Slovenská policie obvinila z Kuciakovy vraždy podnikatele Mariána Kočnera

  12:29aktualizováno  13:18
Slovenská policie obvinila z vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové podnikatele Mariána Kočnera, informovala ve čtvrtek na mimořádné tiskové konferenci slovenská prokuratura. Kočner je veden dlouhodobě jako hlavní podezřelý. Objednavateli vraždy hrozí výjimečný trest.

„Obzvláště zdůrazňuji, že usnesení o obvinění bylo vzneseno na základě objektivních důkazů a nikoli na základě informací médií či veřejného tlaku,“ řekl na tiskové konferenci člen speciálního týmu prokurátorů věnujících se případu, jejichž totožnost nebyla vyzrazena. Během konference mířila kamera na mikrofony a nebyl tak vidět na jejich obličeje.

Policie Kočnerovi, který je vazbě už kvůli jinému případu, ve čtvrtek doručila obvinění. Následovat má série výslechů hlavního obviněného i dalších lidí spojených s případem. Vyšetřování se tak prodlouží zhruba o dalšího půl roku.

Fotogalerie

Vyšetřovatelé před třemi dny navrhli prodloužit vazbu pro první čtyři podezřelé v případu o sedm měsíců, což je nejdelší možná povolená délka pro prodloužení. Celkově lze u tohoto trestného činu držet podezřelé ve vazbě 25 měsíců.

Kočner figuruje v případu jako pátý člověk, který čelí obvinění. Alena Zsuzsová je obviněna z toho, že vraždu za Kočnera objednala, a to přes podnikatele Zoltána Andruskóa, který se ujal role zprostředkovatele. Střelcem je podle vyšetřovatelů Tomáš Szabó. Posledním obviněným je Miroslav Marček, který Szabóa na místo činu údajně přivezl autem.

S informací o obvinění přišel mezi prvními web listu Hospodárske noviny. O tom, že Kuciakovu vraždu si objednal Kočner v říjnu údajně vypovídal Andruskó. Ten s vyšetřovateli nadále spolupracuje, v případu je dál obviněným ze spoluúčasti na trestném činu.

Na podzim slovenská policie provedla prohlídku dvou desítek nemovitostí souvisejících s Kočnerem, mezi nimiž byla i jeho bratislavská vila, dům v Bernolákově a nemovitosti v Donovalech.

Policie sdělila, že razie souvisely s násilnou trestnou činností, nejen s ekonomickými zločiny. Během prohlídek se údajně našly v Kočnerově trezoru i nahrávky spojované s korupční kauzou Gorila.

Je pravda, že vás otec týral? Kočner sbíral informace na Kuciakovy kolegy

Kočner je jedním z lidí, kterým se Kuciak ve svých článcích často věnoval a poukazoval na jeho přešlapy. Kuciak dokonce na Kočnera loni podal trestní oznámení, které však policie odložila s tím, že nešlo o trestný čin ani o přestupek. Kočner totiž Kuciakovi v telefonickém rozhovoru vyhrožoval, že se o něj a jeho rodinu bude zajímat a že když na ně najde nějakou „špínu“, tak ji zveřejní.

Kočner nařídil bývalému agentovi sledovat Kuciaka

Na Kočnerův příkaz Kuciaka a další novináře následně sledoval i bývalý příslušník slovenské tajné služby SIS Peter Tóth, který je ve vyšetřování vraždy v pozici svědka. Tóth však tvrdí, že o plánu vraždy nevěděl, připomněly Hospodárske noviny.

„Kdybych věděl o přípravě vraždy Jana Kuciaka, tak Jan Kuciak i Martina Kušnírová dnes ještě žijí. Neviděl jsem do hlavy Mariana Kočnera, nevěděl jsem, že se Zsuzsovou připravují tento strašný čin,“ tvrdil Tóth, jehož výpověď podle čtvrtečního vyjádření prokurátora „byla zohledněna při vznesení obvinění“ proti Kočnerovi.

Zsuzsová je vyšetrována i v souvislosti s vraždou bývalého primátora  jihoslovenského města Hurbanovo Lászlóa Basternáka.

Fakt, že vyšetřovatelé jsou blízko k odhalení objednavatele vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové mluvil na tiskové konferenci minulý měsíc i Generální prokurátor Jaromír Čižnár. Nechtěl však specifikovat konkrétní jména. „Pracujeme s více jmény a když to bude aktuální, tak se to veřejnost dozví,“ řekl tehdy Čižnár. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tereza H. si za drogy odsedí v Pákistánu osm let. Co jsem udělala? vzlykala

Češka Tereza Hlůšková krátce poté, co jí pákistánský soud poslal na 8 let a 8...

Pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku Terezu Hlůškovou zadrženou loni v lednu na letišti s...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

Klause vyloučili z ODS, zaniklo mu i členství v poslaneckém klubu

Václav Klaus mladší na demonstraci na podporu Viktora Orbána před Maďarskou...

Poslanec Václav Klaus mladší už není členem ODS ani jejího poslaneckého klubu. „Václav Klaus mladší svým jednáním a...

Šéf pražských muslimů vyzval k ozbrojování. Ústředí se od něj distancuje

Leonid Kušnarenko

„Ve světle posledních tragických událostí informuji všechny naše členy, hlavně muže - všichni, kteří mají zájem si...

Další z rubriky

V Duisburgu strhli „bílého obra,“ z obytné budovy zbylo 48 000 tun sutě

V západoněmeckém Duisburgu vyhodili do povětří nepoužívanou výškovou budovu z...

V západoněmeckém Duisburgu vyhodili do povětří nepoužívanou výškovou budovu z roku 1972, které se přezdívalo „bílý...

V Mali bylo při etnicky motivovaném masakru zavražděno 134 lidí

V Mali během etnicky motivovaného masakru bylo zavražděno přes sto příslušníků...

V sobotu ráno bylo v západoafrickém Mali zavražděno 134 pastevců z národa Fulbů. Jednalo o útok ozbrojenců z kmene...

AfD zakládá skupinu pro migranty. Členové musejí však být proti islamizaci

Běženci čekají v Berlíně na registraci. (1. února 2016)

Skupina politiků ze strany Alternativa pro Německo (AfD) se rozhodla získat podporu skupiny obyvatel, u které se jí...

Najdete na iDNES.cz