Pracovníci sterilizují ulice v syrském Damašku. (29. prosince 2020)

Pracovníci sterilizují ulice v syrském Damašku. (29. prosince 2020) | foto: Profimedia.cz

Izrael zaplatil Sýrii za výměnu vězňů Sputnikem, z vakcín se může stát měna

  • 144
Výměna vězňů mezi Sýrií a Izraelem z minulého týdne zřejmě nebyla tak úplně zadarmo. Izrael musel údajně v rámci ujednání Sýrii zakoupit od Ruska očkování proti covidu-19 v přepočtu za desítky milionů korun. Informaci vynesl úředník Izraele, jenž se na jednání podílel. Zpráva rozhněvala Palestince a vyvolala otázku, zda se očkování může stát novou formou diplomatické měny.

Když premiér Benjamin Netanjahu v pátek oznámil, že Sýrie propustila Izraelku, kterou zadržela po vstupu na své území, oficiálním vysvětlením bylo, že šlo o vzájemnou výměnu vězňů. Židovský stát poslal zpět do vlasti dva pastýře, kteří se dostali na jeho území v uplynulých týdnech.

O víkendu se ale ukázalo, že dohoda mezi těmito dvěma znepřátelenými zeměmi nebyla tak snadná, jak se mohlo na první pohled zdát. Izrael totiž podle listu The New York Times souhlasil s tím, že pro Sýrii zakoupí od Ruska, které výměnu vězňů pomohlo dojednat, vakcínu Sputnik V.

Zhruba devítimilionový Izrael dosud alespoň jednou dávkou očkování proti covidu-19 naočkoval přibližně 45 procent populace. Sýrie, která vstupuje do svého jedenáctého roku občanské války, s očkováním ještě nezačala.

Informaci vynesl na světlo vládní úředník Izraele, jenž si přál zůstat v anonymitě. Ačkoli není známo, kolik vakcín Sýrie v rámci ujednání dostane, Izrael podle listu The Guardian Moskvě za očkování pro režim prezidenta Bašára Asada zaplatil 1,2 milionu dolarů (25,5 milionu korun).

Syrská arabská zpravodajská agentura nicméně popřela, že součástí ujednání byla dodávka vakcín. Také izraelská vláda byla v komentářích opatrná. „Přivedli jsme naši občanku zpět. Mám z toho radost a děkuji ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi,“ prohlásil v sobotu Netanjahu.

Dodal, že Sýrie nedostala ani jedinou dávku vakcín určených pro Izrael. Jestli izraelská vláda zaplatila Sýrii očkování z Ruska, ale nekomentoval.

Nástroj ke zlepšení vztahů i návratu Izraelců

Zpráva, se kterou přišlo jako první izraelské armádní rádio, podle The Guardianu naznačuje, že Netanjahu momentálně zvažuje použití vakcín jako nástroje ke zlepšení vztahů s arabskými zeměmi.

Izrael zpočátku uvalil na informaci, že dohoda se Sýrií zahrnovala nákup vakcín, v místních médiích embargo. Poté, co se zpráva objevila v zahraničních médiích, ho ale zrušil.

Izraelcům dochází trpělivost s ultraortodoxními, pandemie je poslední kapkou

„Cenzura něčeho, o čem vědí Damašek a Moskva a izraelští občané ne, je nepochopitelná,“ uvedl politik a někdejší premiérův spojenec Gid’on Sa’ar, jenž v prosinci rezignoval na post poslance za Netanjahuovu vládní stranu Likud.

V nadcházejících volbách bude Sa’ar kandidovat se svou stranou Nová naděje s cílem vytvořit vládní koalici a odvolat Netanjahua z funkce.

Joav Limor, komentátor pravicového deníku Jisra’el ha-jom, uvedl, že dohoda o výměně vězňů byla „pošpiněna“ tajnou klauzulí. „Je legitimní, aby se izraelská vláda rozhodla odchýlit od minulých norem a platit jinou formou měny. Rozhodnutí skrýt to je ale matoucí a znepokojující,“ popsal.

Dohoda o očkování se Sýrií podle expertů může zvýšit tlak na Netanjahua, aby podobnou metodu použil při vyjednávání s militantní skupinou Hamás v pásmu Gazy. Rodiny dvou izraelských vojáků, jejichž těla Hamás v enklávě drží, požadují, aby vláda použila vakcíny jako vyjednávací páku.

Sýrii očkování dáte a nám ne, zlobí se Palestinci

Dohoda rovněž nahrála lidskoprávním aktivistům a OSN, kteří kritizují Izrael za neochotu dodat dostatek očkování proti covidu-19 Palestincům žijícím pod jeho kontrolou. Izrael 2,8 milionům Palestincům žijícím na okupovaném Západním břehu Jordánu zatím dodal několik tisíc vakcín.

Izrael tvrdí, že ho odpovědnosti za poskytování zdravotní péče Palestincům zprošťuje mírová dohoda z Osla. Ti se ale odvolávají na čtvrtou Ženevskou úmluvu, která okupační mocnosti ukládá povinnost koordinovat s místními úřady zachování veřejného zdraví na okupovaném území.

„Izrael uvedl, že musí nejdříve naočkovat své vlastní obyvatelstvo a poté se obrátí k Palestincům. Dohoda se Sýrií ale vysílá zcela jinou zprávu,“ říká politolog a exporadce palestinského vedení Chálid Elgindy.

Stropnický: Izraelští Arabové se brání očkování, Palestina chce ruskou vakcínu

„Izrael je ochoten poskytnout očkování Syřanům za hranicemi, ale nechce ho dát okupované populaci, za kterou je právně odpovědný,“ dodává.

Výměna vězňů podle The New York Times mezi Izraelci rovněž vyvolala otázku, jak byla civilistka schopná překročit vysoce hlídanou hranici se Sýrií.

Podle izraelských médií jde o třiadvacetiletou ženu, která kdysi žila v ultraortodoxní osadě na Západním břehu. Hranici 2. února překročila údajně omylem z Izraelem okupované části Golanských výšin. Sýrie ženu zadržela poté, co ji u hranic potkal civilista a upozornil policii.

Izraelka byla po uzavření ujednání repatriována ze Sýrie do rodné země přes Rusko, kam pro ni zamířilo izraelské letadlo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video