Krásné volavky Mosadu: za vším hledej ženu, připomněla vražda v Dubaji

  15:05aktualizováno  15:05
Ať už palestinský radikál Mahmúd Mabhúh v Dubaji zemřel jakkoliv, připomnělo to jednu jistotu zpravodajských her Blízkého východu: řadu úspěchů přinesly izraelské špionáži ženské zbraně. Židovskému státu díky nim padla do rukou moderní stíhačka, zběhlý jaderný vědec, zločinec Adolf Eichmann - a zřejmě jim podlehl i Mabhúh.

Cipi Livniová (vpravo) pro Mossad pracovala, nyní je političkou. Pro koho pracovala údajná Gail Folliardová, zůstává neznámé. | foto: Koláž iDNES.cz

Mezi šestadvaceti lidmi, které dubajská policie viní z vraždy palestinského radikála Mahmúda Mabhúha, je šest mladých - a pohledných - žen. Přestože se izraelská rozvědka k akci asi nikdy nepřizná, za mnohé úspěchy z minulých dob vděčí Mosad právě ženám.

Palestinci nesou portrét zavražděného obchodníka Hamasu Mahmúda Mabhúha.Mabhúh, který se v minulosti "pochlubil" podílem na vraždě dvou izraelských vojáků, si to zřejmě uvědomil pozdě. Když otevřel hotelové dveře pohledné ženě za kukátkem, vtrhlo do apartmá komando, které ho omráčilo elektrošokem a udusilo. (čtěte více o útoku)

Tedy možná, protože ve špionáži není žádná informace jistá. Podle jiné verze totiž Izraelci sami překonali elektronický zámek pokoje, v němž nákupčí zbraní pro Hamas přebýval. (čtěte také článek z blogu: Kidon, židovský popravčí teroristů)

Žena hledaná jako Gail FolliardováJisté ale, že bezpečnostní kamery v hotelu zachytily ženu, které by váhalo otevřít jen málo mužů. Do Dubaje přijela s irským pasem a falešným jménem Gail Folliardová. A jestli skutečně teroristu zabili Izraelci, do seznamu úspěšných volavek Mosadu přibyla další.

Nebyla krásná, zato nenápadná. A kryla únos Eichmanna

Přenesme se o padesát let zpět: rok 1960, předměstí Buenos Aires v Argentině. Do jednoho z domů přibyla sympatická cizinka - snad Irka, soudí místní. Na vítězství v soutěži krásy to tedy není, ale s lidmi to umí. Chodí nakupovat, baví se se sousedy o tom, co uvaří k večeři.

Jenže pětatřicetiletá Jehudit Nesjahuová ve skutečnosti dělá něco jiného. Dodává zdání obyčejného, nenápadného domu stavbě, v níž její společníci - izraelští agenti - drží uneseného nacistického zločince Adolfa Eichmanna. O pár dní později ho propašují pryč ze země a v roce 1962 ho v Izraeli oběsí.

"Hledal jsem ženu s operačními zkušenostmi, která bude schopna vydávat se za někoho jiného. Jehudit mluvila holandsky, německy, anglicky a vypadala jako Irka. Přesně takovou jsme potřebovali," vzpomínal později jeden z velitelů operace Rafi Ejtan.

Přileť s MiGem 21. Rodinu z Iráku dostaneme

Provaz Eichmannovy šibenice se ještě houpal, když se Západ - a Izrael s ním - obával větší hrozby, než kterou býval nacista schovaný v Argentině. Sovětské letectvo zavádělo do výzbroje nové stroje MiG 21. O na svou dobu moderním stroji nikdo na Západě moc nevěděl.

ODVÁŽNÝ LET

Redfa přemluvil personál, aby mu natankovali plnou nádrž. Pak s novým MiGem 21 upláchl z Iráku do Izraele.

