oblasti.

Ruský hospodářský deník Kommersant nicméně citoval nejmenovaného ruského diplomata, podle kterého se Moskva cítí jednáním Kyrgyzstánu ohledně americké základny podvedena. Rusko prý proto na dohodu adekvátně odpoví.

Kyrgyzstán totiž původní uzavření základny oznámil nedlouho poté, co Moskva přislíbila jeho zemi finanční pomoc ve výši dvou miliard dolarů. V tom pozorovatelé viděli zřetelnou souvislost. Nakonec však Kyrgyzstán Američanům poskytl "tranzitní centrum" pro zboží, a to za trojnásobný poplatek, a základnu tak vlastně zrušil jen formálně.

V Manasu mají menší základny také další západní spojenci působící v Afghánistánu, jako Německo a Španělsko. Těm však smlouva vypovězena nebyla. Také Rusko má v Kyrgyzstánu leteckou základnu, ale na jiném místě.

Mapa Kyrgyzstánu

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Summit V4 v Jeruzalémě odpískán, s Izraelci se ale sejdou Babiš i Orbán

Polský premiér Mateusz Morawiecki a izraelský ministerský předseda Benjamin...

Summit visegrádské čtyřky se v Izraeli v úterý neuskuteční, ale izraelský premiér Benjamin Netanjahu se setká s...

OBRAZEM: V Německu se sešli šmoulové, doufají v pokoření rekordu

V německém Lauchringenu se sešlo přes dva tisíce šmoulů. (16. února 2019)

Město Lauchringen nedaleko německo-švýcarských hranic v sobotu zažilo obří šmoulí sjezd. Fanoušků slavných modrých...

Evropa Trumpově poslu netleskala, přesto je bezmocná, píše o Mnichovu tisk

Americký viceprezident Mike Pence se zúčastnil mnichovské bezpečnostní...

Rozpory mezi Spojenými státy a Evropou se na mnichovské bezpečnostní konferenci vyjevily i v symbolické rovině....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz