Zdravotníci testují lidi na covid-19 v kostele v italské Neapoli. (18....

Zdravotníci testují lidi na covid-19 v kostele v italské Neapoli. (18. listopadu 2020) | foto: Profimedia.cz

Itálie se topí v druhé vlně pandemie, nemocnice na jihu jsou na hraně

  • 44
Druhá vlna koronavirové pandemie udeřila na Itálii v posledních týdnech plnou silou. Dramatická je situace především na jihu země, kde nemocnicím docházejí volná lůžka, zařízení v Neapoli jsou dokonce na hraně kolapsu. V nemocnicích chybí zdravotníci a o nakažené se musí starat lékaři všech specializací. „Léčíme už jen lidi s covidem,” líčí lékaři.

„Můj otec Francesco zemřel, protože správa státního zdravotnictví je hrozná. Nemocnice je pouze kilometr od jeho domova, ale pohotovost zavřeli,“ říká Ipazia Ruotolová z Neapole. Francesco zemřel v čtyřiasedmdesáti letech. „Pokud by fungovala, přežil by,“ líčí Ruotolová.

Když se Francesco začal v polovině října cítit špatně, zdravotníci ho na test na covid-19 neposlali, protože jeho stav nepovažovali za znepokojující. Ohledně testování se proto obrátil na soukromou kliniku, kde mu koronavirus potvrdili. Francescův stav se poté rapidně zhoršil.

Muž i jeho rodina denně obvolávali různá střediska s prosbou o hospitalizaci. Začátkem listopadu ho nakonec přijali v nemocnici Antonia Cardarelliho, jedné z největších v Neapoli, kde 15. listopadu zemřel.

Právě tato nemocnice se stala symbolem dramatické situace v Kampánii poté, co se na sociálních sítích v listopadu objevilo video, které zachytilo tělo pacienta s covidem, jenž zkolaboval a zemřel v nemocniční koupelně. Záznam Itálii šokoval. Ministerstvo zdravotnictví slíbilo, že incident vyšetří.

Francescova smrt je však podle zdravotníků pouze jedním z mnoha příkladů toho, v jakém stavu se systém zdravotní péče na jihu země momentálně nachází. Itálie v posledních týdnech čelí velmi silné druhé vlně pandemie a denně hlásí více než třicet tisíc nových případů infekce.

Celkem Itálie zaregistrovala už přes 50 tisíc úmrtí spojených s covidem-19 a v Evropě je tak po Británii druhou zemí s takto vysokým počtem těchto úmrtí. V celkovém počtu úmrtí spojených s koronavirem je Itálie podle americké Univerzity Johnse Hopkinse šestá na světě.

31. března 2020

Nemocnice již nemohou přijímat každého pacienta

Ačkoli první vlna infekce Kampánii, která patří k nejchudším krajům země, ušetřila, druhá ji na podzim smetla v plné síle. Region aktuálně hlásí více než 600 případů covidu-19 na 100 tisíc obyvatel, což je výrazně nad celostátním průměrem. Kampánie proto zavedla zákaz vycházení.

Itálie jako Česko. Postupné zavádění restrikcí nefunguje, lidé se bouří

„Nemocnice už nemohou přijímat každého pacienta. V tuto chvíli jsou všechna naše lůžka obsazena, a to jak na jednotce intenzivní péče, tak na ostatních odděleních,“ říká Elio Manzillo, vedoucí nemocnice Ospedale Cotugno v Neapoli. „Léčíme už jen lidi s covidem,” líčí.

Italští lékaři se podle stanice Deutsche Welle (DW) shodují, že region tvrdě doplatil na řadu škrtů ve státním rozpočtu. Několik nemocnic tu vláda privatizovala a mnoho státních klinik muselo kvůli nedostatku financí snížit počet zdravotníků, kteří byli přepracovaní už dávno před pandemií.

„Současná situace je špatná pro pacienty i zdravotníky, kteří se cítí bezmocně, protože úsporná opatření v našem regionu nám brání uspokojovat potřeby lidí,“ říká neapolská praktická lékařka Simona, která si přála uvést pouze své křestní jméno.

Aby se tento nedostatek vyrovnal, nemocnice zaměstnávají mediky a lékaře z jiných oborů - ani jeden z nich ale není podle DW na takové situace vyškolen. „Pacienty s covidem-19 nyní léčí očaři, gynekologové, anesteziologové nebo lékaři z geriatrie,“ dodává Simona.

V nadcházejících týdnech to bude hodně těžké

Obtíže, kterým systém zdravotní péče na jihu země čelí, nejsou nové. Pandemie pouze zvětšila nerovnost mezi soukromými a státními nemocnicemi. „Politici nesou část odpovědnosti, mohli zvládnout krizi lépe,“ říká lékař a člen neapolského zastupitelstva Mario Coppeto.

Itálie stojí na křižovatce, počet infekcí roste a druhá vlna je za dveřmi

Veřejné zdravotnictví v Neapoli nicméně podle primáře infekčního oddělení Elia Manzilla z nemocnice Ospedale Cotugno ještě nezažilo to nejhorší. „Očekáváme, že křivka infekce nadále poroste, v nadcházejících týdnech to bude hodně těžké,“ myslí si.

Celkem se v Itálii, která má 60 milionů obyvatel, potvrdilo 1,432 milionu nakažených koronavirem, který se poprvé objevil loni koncem roku v Číně. V počtu dosud zaznamenaných případů nákazy je Itálie osmá na světě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video