Jako jeho pilot o něm ale dost věděl Munír Redfa, maronitský křesťan a letec iráckých vzdušných sil. Na jednom večírku se seznámil s krásnou Američankou, které si postěžoval: "Jsem loajální Iráčan, ale proč mám bombardovat Kurdy ve vlastní zemi?"

Do očí ženy, která se snadno vmísila mezi iráckou smetánku, se zakoukal natolik, že s ní odjel do Evropy a pak tajně do Izraele - pracovala totiž pro Mosad. Přes Evropu se vrátil do Iráku s nabídkou milionu dolarů a vystěhování jeho rodiny, když přiletí s MiGem 21 do Izraele. Emigroval v srpnu 1966.

Když v červnu příštího roku vypukla Šestidenní válka, Izraelci už znali konstrukci a slabiny MiGu 21 do detailu.

Blonďatá Cindy a zběhlý jaderný vědec

Obětí zřejmě nejznámější volavky, agentky "Cindy" (vlastním jménem Cheryl Ben Tov) se ale stal Izraelec. Židovský stát v roce 1986 řešil velký průšvih: technik Mordechai Vanunu, který pracoval v jaderném komplexu v Dimoně, zběhl a dal listu Sunday Times podrobné informace o jaderné výzbroji Izraele.

Článek v Sunday Times o odhalení izraelského jaderného arzenálu

Jenže zatímco Britové v Londýně, kam se uchýlil, prověřovali jeho svědectví, osamělý Vanunu se nudil a navzdory doporučením se vydával na toulky městem. Tak narazil na plnoštíhlou Američanku, která se mu představila jako Cindy. Začal se s ní scházet čím dál častěji. Novinář ze Sunday Times ho marně varoval, že to může být past.

"Cindy" se podařilo vylákat Vanunua do Říma za její údajnou sestrou. "Otevřela jim tmavovlasá žena. Najednou se objevili dva muži, srazili Vanunua k zemi, zatímco ho žena uspala injekční stříkačkou," napsal před časem floridský list St. Petersburg Times. Podobně jako Eichmann byl i Vanunu unesen do Izraele, vyvázl ale "jen" s osmnácti lety vězení.

Skrz kariéru v rozvědce do politiky

Šéfka strany Kadima Cipi Livniová.Jak to u tajných služeb bývá, řada agentek nehoní po světě teroristy, ale pracuje v pozadí. Může jim to pomoci i v další kariéře: například někdejší pracovnice izraelské rozvědky Cipi Livniová vede izraelskou stranu Kadima (Vpřed).

I když akce Mosadu ne vždy vyjdou (zmiňme například tragický omyl v Lillehameru, kdy místo teroristy ze skupiny Černé září Izraelci zabili nevinného číšníka marockého původu), Izrael v nich neustane. A nadále zřejmě platí slova někdejšího ředitele Mosadu Meira Amira pro St. Petersburg Times: "Žena má mnohé dovednosti, které mužům prostě schází."

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Demokraté dávají Trumpovi na frak, porazili by ho Biden, Sanders i Warrenová

Někdejší americký viceprezident Joe Biden ve Filadelfii na shromáždění před...

Nový průzkum veřejného mínění naznačuje, že v amerických prezidentských volbách v roce 2020 by demokratičtí kandidáti...

Ruské "labutě" znovu nad Baltem, vzlétli k nim Dánové, Finové i Švédové

Ruský strategický bombardér Tu-160 a bojový stroj letoun Su-35 nad Baltem

Dvojice ruských dálkových strategických bombardérů Tu-160 nad Baltským mořem v pondělí zalarmovala pohotovostní...

Merkelová skrývá svou slabost. Podruhé absolvovala ceremoniál raději vsedě

Německá kancléřka Angela Merkelová se setkala s předsedkyní moldavské vlády...

Podruhé v krátké době v úterý německá kancléřka Angela Merkelová absolvovala uvítací ceremoniál v Berlíně vsedě. Po...

Najdete na iDNES.cz