Krejčíř lže, s Černým Samem se dobře znal, tvrdí detektivové z JAR

  19:36aktualizováno  19:36
Uprchlík před českou justicí Radovan Krejčíř podle jihoafrických vyšetřovatelů lže, když tvrdí, že znal jen letmo Libanonce Sama Ísu, kterého kdosi zavraždil v sobotu nedaleko Johannesburgu. Podle detektivů se oba muži, o jejichž vazbách na místní podsvětí jihoafrická média často referují, ještě nedávno stýkali.

Radovan Krejčíř u jihoafrického soudu v Kempton Parku. | foto: Paballo Thekiso pro MFDNES

"Neznal jsem ho příliš dobře, byl to velmi uzavřený člověk. Nikdo nevěděl, co dělá, nebo s kým spolupracuje," nechal se Krejčíř v jihoafrických médiích slyšet krátce poté, co libanonského podnikatele kdosi zavraždil. V sobotu brzy ráno Sama Ísu zastřelil neznámý útočník, když na předměstí Bedford čekal na semaforu ve svém Audi Q7 (více o okolnostech smrti "Černého Sama" se dočtete zde) .

Jihoafrický server Eyewitness News však uvádí, že tentýž Ísův automobil byl pouhých deset hodin před vraždou spatřen před Krejčířovou exkluzivní zastavárnou Money Point v Johannesburgu.

Jakkoli český uprchlík vazby na zavražděného podnikatele, známého v jihoafrických kruzích jako "Černý Sam" nebo "Mrzák Sam", popírá, jihoafrický server uvádí, že se oba muži velmi dobře znali a ještě donedávna aktivně stýkali. Podle všeho se však jen několik týdnů před Ísovou smrti nepohodli.

Jestli předmětem tohoto domnělého sporu byly Krejčířovy aktivity v JAR, není jasné. Již v minulosti se však český psanec podle jihoafrických médií dostal do křížku s několika vlivnými šéfy místního podsvětí. Upozorňují také na skutečnost, že od Krejčířova příjezdu do JAR v roce 2007 zemřelo za podivných okolností až podezřele velké množství lidí, kteří s ním byli ve spojení - mimo jiné například majitel tamní bezpečnostní agentury Cyril Beeka, kontroverzní německý podnikatel s luxusními vozy Uwe Gemballa nebo vlastník řady jihoafrických striptýzových klubu Lolly Jackson.

To, že má Krejčíř s místními zločineckými organizacemi nevyrovnané účty, naznačuje i fakt, že koncem července někdo usiloval o jeho život před kanceláří na předměstí Johannesburgu (více o atentátu na Krejčíře se dočtete zde). A o pouhé dva dny později kdosi vykradl jeho zástavárnu, ze které zmizely šperky za tři miliony randů (v přepočtu šest milionů korun).

Podívejte se, co říkal Krejčíř po červencové střelbě:


Krejčíř lže, říkají jihoafričtí vyšetřovatelé

Na spojení mezi Krejčířem a zavražděným Libanoncem upozorňují v rozhovoru pro jihoafrický server Eyewitnees News také dva soukromí detektivové, kteří jeho aktivity v JAR monitorují. Podle jednoho z nich, Paula O’Sullivana, byli Krejčíř s Ísou společně pravidelně vídáni bok po boku nejméně poslední dva roky.

Navzdory tomu, že Čech spojení se zavražděným popírá, je podle detektiva toto spojení evidentní a Krejčíř lže, když tvrdí, že Ísu sotva znal. "Co ale myslíte, že by tak tenhle typ chlápků mohl udělat? Příjdou snad a řeknou: Ano, byl jsem to já, zavřete mě?" říká O’Sullivan.

Naráží tak na fakt, že policie Krejčířovi nikdy neprokázala podíl na podezřelých úmrtích nechvalně známých postav jihoafrického podsvětí. "Problém je, že Krejčíř má řadu policistů na své výplatní listině," tvrdí detektiv.

Za pravdu v otázce spojení mezi Krejčířem a Ísou mu však dává i jeho kolega Chad Thomas. "Co asi tak Sam mohl dělat ono sobotní ráno, že vyšel z hotelu zrovna za Radovanovou zastavárnou, když bydlel necelé tři kilometry odtamtud?" namítal Thomas. Podle něj je spojení mezi oběma muži zřejmé.

Aktivity Ísy v JAR jsou skryté závojem tajemství - stejně tak, jako je tomu v případě Krejčíře. Některá média však jeho smrt dávají do spojitosti s další vraždou z uplynulého týdne, a to jistého Leona "Lyonse" Davidse. Oba dva muži údajně pro Krejčíře pracovali.

Davids podle všeho figuroval v poslední době v programu na ochranu svědků coby korunní svědek v případu vraždy dalšího z šéfů místního podsvětí, majitele bezpečnostní agentury Cyrila Beeky. Toho v roce 2011 zastřelili neznámí útočníci na motorce, když jel ve svém automobilu.

Beeka se měl spolu s německým "podnikatelem" Uwe Gemballou podílet na projektu financovaném Krejčířem. Kromě údajného spojení s českým uprchlíkem tento podivný trojúhelník uzavírá ještě jedna až příliš nápadná podobnost - Gembala je taktéž již po smrti. Jihoafrická policie případ Ísovy vraždy vyšetřuje, nikoho však dosud nezatkla.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Slovenská scéna se drolí. Voliče Směru i premiéra může zlákat Dobrá volba

Nový slovenský ministr vnitra Tomáš Drucker (28. března 2018)

Na Slovensku vzniká další politická strana. Pod názvem Dobrá volba ji zakládá bývalý ministr zdravotnictví a vnitra...

Bombičky se povalují všude. Rozmáhá se rajský plyn, levná a legální droga

Pražská záchranná služba začala jako první v Česku vybavovat své vozy směsí...

Inhaluje se z balónku nebo ze šlehačkové bombičky a díky rychlému nástupu opojení je mezi mladými lidmi v Evropě stále...

Ztraceni v jeskyni. Záchranáři v Tatrách pátrají po ztracených speleolozích

Záchrana seleologa

Desítky záchranářů pátrají po dvou speleolozích, kteří v sobotu uvázli ve Velké sněžné jeskyni, nejdelší a nejhlubší v...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz