Kosatka Tahlequaha posouvá své mrtvé mládě ve vlnách Pacifiku. (24. července 2018) | foto: AP

Kosatka odmítala opustit své mrtvé mládě, vláčela ho rekordních 17 dní

  • 22
Truchlící kosatka v pátek opustila své mrtvé mládě, které předtím sedmnáct dnů vláčela pacifickým oceánem. Podle vědců posouvala tělo pomocí svého čumáku a urazila s ním cestu dlouhou asi 1 600 kilometrů. Ačkoli jsou kosatky tímto chováním známé, jde dosud o nejdéle pozorovaný případ.

Kosatka, která dostala jméno Tahlequaha nebo také J35, se minulý týden definitivně rozloučila se svým mrtvým mládětem, které zemřelo krátce po porodu. Matka chtěla zabránit jeho potopení a celých 17 dní jej s sebou vláčela Pacifikem u pobřeží Kanady a severu Spojených států.

Vědci z washingtonského Centra pro výzkum velryb kosatku naposledy zahlédli v pátek, kdy společně s dalšími kytovci pronásledovala hejno lososů. V tu chvíli už u sebe mrtvé mládě neměla.

 „Její cesta zármutku je u konce a její chování bylo pozoruhodné,“ uvedlo centrum na svých webových stránkách.

Ačkoli jsou kosatky vláčením svých mrtvých mláďat známé, podle výzkumného centra stanovila Tahlequaha nový rekord a uchvátila celý svět. Svého mláděte se odmítala vzdát a urazila s ním více než 1 600 kilometrů. „Poslední snímky ukazují, že matka je v dobrém fyzickém stavu,“ říkají vědci.

Vědci objevili křížence velryby a delfína, nechtějí mu říkat velfín

Ostatky mláděte podle nich klesly na dno Sališského moře, které leží mezi Kanadou a Spojenými státy. Výzkumníci tedy podle britské BBC nebudou mít možnost tělo prozkoumat.

Velryby s mrtvým mládětem si vědci všimli poprvé 24. července u břehů ostrova Vancouver. Je pravděpodobné, že malý kytovec zemřel téhož dne z neznámých důvodů. 

Kosatku dravou vedou Spojené státy i Kanada na seznamu ohrožených druhů. Tento kytovec je potravně závislý na lososech „chinook“, kteří v posledních letech dramaticky ubývají.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video