Kreml chce zákonem zakázat kritiku státu

  12:19aktualizováno  12:19
Kritika státu bude v Rusku oficiálním trestným činem. Kreml předložil poslancům zákon, který významně rozšiřuje definici vlastizrádce. Tím má být i člověk, který "ohrožuje ústavní pořádek". Podle kritiků jde jen o nástroj k zastrašení opozice. Že ho poslanci odhlasují, je v podstatě jisté.

Demonstrace vysloužilců v Moskvě, kterou policisté rozehnali (14. prosince 2008) | foto: Reuters

Nová norma definuje zradu jako "skutek vykonaný se záměrem ohrozit bezpečnost Ruské federace, včetně jejího ústavního pořádku, suverenity a územní a státní celistvosti". Zákon, který platí teď, hovoří jen o "činech vykonaných s cílem poškodit vnější bezpečnost", napsal britský deník The Times.

Rizikový bude navíc i kontakt s cizinci. V návrhu se totiž píše o poskytování finanční, materiální a technické pomoci a poradenství podezřelým zahraničním organizacím. Což jsou ty, jež se chtějí nezákonně dostat ke státním tajemstvím. Times to přirovnávají ke stalinské praxi vyšetřování každého, kdo vstoupil do kontaktu s cizinci. A v praxi to znamená, že vyšetřován by mohl být i člověk, jenž poskytne kritický rozhovor zahraničním novinářům.

Kreml tvrdí, že zákon má ulehčit vyšetřování lidem z tajné služby FSB, která je nástupkyní KGB. Kritici tvrdí, že jde jen o nástroj k zastrašení opozice. A že úřady budou moci trestat v podstatě každého, kdo se jim znelíbí. "To rozhodně není pravda. Ne každý má totiž přístup ke státnímu tajemství," argumentuje Gennadij Gudkov, místopředseda bezpečnostního výboru Státní dumy.

Nynější ruský premiér Vladimir Putin ještě coby prezident často napadal zahraniční organizace, které podle něj jen sloužily západním vládám k vyvolávání nepokojů v Rusku. Zavedl tvrdé kontroly nevládních organizací, jež například musejí k oficiálnímu schvalování předkládat roční plány činnosti.

Že návrh zákona projde, je v podstatě jisté. Dvě třetiny křesel totiž v Dumě drží prokremelská - a hlavně proputinovská - strana Jednotné Rusko.

Lugovoj by kritiky popravoval

Jedním z poslanců Dumy je i Andrej Lugovoj, muž obviněný Británií z vraždy někdejšího agenta KGB Alexandera Litviněnka.

Litviněnko, hlasitý kritik Kremlu a Putina, zemřel předloni v listopadu v Londýně na otravu radioaktivním poloniem 210. Vyšetřování dovedlo britské kriminalisty právě k Lugovému, jenž se v osudný den otravy s Litviněnkem setkal v jednom z londýnských hotelů a polonium dal do čaje. - vše o vraždě Alexandera Litviněnka najdete zde

Lugovoj teď v rozhovoru pro španělský deník El País řekl, že kdyby byl prezidentem, každého, kdo škodí Rusku, by nechal popravit. "Pokud někdo způsobil ruskému státu vážnou škodu, měl by být odstraněn," prohlásil.

"Mohl někdo zabít Litviněnka v zájmu ruského státu? Pokud se bavíme o zájmech Ruska v nejčistším slova smyslu, osobně bych takový rozkaz vydal," řekl. "Nemluvím o Litviněnkovi, ale o komkoliv, kdo škodí."

Britové požádali Moskvu, aby Lugového vydala. Chtějí ho soudit. Ale Lugovoj může zůstat v klidu. Rusko požadavek z Londýna odmítá - ohání se ústavou, která vydávání ruských občanů spravedlnosti jiných zemí nedovoluje. Navíc má nyní jako poslanec Státní dumy Lugovoj imunitu.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

Fotografie Salviniho se samopalem vyvolala v řadách opozice pobouření

Italský premiér Matteo Salvini (20.03.2019)

Mediální poradce italského ministra vnitra Mattea Salviniho zveřejnil na sociální síti Facebook fotografii svého šéfa...

Strůjcem útoků na Srí Lance je radikální klerik Haším, oznámily úřady

Exploze v několika kostelech a hotelích na Srí Lance si v neděli vyžádaly...

Teroristická organizace Islámský stát (IS) se v úterý přihlásila k nedělním atentátům na kostely a hotely na Srí Lance....

Češi budou se spojenci poprvé cvičit obranu před balistickými střelami

Bojové střelby z komplexu 2K12 KUB u Baltu

Připravované červnové vojenské cvičení Tobruq Legacy v Polsku má být dosud největším testem protivzdušné obrany NATO....

Najdete na iDNES.cz