Král Karel III., choť Camilla, princ William, princezna Kate a další členové...

Král Karel III., choť Camilla, princ William, princezna Kate a další členové britské královské rodiny se zúčastnili oslav dne Commonwealthu, které se konaly ve Westminsterském opatství v Londýně. (14. března 2023) | foto: Profimedia.cz

Karel III. si usmiřuje impérium, přesto se mu může rozpadnout pod rukama

  • 53
Ke konci panování Alžběty II. se státy Commonwealthu ještě držely statu quo a uznávaly britského monarchu jako svou hlavu státu – z respektu ke královninu celoživotnímu úsilí i jejímu vysokému věku. Teď se ovšem mnohé netají tím, že v dohledné budoucnosti už to tak nechtějí. Začne Karel III. po své korunovaci dostávat odhlášky z klubu?

Jako hlavu státu stále uznává britského panovníka čtrnáct zemí Commonwealthu včetně Kanady, časy se ale mění. Zatím naposledy, v listopadu 2021, z britského Společenství národů vystoupil Barbados a stal se republikou. To samé má brzy v úmyslu také Jamajka.

A v dohledné budoucnosti mohou následovat také státy, jejichž odchod by image britského společenství poškodil ještě víc, včetně Austrálie a Nového Zélandu.

Australská labouristická vláda má postupný přechod k republice ve svém programu a ačkoli to bude přechod spíše pozvolný, činí k němu již první kroky. Z australské pětidolarové bankovky například zmizí portrét britského panovníka: z růžové plastové bankovky shlížela královna Alžběta, brzy korunovaný král Karel III. na ní již ale nebude. Symbol britské monarchie má nahradit ilustrace reprezentující australské domorodé kultury.

Austrálie republikou? Po pietě za královnu Alžbětu plán znovu ožívá

Odluku od Británie zvažuje Austrálie již desítky let, v referendu v roce 1999 se nicméně 55 procent Australanů vyslovilo pro setrvání v monarchii. Současný australský labouristický premiér Anthony Albanese ovšem uvádí, že odluku a vznik australské republiky považuje za vhodné a žádoucí.

Také bývalá premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová během své vlády uvedla, že osamostatnění země očekává ještě během svého života.

18. dubna 2023

Jak dlouho vydrží loajalita k britské koruně?

Commonwealth, tedy britské Společenství národů, zahrnuje 56 států po celém světě, z nichž většina jsou bývalé britské kolonie. Královna Alžběta během své sedmdesátileté vlády postupně navštívila všechny z nich – kromě Kamerunu, který se přidal v roce 1995, a Rwandy, jež tak učinila v roce 2009. Karel je stejně jako Alžběta formálním panovníkem čtrnácti z nich.

Po smrti královny loni v září je však další budoucnost tohoto společenství nejistá. Většina států z loajality ke královně akceptovala daný stav, ale nyní se mnohé z nich stále častěji ptají, zda skutečně chtějí mít jako svého nejvyššího představitele monarchu na opačném konci světa.

Budu doživotně sloužit všem s úctou a láskou, slíbil národu Karel III.

Karel si je rostoucích republikánských snah napříč čtrnácti státy dosud přímo spojených s britskou korunou dobře vědom. V roce 2019 odcestoval na Barbados, nedlouho před tím, než se země stala republikou. Ustavení republiky ovšem ještě neznamená automatické zpřetrhání vztahů s Británií a Commonwealthem. A pokud něco hraje v Karlův prospěch, pak je to sice klesající, ale stále ještě relativně vysoká obliba královské rodiny v zámoří.

Korunovace tak pro Karla bude důležitým okamžikem, při němž může Společenství národů a světu ukázat, že jeho vláda bude moderní, efektivnější a citlivější k dědictví britského imperialismu. To chce sdělit také v symbolické rovině.

Krajkové výšivky jako úcta koloniím

Král několik měsíců spolupracoval na tajném projektu se zručnými vyšívačkami, které vyšily názvy všech 56 zemí Commonwealthu do látkových zástěn. Ty budou nového panovníka chránit před zraky veřejnosti, zatímco opat Westminsterského opatství provede obřad pomazání svatým olejem. Tímto gestem chce Karel uctít vztahy Británie se Společenstvím národů během nejposvátnějšího okamžiku své korunovace.

Protesty a apatie. V zemích Commonwealthu se z jubilea Alžběty II. neradují

Jemné krajkové výšivky, které vytvořila Královská škola vyšívání, jsou podle zdrojů z Buckinghamského paláce projevem úcty k bývalým koloniím a ke společenství, které bylo pro jeho matku, zesnulou královnu Alžbětu, životním závazkem.

„Tento detail je dokonalou ukázkou toho, že Karel vnímá své jedinečné postavení jako panovníka Spojeného království, zároveň nové hlavy Společenství národů a tím tedy i dalších států po celém světě,“ uvedl zdroj z paláce. „Král toto gesto vnímá jako poselství jednoty pro začátek své vlády.“


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video