Bulvární deník The Sun ve středu přinesl zprávu s provokativním titulkem. Téměř celou první stranu zabírala tři slova: Královna podporuje brexit. The Sun v článku cituje anonymní zdroj, který byl údajně svědkem roztržky mezi královnou a někdejším vicepremiérem Nickem Cleggem v roce 2011.
Údajná hádka, ke které došlo při obědě na hradě Windsor, prý „nenechala žádný prostor pro pochyby o (královniných) vášnivých pocitech ohledně Evropy“, včetně jejích názorů na evropskou integraci. Roztržka prý ohromila i další hosty. „Bylo to opravdu něco a nějakou chvíli to trvalo. EU je skutečně něco, co u Její Výsosti vzbuzuje vášně,“ uvedl zdroj.
Reakce Buckinghamského paláce na sebe nenechala dlouho čekat. Mluvčí paláce anonymní tvrzení označil za falešné. „Královna zůstává politicky neutrální, jako už je 63 let. Nebudeme komentovat falešné tvrzení anonymního zdroje. O referendu budou rozhodovat Britové,“ uvedl podle deníku The Guardian.
Britská volbaFRANCIE: Odejdete z EU, pustíme k vám migranty ZEMAN: Británie z EU neodejde CZEXIT?: Média věští lavinu referend ROZHOVOR: V referendu se hraje i o Camerona EXPERTKA: Na Brexitu by prodělali všichni DOHODA: Drama skončilo, lídři EU našli shodu SOBOTKA: Dohoda s Brity dopadne i na Čechy REFERENDUM: Hlasujte pro setrvání v EU, vyzval Brity Cameron |
Palác ve středu uvedl, že kvůli článku podal stížnost Organizaci pro zásady nezávislého tisku (IPSO). „Můžeme potvrdit, že jsme ráno podali stížnost předsedovi IPSO ohledně článku na přední straně deníku The Sun,“ sdělil.
Roztržku popřel i liberální demokrat Clegg, který v minulé vládě Davida Camerona zastával proevropské postoje. Informaci bulváru na Twitteru označil za nesmysl a dodal, že žádnou roztržku s královnou si ji nepamatuje. Takovou konverzaci by přitom prý nezapomenul. Šéfredaktor The Sun ale trvá na tom, že by zprávu nezveřejnil, pokud by ji neměl ověřenou ze dvou nezávislých zdrojů.
Královniny politické názory jsou v médiích výjimečné
Britská média řeší královniny osobní názory na politiku jen výjimečně - naposledy se tak stalo předloni při skotském referendu o nezávislosti. Alžběta II. tehdy přísně dodržovala neutralitu a nepodpořila ani jednu stranu. Premiér Cameron nicméně po oznámení výsledků uvedl, že královna prohru separatistů přivítala souhlasným „zamručením“.
Podle analytika BBC Petera Hunta se královská rodina nemůže diskuzi o brexitu vyhnout. Když v únoru princ William ve svém projevu zdůraznil důležitost partnerství s jinými národy, média to interpretovala jako důkaz podpory setrvání v EU. Princův mluvčí to však popřel.
Referendum o odchodu z Evropské unii se ve Velké Británii uskuteční 23. června. Podle odborníků by měl negativní dopad na britskou ekonomiku, hraje se v něm také o křeslo premiéra Davida Camerona. Ten už Brity vyzval, aby hlasovali pro setrvání v evropském společenství (více čtěte zde).